15 ميليارد دلار صرف واردات انواع محصول كشاورزي شد
1392/09/17

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به هزينه 15 ميليارد دلاري واردات 22 ميليون تن انواع محصول كشاورزي در سال گذشته و امسال گفت: دولت جديد درصدد كاهش محسوس اين ارقام است.

ˈعبدالمهدي بخشندهˈ روز شنبه در آيين توديع و معارفه رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان اظهار كرد: دولت تدبير و اميد در آمار ارائه شده در دولت قبل از ميزان توليدات محصولات كشاورزي در سطح كشور كه معادل 118 ميليون تن اعلام شده بود، تجديدنظر كرده است و سعي دارد عدد اعلامي را به رقم معقولي برساند.

وي افزود: ميزان واردات محصولات كشاورزي ايران، عامل خوشنودي نيست و سال گذشته هفت ميليون تن و سالجاري نيز تا 2/7 ميليون تن گندم به كشور وارد مي شود.

وي تاكيد كرد: با تهيه فهرست محصولات وارداتي به اين نتيجه رسيده ايم كه با برنامه ريزي بايد به سمت تامين حداقل اقلام مورد نياز مردم برويم اما كاهش واردات نيازمند تلاش و همت مضاعف است.

به گفته وي، براي رسيدن به اين مهم لازم است نهادهاي پشتيبان بخش كشاورزي را كه در سال هاي اخير بشدت ضعيف و نيازمند شده اند، تجديد حيات ببخشيم.

بخشنده گفت: امروزه اين نهادها با چنان مشكلاتي مواجهند كه نه تنها حل كننده مسائل نيستند بلكه باري بر دوش وازرتخانه شده اند.

وي اضافه كرد: بطور مثال شركت خدمات حمايتي بخش كشاورزي كه زماني وظيفه تامين كود و سموم مورد نياز را داشت اكنون با يكهزار و 400 ميليارد تومان بدهي زمينگير شده و قادر به خدمت رساني نيست.

وي با بيان اينكه آغاز كار دولت با فصل كشت همراه بود، گفت: بايد 5/6 ميليون هكتار گندم در كشور كشت مي شد تا گندم موردنياز كشور تامين شود اما بدليل مشكلات شركت مذكور كود موردنياز در كشور موجود نبود بنابراين تاكنون كشت گندم در كشور به طول انجاميد و اكنون 80 درصد آن انجام شده است.

معاون امور اقتصادي وزير جهاد كشاورزي افزود: صندوق بيمه محصولات كشاورزي نيز بعنوان ديگر نهاد پشتيبان كشاورزي با دو هزار و 300 ميليارد تومان بدهي با مشكلات جدي مواجه است و بانك كشاورزي نيز اكنون پنج هزار ميليارد تومان از دولت طلبكار است و منابع خيلي ضعيفي دارد.

بخشنده تاكيد كرد: در بخش مكانيزاسيون براساس برنامه ريزي تا پايان سالجاري بايد يكهزار دستگاه كمباين جديد وارد كشور شود اما در شروع كار دولت يازدهم تنها 40 دستگاه آن تهيه شده بود.

وي افزود: همه اين موارد گوياي نياز به تلاش بيشتر است و دولت نااميد نيست و اگرچه اقليم ايران شكننده است اما سعي داريم برنامه ريزي براساس شرايط تنش باشد.

وي تاكيد كرد: بايد به سمت كشت متراكم عمودي گلخانه اي برويم و پتاسيل ژنتيكي گياهان را افزايش دهيم در غير اين صورت به اهداف كمكي دست نمي يابيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي همچنين گفت: دولت موافقت كرده است 10 درصد از منابع صندوق توسعه ملي به بخش كشاورزي اختصاص يابد و در بودجه 93 آن را قرار داده كه اين رقم مي تواند به توسعه تسهيلات بخش و سرمايه گذاري كمك كند.

وي همچنين با اشاره به قانون تمركز وظايف گفت: لازم است ارائه قيمت ها و تهيه نهاده ها برعهده وزارت جهاد كشاورزي باشد كه با تصويب اين قانون در مجلس اين مهم نيز محقق شده است.

بخشنده در برابر اعتراض ˈتوكليˈ رييس اتحاديه مرغداران اصفهان مبني براينكه با وجود قيمت بالاي تمام شده مرغ، دولت آنها را مجبور مي كرد محصول خود را ارزان ارائه كنند، گفت: بايد به اندازه اي كه به توليدكننده امكانات مي دهيم، از آن انتظار داشته باشيم.

وي افزود: توليدكنندگان هم بايد سعي كنند هزينه هاي خود را كاهش داده و بهره وري توليد را بالا ببرند، و دولت نيز اجازه نخواهد داد فشار غيرمتعارفي به توليدكننده وارد شود.

به گزارش ايرنا، در اين مراسم ˈمحمد نصر اصفهانيˈ توديع و ˈقدرت الله قاسميˈ بعنوان رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان معرفي شد.

منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal