حجم بالای واردات محصولات کشاورزی، تاسف بار است
1392/11/16

وزير كشاورزي اعلام كرد: با حضور و مشاركت كشاورزان قبل و بعد از توليد، مشكلات بخش قابل حل خواهد بود.
محمود حجتي در بيست و هشتمين دوره تجليل از توليدكنندگان بخش كشاورزي خطاب به كشاورزان گفت: براي برون رفت از مشكلات بخش كشاورزي و رسيدن به اهداف تعيين شده برنامه‌هاي توسعه ي كشور، به همكاري و همياري كشاورزان نمونه و جامعه كشاورزي نياز داريم تا در همه بخش‌هاي كشاورزي از خدمات قبل از توليد تا نظام توليد و خدمات پس از آن حضور داشته باشند.
وي تاكيد كرد:‌ تمام فكر دولت، حل مشكلات كشاورزان و بخش كشاورزي است واگر شما كشاورزان نمونه بتوانيد الگوي بخش كشاورزي باشيد، بسياري از مشكلات حل خواهد شد
حجتي تصريح كرد: به دليل برخي سياست‌هاي غلط و نظام هاي بروكراسي نادرست در گذشته، زمين هاي كشاورزي و غيرقابل تجديد در كشور، تغيير كاربري داده مي‌شود.
وي افزود: عليرغم وجود قانون ممانعت از تغيير كاربري اراضي كشاورزي، سوداگران قانون را دور زده و اراضي كشاورزي را تغيير كاربري مي دهند.
وزير كشاورزي ضمن انتقاد از برخي بدسليقگي ها، گفت: تغيير كاربري اين نيست كه كشاورزي در زمين و يا باغ خود سردخانه يا انبار براي محصول كشاورزي‌ يا تجهيزاتش احداث كند، تغيير كاربري اراضي همان ويلاسازي‌هايي است كه در اراضي كشاورزي ديده مي‌شود كه كران تا كران سنگ چين شده و پيداست كه چه اتفاقي در آينده خواهد افتاد.
وي ادامه داد: مشكل ما با تغيير اراضي كشاورزي همان مستطيل‌هايي است كه زمين‌هاي كشاورزي را از گردونه ي توليد خارج كرده و كشور را از وجود ضمين زراعي تهي مي كند.
حجتي تاكيد كرد: براي حل مشكلات كشاورزان چاره‌اي جز استمداد از نخبگان و خبرگان بخش كشاورزي كه همان توليدكنندگان برتر اين بخش هستند نداريم .
وي افزود: در دنياي امروز، كشورهايي كه در عرصه‌هاي كشاورزي خود مشكلات چنداني ندارند به اين بخش بيش از پيش توجه كرده و نسبت به توليد ملي و تامين امنيت غذاي خود بي تفاوت نيستند.
وزير جهاد كشاورزي گفت:‌ كشورهاي توسعه يافته مانند اروپاي غربي‌، آمريكاي شمالي و... تراز وارداتشان به حدود صفر رسيده است.
وي اظهار داشت: شايد محصولي را به دليل شرايط اقليمي نتوانند توليدكنند اما؛ كالاي ديگر بيش از نيازشان توليد مي‌كنند تا با صادرات آن بتوانند تراز تجاري خود را سامان داده و امنيت غذايي‌شان را به حدود صد درصد نزديك كنند.
حجتي با اعلام اين مطلب كه هيچ يك از مسوولان در بدنه ي دولت و وزارت جهاد كشاورزي، به دنبال انحصار در بخش كشاورزي نيستند، گفت: بايد به كشاورزي و توليد به عنوان يك زنجيره نگاه كرد و ديگر نمي‌توان مانند كشاورزي معيشتي درگذشته‌هاي دور به نظام‌ها و سيستم‌هاي قبل، حين و پس از توليد بي تفاوت بود؛ زيرا در كشاورزي معيشتي گذشته كشاورزان توليدشان عمدتا خود مصرفي بود اما امروز هر چه به سمت كشاورزي اقتصادي‌تر پيش مي رويم مشكلات بازار پس از توليد و خدمات قبل و بعد از آن بيش از پيش خود را نشان مي دهد. 


منبع : خبرگزاري موج

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal