کشاورزی به 2.2 میلیون تن عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارد
1394/06/17
 بر اساس برآوردی که مؤسسه تحقیقات خاک و آب، انجام داده است، حداقل عناصر مورد نیاز بخش کشاورزی معادل 2268 هزار تن از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاس (شامل؛ 1644 هزار تن نیتروژن، 406 هزار تن فسفر و 218 هزار تن پتاسیم)‌ است. این عناصر با ترکیبات مختلفی در کودهای شیمیایی وجود دارد.
بر همین اساس نیاز کشور به کودهای اوره 3 هزار و573 هزار تن، سوپر فسفات تریپل 882 هزار تن و نهایتاً سولفات پتاسیم 436 هزار تن هست که این میزان از طریق کودهای دیگر نیز قابل تأمین است. همچنین مطالعات متعددی که توسط مؤسسه تحقیقات خاک و آب انجام شده موید آن است که میزان نیاز کشور به انواع کود حدود 4 الی 5 میلیون تن هست.
براساس آخرین آمار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، در سال 1392، مقدار 3 هزار و 627 هزار تن کود اوره توسط مجتمع‌های پتروشیمی تولید شده است.
مقادیر توزیع انواع کود توسط وزارت جهاد کشاورزی در سال 1392 معادل هزار و 840 هزار تن بوده است. از این میزان هزار و 649 هزار تن توسط شرکت خدمات حمایتی و 191 هزار تن کود اوره توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی در مناطق مختلف کشور توزیع شده است.
در سال 1392 شرکت خدمات حمایتی کشاورزی حدود 450 هزار تن کود وارد کشور نموده است و مجتمع‌های پتروشیمی نیز هزار و 700 هزار تن کود اوره صادر نموده‌اند.
علی‌رغم وجود تکالیف قانونی مبنی بر واگذاری تصدی‌های دولتی شرکت خدمات حمایتی با حدود 90 درصد تدارک و توزیع انواع کودهای بخش کشاورزی همچنان اصلی‌ترین عامل محسوب می‌شود و سهم بخش غیردولتی نیز درخصوص توزیع کودهای شیمیایی حدود 10 درصد است.
آمار سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحّد (FAO) نشان‌دهنده این واقعیت است که براساس شاخص مصرف کود در یک هکتار، ایران نسبت به میانگین مصرف در مناطق مختلف جهان رتبه پایینی دارد. لیکن به دلایل گوناگونی که در خلال گزارش به آن اشاره خواهد شد مصرف نامتناسب کود در کشور وجود دارد.
در حال حاضر تأمین و توزیع کود به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی سپرده شده است. سیاست‌گذاری‌ها در بخش کشاورزی بر کاهش تصدی‌های دولتی و سپردن آن‌ها به بخش غیردولتی تأکید دارند، لذا باید سازوکار تأمین و توزیع نهاده‌های کشاورزی تغییر کرده و این امور ضمن حمایتی که از کشاورزان (پرداخت مستقیم یارانه به نهاده‌ها یا حمایت به طرق دیگر)‌ می‌شود، به بخش غیردولتی سپرده شود، البته تغییر نظام تأمین و توزیع کود شیمیایی از وضعیت فعلی که در آن دستگاه‌های دولتی متولی موضوع هستند به وضعیتی که در آن امور به عهده بخش غیردولتی گذاشته شده، مستلزم ملاحظاتی است که در متن گزارش به آن اشاره شده است.


منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
2.pdf
1.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal