18 میلیون هکتار اراضی ملی خالی مانده است
1391/03/20

وزيري هستم كه در هر شهرستاني در دل روستاها مي‌روم و كشاورزان و روستاييان دور من جمع مي‌شوند و از همه مشكلات توليدكنندگان با خبرم و براي برطرف شدن آن شبانه روزي تلاش مي‌كنم، چرا كه وزارت كشاورزي كارش حمايت از كشاورزان در ابعاد مختلف است

صادق خليليان چهارشنبه شب در گفت‌وگويي با رسانه ملي درباره توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني در بخش كشاورزي توضيحاتي ارائه كرد.

وي گفت: يكي از نقاط قوت اقتصاد ايران بخش كشاورزي است، چرا كه اين بخش مزيت‌هاي بالاي اقتصادي براي كشورمان دارد؛ لذا حمايت از توليد و سرمايه در اين بخش تكليف همگان از جمله ما مسوولان است.

او وضعيت بخش كشاورزي را مطلوب توصيف و عنوان كرد: سال گذشته توليدات بخش كشاورزي از مرز 110 ميليون تن گذشت و پيش بيني مي‌شود امسال 118 ميليون تن انواع محصولات كشاورزي توليد شود و ضريب امنيت غذايي در كشور را به حدود 95 درصد برسانيم.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به اين‌كه طبق برنامه پنجم بايد توليدات بخش كشاورزي به 143 ميليون تن برسد، گفت: حركت در مسير برنامه براي ما مطلوب است، اما به دنبال ظرفيت سازي‌هاي جديد در بخش كشاورزي هستيم كه شرايط از وضعيت مطلوب فعلي بهتر شود. چرا كه شرايط اقليمي درجهان تغيير كرده و به سمت سوخت‌هاي بيو كه از بخش كشاورزي حاصل مي شود مي‌روند و همچنين قيمت مواد غذايي در جهان افزايش يافته و در آينده با افزايش بيشتري مواجه خواهد شد. لذا هر چه توليد كنيم علاوه بر تامين مصرف داخلي مي توان از مزيت اقتصادي كشور بهره برد و اين محصولات را صادر كرد.

آب؛ يكي از مهمترين چالش‌هاي بخش كشاورزي

وي يكي از چالش‌هاي مهم بخش كشاورزي را آب عنوان كرد و گفت: باتوجه به اين كه در منطقه خشك و نيمه خشك قرار داريم، مديريت و بهره وري از آب بايد به درستي صورت گيرد.

وي افزود: ساختارهاي واحدهاي توليدي بخش كشاورزي بضعا مربوط به 30 تا 40 سال پيش است كه بايد بهينه سازي شوند.

توسعه سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي در فقر تاريخي

خليليان با بيان اين‌كه در تامين وتوسعه سرمايه‌گذاري بخش كشاورزي فقر تاريخي دارد، اظهار كرد:‌ در گذشته زمينه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در زير مجموعه كشاورزي كمتر از بخش صنعت بوده است و اغلب كشاورزان خرده مالكي، سنتي وروستايي هستند.

به گفته وي، به دليل جذابيت خدمات، دلالي و واسطه گري كه با كمترين قيمت پول بيشتري به دست مي‌آيد، باعث شده سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي كمتر شود.

او مالكيت اراضي را يكي از راه‌هاي جذب سرمايه در بخش كشاورزي دانست وگفت:‌ بايد زمين را در اخيتار سرمايه گذاران قرار دهيم، چرا كه فعاليت كشاورزي زمين وسيع مي‌خواهد، اما در اين زمينه با معارضان محلي مواجه هستيم كه رغبت سرمايه گذاران كمتر مي‌شود.

وي همچنين ديدگاه هاي مسوولان وقت در دهه‌هاي گذشته را يكي از عوامل كاهش سرمايه‌گذاري‌در بخش كشاورزي عنوان و اظهار كرد: براساس اين ديدگاه‌ها در سرمايه در خدمات و صنايع متمركز شده تا بخش كشاورزي. اگر 10 درصد از سرمايه‌گذاري ساير بخش‌ها به كشاورزي منتقل مي‌شد، قطعا ارزش افزوده و استقلال بيشتري از شرايط فعلي حاصل مي شد.

وزير جهاد كشاورزي درباره شرايط فعلي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي اظهار كرد: براي ايجاد بستر سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در كشاورزي، سنددار شدن اراضي منابع ملي در دستور كار قرار گرفته و سال گذشته حدود 125 ميليون هكتار از اراضي سنددار شد كه با اين اقدام ابتدا تثبيت مالكيت دولت مشخص مي شود و اين امر كمك مي‌كند كه به سرمايه گذاران براي جذب سرمايه‌گذاري و ارائه زمين كمك كنيم.

اختصاص بيش از 7000 ميليارد تومان تسهيلات به سرمايه گذاران بخش كشاورزي

وي با تاكيد بر اين كه بايد قوانين و مقررات مناسب براي حمايت از سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي داشته باشيم، گفت: ساير كمك‌هاي دولتي وارائه تسهيلات ارزان قيمت در اين زمينه لازم است كه بدين منظور 7200 ميليارد تومان تسهيلات با نرخ سود هفت درصد در نظر گرفته شده كه به متقاضيان سرمايه گذاري در بخش كشاورزي تخصيص مي‌يابد.

به گفته خليليان، سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي نسبت به گذشته وضعيت بهتري پيدا كرده و با شرايط موجود بهتر مي‌توانيم به جذب سرمايه‌گذاري ‌به اين بخش كمك كنيم.

وي با اشاره به تشكيل كارگروه حمايت از كشاورزي طي چند ماه اخير به رياست رييس جمهور اظهار كرد: اين كارگروه براي توسعه سرمايه‌گذاري ، ايجاد اشتغالزايي وظرفيت سازي بيشتر و توليد ثروت در بخش كشاورزي تشكيل شده است و 7200 ميليارد تومان در اين كارگروه براي توسعه كشاورزي مصوب شده كه به متقاضيان پرداخت شود.

اين عضو كابينه دولت تصريح كرد:‌ براساس اين كارگروه هر استان وهر شهرستان يك ستاد توسعه بخش كشاورزي زير نظر استانداري و فرمانداري تشكيل داده تا بتوان در بخش كشاورزي تحول اساسي بوجود آورد و بخشي از مشكلات تامين سرمايه در اين بخش را جبران كرد.

18 ميليون هكتار اراضي ملي خالي مانده است

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به وجود 36 ميليون هكتار اراضي اظهار كرد: تاكنون 18 ميليون هكتار از اين اراضي براي بخش كشاورزي مورد استفاده قرار گرفته و 18 ميليون هكتار اراضي غير كشاورزي خالي مانده كه مي‌توان براي توسعه زراعت، باغات در اراضي شيب دار ... در اختيار متقاضيان قرار داد.

وي خاطرنشان كرد:‌ اين كارگروه از فعاليت‌هاي توليدي همچون كشت‌هاي گلخانه‌اي، مجتمع‌هاي دامپروري، طيور ، قارچ و .. حمايت مي‌كند و تسهيلاتي كه در نظر گرفته را مي‌تواند در بخش‌هاي مختلف به متقاضيان بپردازد.

به گفته وي، براي ساماندهي فارغ‌التحصيلان بيكار، افراد محلي بيكار يا افراد خبره در تشكل‌ها كه به صورت تعاوني‌هاي توليد در يك بخش متقاضي باشندبه ازاي هر نفر 30 ميليون تومان وام بپردازند.

به زودي مشكل كمبود كود شيميايي برطرف مي‌شود

خليليان درباره عدم تحويل كود شيميايي و كمبود آن براي كشاورزان اظهار كرد: تا سال گذشته كود شيميايي يارانه داشت، اما با توجه به محدود شدن يارانه توان وزارتخانه در تامين اين محصول نيز كاهش يافت.

وزير جهاد كشاورزي افزود: با توجه به اين كه هر كيسه اوره 50 كيلويي به بيش از 40 هزار تومان رسيد، دولت مصوب كرد كه كود اوره كيسه‌اي 17 هزار و 500 تومان از كارخانه‌هاي پتروشيمي بخرد و عوامل توزيع اين نهاده را با قيمت 20 هزار تومان به كشاورزان بدهند.

وي گفت: با توجه به افزايش قيمت ارز در سال گذشته شركت‌ها به صادرات كود شيميايي تمايل پيدا كردند كه طبق مصوبه دولت صدور كود اوره منوط به تامين نياز داخلي شد؛ لذا طي يكي دو ماه اخير وضعيت تحويل كود به كشاورزان بهتر شده كه در آينده نزديك اين مشكل به كلي برطرف مي‌شود.

كشاورزان مي‌توانند گندم را كيلويي 465 تومان به كارخانه‌هاي آرد بفروشند

خليليان درباره نامناسب بودن نرخ تضميني گندم اظهار كرد: سال گذشته كيلويي 420 تومان نرخ خريد تضميني براي اين محصول را پيشنهاد داديم، اما شركت بازرگاني دولتي اين نرخ را 395 تومان اعلام كرد كه پس از اعتراض‌هاي فراوان از سوي كشاورزان و همچنين خطر تامين گندم به دست دلالان اين قيمت از سوي دولت تا حدودي اصلاح شد و به 425 تومان رسيد.

به گفته وزير جهاد كشاورزي، سال گذشته هر كيلو گندم با دو درصد افت مفيد، يك درصد غير مفيد و صفر درصد سن زدگي كيلويي 360 تومان از كشاورزان خريداري مي شد كه اين شرايط بسيار سختي براي كشاورزان بود، لذا امسال هر كيلو گندم با چهار درصد افت مفيد، دو درصد افت غير مفيد و دو درصد سن‌زدگي كيلويي 425 تومان قيمت‌گذاري شد.

وي با اشاره به اين‌كه قيمت خريد تضميني به عنوان پايه و حداقل محسوب مي‌شود و كشاورزان مختار هستند گندم را به كارخانه‌هاي آرد با نرخ بالاتر بفروشند، گفت: شركت بازرگاني دولتي گندم را كيلويي 420 تومان از كشاورزان خريداري كرده و با 45 تومان افزايش قيمت براي توزيع و حمل ونقل در اختيار كارخانه‌هاي‌ آرد قرار مي دهد، لذا قيمت هر كيلو گندم براي كارخانه‌هاي آرد ونان 465 تومان مي‌شود. پس كشاورزان مي‌توانند به جاي اين‌كه محصولشان را 420 تومان به شركت بازرگاني دولتي بفروشند 465 تومان به كارخانه‌هاي آرد تحويل دهند.

خليليان تصريح كرد:‌ با توجه به اين كه بذر يكي از نهاده‌هاي مهم بخش كشاورزي است، براي جلوگيري از افزايش قيمت آن مقداري يارانه براي اين نهاده تامين مي شود تا عملكرد محصول در واحد سطح افزايش يابد.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به حذف يارانه سم از سال 1385 تصريح كرد: قيمت سم طي شش سال اخير آزاد بوده، اما با توجه به افزايش قيمت ارز سم نيز به عنوان يكي از مواد وارداتي با افزايش قيمت مواجه شده است. لذا در مواردي كه آفات اپيدمي پيدا كند، براي تامين اين نهاده براي كشاورزان يارانه مي‌دهيم.

وي درباره افزايش بهره وري در بخش كشاورزي تصريح كرد: تسهيلات ارزان قيمت با نرخ سود چهار درصد براي اصلاح ساختار واحدهاي توليدي در اختيار بهره‌برداران قرار گرفته كه 25 درصد از واحدهاي مرغداري ، اصلاح ساختار كرده‌اند و مصرف سوختشان بهينه شده است.

خليليان گفت: به منظور تغيير روش‌هاي آبياري سنتي به مدرن 85 درصد از هزينه‌هاي آبياري تحت فشار به صورت بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي‌شودو دولت به ازاي هر هكتار آبياري تحت فشار 3.5 ميليون تومان در اختيار كشاورزان قرار مي‌دهد.

وزير جهاد كشاورزي تاكيد كرد:‌ هر چند قيمت كود، سم و گازوئيل افزايش يافته، اما يارانه بيشتري براي اصلاح ساختار و تكنولوژي در واحدهاي توليدي اختصاص يافته است و با تحريك قيمتي مصرف كود و سم را بهينه و متعادل كرده‌ايم و در مقابل چند برابر بيشتر يارانه براي اصلاح ساختار پرداخت مي‌كنيم.

طبق اعلام وي، تاكنون بيش از يك ميليون و 150 هزار هكتار تحت پوشش سامانه هاي نوين آبياري قرار گرفته‌اند.

دلالان؛ سم مهلك بخش كشاورزي

خليليان با بيان اين‌كه هر فعاليت اقتصادي سالم ثروت براي كشور توليد مي‌كند، گفت:‌ اگر قرار باشد افرادي رانت خواري كنند، انگيزه‌اي مي شود براي فعالان اقتصادي كه سم مهلك براي بخش كشاورزي است؛ با توجه به اين كه كشاورزان در سرما و گرما زحمت مي‌كشند، قابل قبول نيست كه فرد ديگري محصول آن‌ها را بربايد و د رمدت كم و بدون هيچ زحمتي با افزايش شديد قيمت عرضه كند.

وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: به منظور اصلاح نظام توزيع كالا طي دو سال اخير سه هزار غرفه عرضه مستقيم در شهرهاي كشور به غير از تهران راه اندازي شده است كه اين امر به كوتاه شدن فاصله عرضه محصول از توليد تا مصرف كمك مي‌كند.

وي تصريح كرد: راه اندازي اين غرفه‌ها براي عرضه مستقيم محصولات كشاورزي در تهران به دليل عدم همكاري شهرداري تاكنون اجرايي نشده است.

ضرورت شفاف سازي بازار محصولات كشاورزي

خليليان با تاكيد بر ضرورت شفاف سازي بازار محصولات كشاورزي در سطح كلان تصريح كرد: از طريق تشكيل اتحاديه‌هاو شفاف شدن فعالان اقتصادي در اين بخش دسته واسطه ها كوتاه مي‌شود.

وي خريدهاي توافقي به قيمت بالاتر از خريد تضميني توسط بخش خصوصي را يكي از راه‌هاي كوتاه شدن دست واسطه‌ها عنوان كرد.

وزير جهاد كشاورزي راه حل اساسي كوتاه شدن دست واسطه‌ها از محصولات كشاورزي را نظام اصلاح نظام بازار رساني در دست كلان دانست.

پرداخت هزار ميليارد تومان خسارت از صندوق بيمه به كشاورزان

خليليان با اشاره به وجود مشكلاتي در خصوص دريافت خسارت بيمه از سوي كشاورزان اظهار كرد: صندوق بيمه بخش كشاورزي عوامل توليد را هم از جمله تنه درخت، دام و ... را تحت پوشش بيمه قرار داده است و براي رغبت كشاورزان به بيمه بخشي از سهم حق بيمه را دولت مي‌پردازد. همچنين ارزيابي مجديد براي پرداخت خسارت در دستور كار صندوق بيمه قرار گرفته تا ميزان پرداخت خسارت واقعي‌تر شود.

وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: تلاش مي‌شود تا شرايط بيمه خودرو به كشاورزي نيز تعميم داده شود و تا 40 درصد از حق بيمه كشاورز را تخفيف بدهيم.

وي با اشاره به اين‌كه بيمه كشاورزي متكي به يارانه دولتي است، گفت: سال گذشته هزار ميليارد تومان خسارت از صندوق بيمه به كشاورزان پرداخت شد

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal