توسعه گلخانه‌ها و پرورش ماهی در قفس، برنامه جدید وزارت کشاورزی
1394/10/14

وزیر جهاد کشاورزی از برنامه‌ریزی برای توسعه 3000 هکتاری گلخانه در هر سال خبر داد و گفت: به کمک کشاورزان نمونه ضمن افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در مصرف آب می‌توانیم تراز بازرگانی بخش کشاورزی را که پیش از دولت کنونی منفی هشت میلیارد دلار بود، به صفر برسانیم.

محمود حجتی امروز - دوشنبه - در مراسم سی‌امین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های ملی بخش کشاورزی اظهار کرد: ظرفیت و پتانسیل‌های بالایی در تولید محصولات کشاورزی وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که کشاورزان نمونه ما چندین برابر متوسط ملی و جهانی تولید دارند.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: به عنوان مثال کشاورزان نمونه در زمینه تولید گندم 12 تن در هر هکتار برداشت می‌کنند در حالی که متوسط تولید ملی آن 3.2 تن است و درصددیم تا متوسط برداشت گندم را در برنامه اقتصاد مقاومتی به 4.5 تن در هکتار برسانیم.

به گفته حجتی، متوسط تولید چغندر قند 48 تن در هر هکتار در کشور است که البته در دو سال قبل حدود 32 تن در هر هکتار بود و توانستیم با افزایش متوسط برداشت چغندر قند، یک میلیون و 300 هزار تن افزایش تولید محصول را داشته باشیم که باعث افزایش 200 هزار تنی شکر در سال جاری شد. این در حالی است که تولیدکننده نمونه چغندر قند توانسته است در هر هکتار 153 تن چغندر قند برداشته کند.

وی همچنین متوسط برداشت شلتوک از شالیزارهای کشور را 4354 کیلوگرم، میانگین جهانی را 4500 کیلوگرم و میانگین آن را در کشورهای آسیایی 4600 کیلوگرم عنوان کرد و گفت: شالی‌کار نمونه ملی که در این مراسم از وی تقدیر می‌شود توانسته است 13 تن و 278 کیلوگرم شلتوک در هر هکتار برداشت کند که این نشان می‌دهد با استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشاورزان نمونه می‌توان از طریق انتقال تجربیات و دانش فنی به کار گرفته شده ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش بهره‌وری، تراز بازرگانی بخش کشاورزی و صنایع غذایی را که پیش از دولت کنونی منفی هشت میلیارد دلار بود به صفر برسانیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه توسعه 2500 تا 3000 هکتاری گلخانه در هر سال در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: توجه به تولید ماهی در قفس نیز یکی دیگر از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است که پیش‌بینی می‌شود امسال 4000 تن برداشته داشته باشیم و در سال آینده به 20 هزار تن برسد که البته در قالب برنامه درصددیم سالانه 200 هزار تن ماهی در قفس برداشت کنیم.

حجتی اظهار کرد: امسال برای اولین بار در سطح 200 تا 300 هزار هکتار آبیاری تیپ را در زمینه گندم انجام دادیم و توانستیم متوسط رشد این محصول را در واحد سطح را هفت تا هشت تن برسانیم؛ بنابراین با توجه به افزایش تولید محصول در واحد سطح و توانمندی‌هایی که تولیدکنندگان ایرانی دارند پشتیبانی و حمایت‌های بیشتری را از سوی دولت را برای تقویت زنجیره ملی دارند.


منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

  • گزارش زنجان 2.JPG
  • گزارش زنجان 1.JPG

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal