روند كاهشي مصرف كود و سم در كشاورزي/ برخورد با فروشندگان سموم غيرمجاز
1392/08/25

در حالي كه وزير نيرو نسبت به آلودگي منابع آبي از طريق ورود كود و سم مصرف شده كشاورزان از طريق پساب‌ها ابراز نگراني كرده، سازمان حفظ نباتات اين موضوع را رد و اعلام كرد: با توجه به اقدامات آموزشي، ترويجي و نظارتي اين سازمان نگراني در اين زمينه وجود ندارد.

 حميد چيت‌چيان در نخستين نشست خبري خود در جمع نمايندگان رسانه‌ها گفته بود كه سموم كشاورزي و كودهاي به كار رفته به صورت غير موجه به ميزان زياد مصرف مي‌شوند كه اين موضوع باعث شده اضافه‌هاي آن توسط پساب‌هاي كشاورزي دوباره به منابع آب وارد شود و به شدت منابع آبي را آلوده كند كه رضا فتوحي، رييس سازمان حفظ نباتات اين موضوع را رد كرد.

وي به ايسنا گفت: روند مصرف كود و سم شيميايي در بخش كشاورزي همواره رو به كاهش است و با توجه به اقدامات آموزشي، ترويجي و نظارت‌هاي بازرسان و كارشناسان سازمان حفظ نباتات نگراني بابت بالابودن ميزان مصرف كود و سموم شيميايي كشاورزي وجود ندارد.

فتوحي افزود: سازمان حفظ نباتات در وهله نخست وظيفه پيشگيري را دارد بنابراين همواره تا آفتي همه‌گير نشود و احتمال ضرر و زيان اقتصادي براي كشاورزان نداشته باشد توصيه به مصرف سموم شيميايي نمي‌كند اما در صورت لزوم نيز همواره سمومي به كشاورزان توصيه مي‌شود كه از طريق هيات نظارت كه متشكل از سازمان‌ها و دستگاه‌هايي مانند وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، موسسه گياه‌پزشكي، سازمان حفظ نباتات و... است مورد تاييد قرار مي‌گيرد.

رييس سازمان حفظ نباتات تصريح كرد: بازرسان سازمان حفظ نباتات بر روند فروش كود و سموم مورد استفاده در بخش كشاورزي و حدود 3000 فروشگاه عرضه كننده در كشور نظارت مي‌كنند و با نظارت‌هايي كه از طريق سركشي‌هاي سرزده انجام مي‌شود به صورت جدي با توزيع‌كنندگان و فروشندگان كود و سموم غيرمجازي كه داراي گواهي و تاييديه نباشد برخورد مي‌شود. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal