معاون وزیر جهادکشاورزی: 40 درصد دام های عشایر تا پایان سال بیمه می شوند
1393/09/26
کرمعلی قندالی در نشست مشترک مسئولین سازمان امور عشایر و صندوق بیمه محصولات کشاورزی منطقه 4 کشور که به میزبانی بانک کشاورزی و امور عشایر استان تهران برگزار شد، اظهارداشت: با قرار دادن همه دام های عشایر تحت پوشش بیمه، گام بلندی برای امنیت تولید گوشت قرمز و خودکفایی برداشته می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از دو میلیون و 400 هزار راس دام عشایر مشمول بیمه هستند تصریح کرد: بیش از 73 درصد از فعالیت های اقتصادی عشایر در حوزه دام است که به دلیل نوع زندگی و بروز بسیاری از پدیده ها و عوامل قهری مانند خشکسالی، طوفان، سیل، پرت شدن از کوه و تلف شدن دام در مسیر کوچ خسارت های فراوانی به این نیروهای مولد وارد می شود.

قندالی در ادامه با اشاره به کم بودن درصد دام بیمه شده عشایر نسبت به کل دام های آنان گفت: با وجود پیگیری های مستمر در سالهای گذشته، درصد دام بیمه شده عشایر به دلایل گوناگون نسبت به کل دام های این جامعه بسیار ناچیز است.

رییس سازمان امور عشایری با بیان اینکه از طریق ایجاد بیمه فراگیر دام عشایر یک آرامش به عشایر تزریق می شود افزود: تحقق آرامش به عشایر در مرحله نخست مستلزم یک عزم ملی توسط تصمیم گیران، تصمیم سازان و جامعه هدف به ویژه مدیران امور عشایر استان ها و نیز ارکان تشکل های مردم نهاد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت های قابل توجه در بیمه دام عشایر خاطرنشان کرد: اصلاح رویکرد چرخه بیمه از جمله واگذاری تمامی امور مرتبط شامل کارگزاری و نظارت بر اساس موافقت صندوق توسعه محصولات کشاورزی و سهم حق بیمه برای هر دام در این بخش از ظرفیت های استثنایی است که باید مدنظر قرار گرفته و نهایت بهره برداری از آن در موعد مقرر انجام گیرد.

رییس سازمان امور عشایری خطاب به مسئولین اتحادیه تعاونی های منطقه 4 کشور گفت: بیمه دام عشایر به گونه ای طراحی شده است که ارتباط وسیعی بین اعضا و تشکل ها و تعاونی های عشایری ایجاد می کند.

وی افزود: عشایر کشور 24 میلیون راس دام در اختیار دارند و این آمار مبین سرمایه عظیمی است که باید از مخاطرات حفظ شود.

نشست مشترک مسئولین سازمان امور عشایر و صندوق بیمه محصولات کشاورزی منطقه 4 کشور شامل استانهای تهران، گلستان، خراسان شمالی، البرز، سمنان، گیلان و مرکزی به میزبانی استان تهران در تالار استاد شهریار بانک کشاورزی تهران برگزار شد


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر4 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal