رشد سرانه مصرف آبزیان در کشور/ رکورد صادرات شیلات شکست
1396/02/09

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات گفت: سال 1391 سرانه مصرف آبزیان در ایران 7.5 کیلوگرم در سال بود که این میزان سال 1395 به 10.6 کیلوگرم افزایش یافت.

 

متوسط جهانی سرانه مصرف آبزیان به ازا هر نفر 20 کیلوگرم در سال است.
حسن صالحی  در حاشیه جشنواره غذا و سلامتی در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بخش شیلات در چهار سال اخیر در امر تولید، صادرات و افزایش مصرف سرانه موفقیتهای متعددی داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به کاهش ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر سازمان شیلات فعالیتهای ویژه ای در این بخش داشت. پارسال سه تن ماهی خاویار پرورشی در ایران تولید شد که بخش قابل توتوجه آن به آمریکای شمالی صادر شد و این در حالی است که در طول سالهای پیش از صادرات به این شکل محروم بودیم.
رئیس سازمان شیلات گفت: حجم آبزی پروی و صید انواع ماهی در ایران پارسال به یک میلیون و 70 هزار تن رسید در حالی که این میزان در سال 1391 کمتر از 760 هزار تن بود.
وی افزود: در خصوص میگوی پرورشی نیز تولید این محصول که سال 1391 کمتر از 10 هزار تن بود سال 1395 به افزون بر 23 هزار تن افزایش یافت که همین امر منجر به فعالیت مجدد سایتهای کارافتاده پرورش میگو شد.
صالحی به جایگاه ویژه ایران در تولید ماهی قزل آلا نیز اشاره و بیان کرد: با تولید 164 هزار تن ماهی قزل آلا در آب شیرین رتبه نخست جهان را در این بخش در اختیار داریم و در مجموع ایران در تولید این نوع ماهی جزو پنج کشور نخست دنیا است.
وی ادامه داد: پارسال با 412 میلیون دلار صادرات در بخش شیلات رکورد این حوزه شکسته شد. همچنین واردات در این بخش کمتر از 180 میلیون دلار است که نشانگر تراز مثبت در بخش تجارت خارجی شیلات است .
رئیس سازمان شیلات گفت: شیلات کشور در سالهای گذشته به تولید ماهیهای زینیتی توجه ویژه ای داشت که می توان به تولید 220 میلیون قطعه بچه ماهی زینتی در سال گذشته اشاره کرد. این تولید نشانگر رشد 20 درصدی در چهار سال گذشته است.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal