افزایش تولیدات کشاورزی با وجود کم‌آبی
1392/02/24

معاون آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي گفت: سال گذشته در مقياسه با سال‌هاي قبل، مشكل كم‌آبي‌ بيشتر بود اما با اين حال توليدات كشاورزي روند افزايشي داشته است.

سيد رحيم سجادي در جلسه سالانه مديران آب و خاك 32 سازمان جهاد كشاورزي در سطح كشور با ابراز اميدواري نسبت به تصويب اعتبار پيشنهادي بخش آب و خاك در بودجه امسال، اظهار كرد: در اجراي شبكه‌هاي فرعي، عقب ماندگي‌هاي زيادي در كشور وجود دارد و وزارت جهاد كشاورزي براي عملياتي كردن آنها آمادگي كامل دارد.

وي افزود: سال گذشته در مقياسه با سال‌هاي قبل، مشكل كم آبي‌مان بيشتر بود با اين حال، صنعت كشاورزي روند خوبي داشته است.

سجادي دلايل رونق كشاورزي در سال گذشته را سيستم آبياري تحت فشار بيان كرد و گفت: حدود يك ميليون و 300 هزار هكتار از اراضي به سيستم‌هاي مكانيزه آبياري تحت فشار مجهزند و اين خود باعث روند بهبود كشاورزي كشور است.

وي با بيان اينكه از اين مقدار 770 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در دولت دهم زير پوشش سامانه آبياري تحت فشار قرار گرفته كه حاكي از نگاه ويژه دولت به بخش كشاورزي است.

سجادي مجموع اراضي زير پوشش شبكه آبياري فرعي در كشور را افزون بر 900 هزار هكتار عنوان و اظهار كرد: به منظور صرفه‌جويي در مصرف آب، حدود 30 هزار كيلومتر عمليات لوله‌گذاري انتقال آب از چاه تا ابتداي مزرعه اجرا شد.

معاون وزير جهاد كشاورزي اجراي طرح‌هاي آبياري تحت فشار براي مصرف بهينه آب، شبكه‌هاي فرعي، قنات و انتقال آب با لوله را از اولويت‌هاي وزارت جهاد كشاورزي برشمرد و افزود: از آنجاكه بيشترين مصرف آب در بخش كشاورزي است برنامه‌ريزي شده تا با كاهش 50 درصدي مصرف آب در اين بخش، 30 درصد به توليد محصولات كشاورزي افزوده شود.

وي افزود: در كشور به طور ميانگين براي هر هكتار اراضي كشاورزي 10 هزار متر مكعب آب مصرف مي‌شود كه با انجام طرح آبياري تحت فشار، حداقل 40 تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جويي مي‌شود.

سجادي با بيان اينكه سياست وزارت جهاد كشاورزي بر توليد محصول سالم استوار شده است، گفت: بايد توليدات كشاورزي را به سوي توليد محصولات سالم و ارگانيك سوق دهيم تا محصولاتي كه در اختيار جامعه قرار مي‌گيرد، عاري از سم و كودهاي مضر باشد. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal