سهم بانكها در توسعه كشاورزي
1392/07/07
عوامل موثر در توسعه بخش كشاورزي از اهميت ويژه اي در ساختار اقتصادي كشور برخوردار است به طوري كه اين بخش با تمركز بيش از 20 درصد جمعيت فعال كشور نزديك به 14 درصد توليد ناخالص داخلي را بر عهده دارد.
از سوي ديگر وجود امكانات بالقوه خدادادي در كشور از جمله زمين هاي قابل استفاده و منابع آب غني، نيروي كار فراوان و نهايتأ وجود طيف گستره آب و هوايي شرايط مساعدي را براي توسعه بخش كشاورزي فراهم كرده است.
بديهي است كه اين بخش جهت به كارگيري مطلوب از امكانات و مزيت هاي فوق و جلوگيري از اتلاف منابع نياز به اصلاح ساختار سازمان جهاد كشاورزي در راستاي توسعه و حمايت بخش كشاورزي، بالا بردن سطح مديريت و ارتقاء سطح تكنولوژي و آموزش نيروي انساني دارد و اين امر هم صرفأ از طريق سرمايه گذازي دولتي امكان پذير است .

** سرمايه گزاري دولت در بخش كشاورزي 

سرمايه گذاري دولتي به لحاظ نظري اگر در زمينه فعاليت هاي توليدي باشد به عنوان جايگزين قدرتمند براي بخش خصوصي عمل مي كند و مانع رشد بخش خصوصي است ولي اگر در حيطه كالاهاي عمومي باشد بعنوان بخش مكمل براي سرمايه گذاري خصوصي بوده و اين امر يك ضرورت در جهت توسعه فعاليت كشاورزي و حفظ اشتغال در بخش و ماندگاري آنها در روستاها و كاهش مهاجرت به شهرها را در پي خواهد داشت.
مهمترين عوامل موثر در تصميم گيري نسبت به سرمايه گذاري، امكان دسترسي بخش كشاورزي به منابع مالي است.كمبود سرمايه گذاري در بخش كشاورزي موجب شده كه اين بخش جهت تامين منابع مالي مورد نياز به تسهيلات اعطايي از سوي سيستم بانكي متكي شود.
از سوي ديگر كنترل قيمت كالاهاي كشاورزي با توجه به سياست هاي متخذه از سوي دولت به جهت حمايت از مصرف كننده موجب شده است كه در اين بخش سودآوري و انباشت سرمايه در حد ساير بخش هاي اقتصادي نباشد لذا منابع مالي مورد نياز براي بخش كشاورزي كه در طي سالهاي گذشته غالبأ از طريق منابع يارانه بانكي تامين شده در سياست هاي يكسان سازي نرخ سود بانكها بطور اخص ديده نشده است و در اين ارتباط نياز به ايجاد موسسه مالي و اعتباري صرفأ حمايتي در بخش تامين منابع مالي كشاورزان تحت عنوان بانك توسعه كشاورزي و بانك تعاون كشاورزي با استفاده از منابع ارزان دولتي مي باشد.

** اصلاح سيستم اعتباري كشاورزي 
 در اين ارتباط نياز به بهبود و اصلاح سيستم اعتباري بشرح ذيل است:
1- پرداخت اعتبارات بايستي هماهنگ با تقويم زراعي منطقه صورت گيرد.
2- كنترل و نظارت دقيق بر تخصص اعتبارات ضروري است تا اعتبارات تخصص يافته جهت كارآيي و گسترش فعاليت توليدي مورد استفاده قرار گيرد.
3- برقراري يك نظام هماهنگ اعتباري بطوريكه اعتبارات بخش كشاورزي از يك كانال مشخص مديريت توزيع شود.
4- اختصاص منابع لازم از طريق بودجه عمومي كشور بصورت سالانه در جهت تامين منابع مالي بخش كشاورزي
5- انعقاد قراردادهاي بانكي در جهت اجراي پروژه هاي زيربنايي بخش كشاورزي چنانچه زمينه استفاده بهينه از عوامل توليد فراهم نباشد اعتبارات بانكي به تنهايي نمي تواند اهداف توسعه كشاورزي را تحقق بخشد و افزايش كمي آن بايستي توام با رفع مشكلات ساختاري اين بخش صورت گيرد.

از مهمترين مشكلات بخش كشاورزي در مقايسه با ساير بخشهاي اقتصادي مي توان به :
- فصلي بودن توليدات كشاورزي و فاصله زماني بين پرداخت ها و دريافت ها (فروش محصولات)
- فساد پذيري محصولات كشاورزي و عدم امكان ذخيره سازي طولاني مدت براي آن
- وجود درصد زيادي از واحدهاي بهره بردار كوچك و عدم توان مالي كافي اين واحدها جهت بكارگيري ماشين آلات و سيستم هاي آبياري با تكنولوژي مدرن
- بالا بودن هزينه تامين منابع مالي از طريق بازار غير متشكل پولي
- پايين بودن ميزان سودآوري در اين بخش در مقايسه با ساير بخشها
- فقدان اسناد مالكيت زراعي در جهت تامين وثايق تسهيلات بانكي انجام يكي از ضروري ترين برنامه هايي كه جهت توسعه و رونق بخش كشاورزي بايد صورت گيرد تجاري كردن فعاليت هاي مرتبط با اين بخش است

منبع : باشگاه خبرنگاران
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal