تامین 100 درصدی سوخت مصرف‌کنندگان جزء بخش کشاورزی
1391/09/12

معاون امور اقتصادي و زيربنايي وزير جهاد كشاورزي براي تامين 100 درصدي سوخت مورد نياز مصرف‎كنندگان جزء بخش كشاورزي قول مساعد داد.

 محمدعلي نيكبخت پيش از ظهر امروز در بازديد از مزارع كشاورزي شهرستان دشتي اظهار داشت: تلاش مي‎كنيم زمينه‎هاي لازم براي  پرداخت تسهيلات به منظور تجهيز گلخانه‎ها از محل تسهيلات طرح توسعه فراهم شود.

وي تصريح كرد: باتوجه به مشكلات كشاورزان براي تردد به مزارع و حمل و انتقال محصولات، تامين اعتبار براي احداث جاده بين مزارع پيگيري مي‎كنيم.

معاون امور اقتصادي و زيربنايي وزير جهاد كشاورزي همچنين براي اجراي سيستم روش‎هاي نوين آبياري تحت فشار قول مساعد داد.

در اين بازديد تعدادي از كشاورزان منطقه در ارتباط با ميزان توليدات و صادرات گزارش‎هايي ارائه كردند و مواردي در رابطه با مسائل و مشكلات بخش كشاورزي از جمله كاهش سوخت به 400 درصد بخش كشاورزي مطرح كردند.

اجراي سيستم تحت فشار كه در حال حاضر به دليل كمبود اعتبارت متوقف شده، صادرات كشاورزي، استفاده از تسهيلات طرح توسعه بخش كشاورزي به منظور تجهيز گلخانه، بيمه محصولات كشاورزي بوشهر در زمينه گوجه فرنگي كه به صورت گزينه‎اي و حداقل معادل هزينه توليد براي يك هكتار يك ميليون تومان است در صورتي كه در هر هكتار معادل 10 ميليون بايد باشد از ديگر موارد مطرح شده در اين بازديد بود.

تعدادي از كشاورزان گوجه كار نيز در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس اظهار داشتند؛ در مرز مهران، خسروي و قصر شيرين گمرك از ما بابت 10 تن گوجه فرنگي مبلغ سه تا 15 ميليون تومان گمركي مي‎گيرند و اگر اين روند ادامه يابد ديگر قادر به صادرات اين محصول به خارج از كشور نخواهيم بود.

اين كشاورزان معتقدند بيش از 80 درصد گوجه فرنگي به خارج از كشور صادر مي‎شود و اين كمك خوبي براي كشاورزان خواهد بود و بيشترين كشت گوجه فرنگي گلخانه‎ها نيز به كشورهاي آسياي ميانه صادر مي‎شود.

در حال حاضر سطح زير كشت محصولات گلخانه‎اي در شهرستان دشتي بيش از 30 هكتار و با توليد 3 هزار تن است كه جايگاه نخست را در استان دارد.

همچنين سطح زير كشت محصولات فضاي باز گوجه فرنگي 5 هزار هكتار است كه پيش‌بيني مي‎شود بيش از  250 هزار تن برداشت شود.

شايان ذكر است قيمت هر كيلو گوجه فرنگي در منطقه 700 تومان است

منبع : خبرگزاري فارس

 

 

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal