میزان تولید برنج امسال 100هزارتن افزایش یافت
1394/08/19
 مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: امسال میزان تولید برنج در کشور به 1.8 میلیون تن رسید که نسبت به سال گذشته 100هزار تن افزایش یافته است

کاوه خاکساردر بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها بیان کرد و افزود: امسال بیش از هشت میلیون تن محصولات دانه ای از کشاورزان خریداری شده است.
وی همچنین از افزایش 10 درصدی خرید جو تولیدی از کشاورزان خبر داد و گفت: خرید این محصول از 2.9 میلیون تن سال گذشته به 3.2 میلیون تن رسید.
این مقام وزارت جهاد کشاوری افزود: هشت طرح افزایش ضریب خودکفایی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی تهیه شده شده که در برنامه ششم توسعه تا سال 1404 اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: نخستین مرحله اجرای هشت طرح، در سال های 95 تا 99 انجام می شود که شامل محصولات گندم، جو، ذرت، حبوبات، چغندر قند، پنبه و دانه های روغنی است.
خاکسار یادآورشد: ضریب خوداتکایی برنج از میانگین سه سال گذشته که 48 درصد بود براساس برنامه ششم توسعه به 65 درصد خواهد رسید.
وی با بیان اینکه افزایش تولید با فناوری های نوین حاصل می شود، افزود: توسعه بخش کشاورزی بدون دست یابی به این فناوریها امکان پذیر نیست.
مدیر کل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 80 درصد مزارع برنج کشور به شکل مکانیزه برداشت شده است؛ ضمن آنکه کاشت در این مزارع نیز به شکل مکانیزه انجام می شود.
خاکسار در ادامه با بیان اینکه سال 2016 سال حبوبات از سوی سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام شده است، تاکید کرد که ایران نیز توجه خاصی به تولید این محصولات خواهد داشت.
وی با اشاره به ارزش بالای غذایی حبوبات در سفره غذایی مردم گفت: قرار است عملکرد خود در این زمینه را تا 90 درصد افزایش دهیم تا در پایان برنامه ششم توسعه، همه نیاز خود در زمینه حبوبات را در داخل تامین کنیم.
خاکسار درخصوص تولید عدس نیز گفت: سالانه بیش از 75هزار تن عدس در کشور تولید می شود اما نیازمند تولید سالانه 80 تا 100هزار تن هستیم.
این مقام وزارت جهاد کشاورزی، مصرف سرانه برنج در کشور را 38 کیلو (روزانه 104گرم) بیان کرد و گفت: رسانه ها می توانند نقش مهمی در الگوی مصرف صحیح داشته باشند.
وی در مورد شعال امسال نمایشگاه مطبوعات با عنوان «نقد منصفانه و پاسخ مسئولانه» نیز گفت: نقش مطبوعات در توسعه بخش کشاورزی مهم است زیرا از یکسو نقش ترویجی و اطلاع رسانی در زمینه های مختلف برعهده دارد و از سوی دیگر می تواند با اصلاح الگوی مصرف، ضایعات بخش کشاورزی را کاهش دهد که نتیجه آن کاهش واردات در این بخش خواهد بود.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal