وزارت جهاد هیچ برنامه ای برای واردات گوشت قرمز ندارد/تنها 4 میلیون تن گندم باید وارد شود
1393/08/21
عبدالمهدی بخشنده در نشست خبری خود با رسانه ها ضمن اعلام این خبر گفت: در برنامه ریزی های انجام شده برای 1 میلیون هکتار اراضی خوزستان، بهبود و توسعه این زمین ها مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: برخی از این اراضی مشکلاتی مانند لب شور بودن دارند که باید مرتفع شوند که این مهم جزو برنامه های ما در خوزستان است و فکر می کنیم با انجام برخی اصلاحات، بتوان از هر هکتار 4 میلیون تن برداشت انجام داد.
معاون وزیر کشاورزی در مورد واردات گوشت قرمز به کشور نیز چنین گفت: در تولید داخل این محصول کشاورزی مشکلی وجود ندارد و وزارت کشاورزی هیچ برنامه و سیاستی برای واردات گوشت قرمز در سال جاری ندارد.
وی افزود: در 6 ماهه گذشته، 53 هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شده، البته ثبت سفارش این میزان واردات در سال گذشته رخ داده و در سال جدید چنین مجوزی صادر نشده است.
بخشنده با تأکید مجدد بر نبود مشکل در تأمین گوشت قرمز از منابع داخلی، تصریح کرد: ما در سال جاری مازاد تولید داشتیم که با درخواست تولید کنندگان و موافقت وزیر کشاورزی، مجوز صادرات دام سبک صادر شد که تا امروز بالغ بر 500 تن دام سبک به کشورهای همسایه صادر شده است.
این مقام مسوول در مورد واردات مرکبات در سال جاری گفت: شخص وزیر کشاورزی به معاونت باغبانی دستور داده اند تا بررسی های میدانی در مورد میزان تولید و نیاز کشور به مرکبات را انجام دهند و نتیجه کار را اعلام کنند که این مهم در روزهای آینده به مهندس حجتی اعلام خواهد شد.

در طرح هایی وارد می شویم که مشکل تأمین آب نداشته باشند
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مورد بحث آب گفت: در تمام برنامه های تصویب شده در وزارت کشاورزی به این نکته توجه جدی شده است که منبع آبی آن طرح قبلا دیده شده و توسط وزارت نیرو و کشاورزی نیز مشکلی برای استفاده از آن بیان نشده باشد.
وی ادامه داد: دولت به بخش کشاورزی تأکید کرده است که تأمین آب طرح های کشاورزی جدید باید از فبل انجام شده باشد.
بخشنده در واکنش به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد احتمال کم شدن حق آبه بخش کشاورزی گفت: آب بخش کشاورزی به هیچ وجه کم نمی شود و اساسا کسی چنین حقی ندارد که بخواهد این کار را انجام داده و به کشاورزی فشار وارد کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: وزارت کشاورزی به دنبال بالا بردن بهره وری مصرف آب در حوزه کشاورزی است و به همین منظور 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در برنامه کاری وزارت برای تغییر سیستم آبیاری قرار گرفته است و این مهم تا پایان سال انجام خواهد شد.
وی افزود: بر اساس پیش بینی های ما در حدود 4 میلیون و 100 هزار هکتار از اراضی کشور پتانسیل تغییر سیستم آبیاری را دارند که برنامه آن در حال تدوین است و به دولت نیز اعلام کرده ایم که اگر منابع را تأمین کنند سالانه 400 هزار هکتار را می توانیم که به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز کنیم و مدت این برنامه نیز 10 ساله خواهد بود.

تدوین طرح آبخیزداری برای 11 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی
بخشنده در مورد فعالیت های دیگر وزارت کشاورزی برای کمک به صرفه جویی در مصرف آب، گفت: یکی از مهمترین طرح های مهم اجرای آبخیزداری و آبخوان داری در اراضی کشور است که در حال حاضر یک برنامه برای 11 میلیون هکتار از اراضی کشور تدوین شده است که در مدت 3 سال اجرایی خواهد شد.
وی افزود: ما برای انجام طرح های گوناگون خود به منابع مالی نیاز داریم که در دست نیست و دولت باید در تامین این منابع به ما کمک کند.
این مقام مسوول در حوزه کشاورزی تصریح کرد: مجلس و دولت قول هایی به ما داده اند و امیدواریم در بودجه های آتی این قول ها عملی شود.منبع :خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

  • b.bmp

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal