بيش از شش هزار ميليارد ريال تسهيلات در بخش كشاورزي پرداخت شد
1392/03/21

 در آستانه هفته جهاد كشاورزي "" سيد عبدالكريم رضوي اردكاني"" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: از اين ميزان چهار هزار و ۶۸۵ ميليارد ريال آن از محل منابع داخلي، ۸۸۷ ميليارد ريال از محل اعتبارات بانكي، ۸۲۵ ميليارد ريال آن از تسهيلات شركت مادر تخصصي و ۳۱۸ ميليارد ريال ديگر آن از ساير منابع تامين مالي شده است.
وي سپس از تاسيس ۷۸ صندوق غيردولتي حمايت از بخش كشاورزي خبرداد و گفت: از سال ۸۳ تاكنون ۷۸ صندوق در اين بخش در كشور فعال شده و از ابتداي سال جاري نيز تاكنون شش صندوق غيردولتي در برخي از شهرستان‌ها با سرمايه‌اي معادل ۶۸ ميليارد و ۱۹۴ ميليون و ۵۰ هزار ريال با يك هزار و ۱۷۲ تشكل و فرد حقيقي تاسيس شده است.
رضوي اردكاني با بيان اينكه سرمايه اوليه ۷۸ صندوق در حدود ۸۰۷ ميليارد و ۳۲۴ ميليون و ۲۰۰ هزار ريال بوده است، گفت: هم اكنون سرمايه فعلي صندوق‌ها به چهار هزار و ۵۵۴ ميليارد و ۲۷۲ ميليون و ۹۰۰ هزار ريال رسيده است و از اين ۷۸ صندوق،۳۱ صندوق استاني،يك صندوق منطقه اي، شش صندوق تخصصي و ملي، ۳۱ صندوق شهرستاني و ۱۰ صندوق زنان بوده است.
وي افزود: تاكنون ۱۴ هزار و ۲۳۳ فرد حقيقي و يك هزار ۳۱۱ تشكل عضو صندوق‌هاي غيردولتي حمايت از بخش كشاورزي هستند كه در اين صندوق‌ها دو هزار و ۴۰۸ ميليارد و ۲۷۰ ميليون و ۵۰ هزار ريال بخش خصوصي و دو هزار و ۱۴۶ ميليارد و دو ميليون و ۸۷۰ هزار ريال هم دولت تاكنون در آنها سرمايه‌گذاري كرده است .
رضوي اردكاني درباره وضعيت قرارداد عامليت از صندوق توسعه ملي در سال ۹۰، گفت: از ۹ هزار و ۷۰۴ طرح ارجاعي از سوي ستاد اجرايي استان‌ها تاكنون سه هزار و ۴۷۶ طرح در كارگروه اعتباري مشترك مورد بررسي قرار گرفته و پرداخت شش هزار و ۷۰۸ ميليارد ريال اعتبار به متقاضيان به تصويب رسيده است.
رضوي اردكاني تصريح كرد: از مجموع حدود هشت ۲۰۰ ميليارد ريال اعتبار دريافتي صندوق‌هاي غيردولتي حمايت از توسعه بخش كشاورزي از محل اعتبارات آبياري تحت فشار بين سالهاي ۸۷ تا ۹۱ حدود هفت ۷۶۰ ميليارد ريال براي اجراي ۳۸۲ هزار هكتار طرح آبياري به بهره‌برداران پرداخت شده كه ۲۵۸ هزار هكتار از آن به طور كامل اجرا شده و ۱۲۴هزار هكتار نيز در دست اجراست.
به گفته رضوي، آنچه كه حائز اهميت است رشد بسيار خوب ميزان اعتبار ياد شده نسبت به سال‌هاي گذشته است، به نحوي كه اعتبار سال ۹۰ در حدود چهار برابر رشد نسبت به مجموع اعتبارات سه سال قبل از آن داشته و به تبع آن ميزان عملكرد يعني پرداخت اعتبار به بهره‌برداران نيز معادل ۷/۳برابر رشد نسبت به مجموع سه سال قبل از ۹۰ داشته است.
وي افزود: از بدو تاسيس شركت مادر تخصصي در بخش جذب اعتبار موضوع ماده ۱۲ قانون وزارت جهاد كشاورزي، سازمان‌هاي جهادكشاورزي استان‌ها در مجموع ۸۰۰ ملك به ارزش حدود دو هزار و ۳۰۰ ميليارد ريال مجوز فروش دريافت كردند و از اين تعداد ۳۰۲ ملك به ارزش حدود ۸۳۰ ميليارد ريال به فروش رفته و به خزانه واريز شده و متقابلا خزانه نيز حدود ۵۸۰ ميليارد ريال از طريق وزارت جهاد كشاورزي به اين شركت پرداخت كرده كه عينا به مصرف تشكيل افزايش سرمايه صندوق‌هاي غيردولتي رسيده است.
رضوي در پايان يادآور شد: اين شركت در جهت توجه به صندوق‌هاي حمايت از توسعه بخش كشاورزي در زمينه تهيه ،تدوين و بودجه سالانه حدود ۷۰ صندوق غيردولتي برنامه ريزي كرده و در اين راستا هماهنگي بسيار مناسبي بين صندوق‌ها و شركت مادر تخصصي به و جود آمده است. 

منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal