کمتر از 15 درصد کمک‌های دولت به بیمه کشاورزی اختصاص یافت
1393/10/24

بر اساس قانون چهارم برنامه توسعه میزان کمک‌های دولت به بیمه کشاورزی باید 35 درصد از ارزش افزوده محصولات کشاورزی را شامل می‌شد که طی مدت اجرای این قانون طی سال‌های 85 تا 90 این کمک کمتر 15 درصد از ارزش افزوده محصولات کشاورزی بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در مراسم تکریم و معارفه قائم‌مقام جدید صندوق بیمه کشاورزی که روز گذشته در محل این صندوق برگزار شد، گفت: با توجه به شرایط سخت و تغییرات تعطیلی در عرصه‌های طبیعی حمایت‌های بیمه‌ای ضروری است.

عبدالمهدی بخشنده افزود: به‌طور متوسط سالانه 54 درصد از خسارات به بخش کشاورزی به‌دلیل خشکسالی، 23 درصد به‌دلیل سرمازدگی و 23 درصد دیگر نیز به‌دلیل آفات، بیماری‌ها، سیل و سایر عوامل طبیعی و غیرطبیعی وارد می‌شوند.

وی با اشاره به سیاست‌های جدید تولیدی وزارت جهاد کشاورزی، به موضوع پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های منابع آبی و با مطالعه ظرفیت‌ها و استعدادهای سواحل کشور استفاده از این روش که بیش از 10 سال مورد غفلت واقع شده می‌تواند میزان تولید و پرورش انواع آبزیان را با رشد مناسبی همراه کند، اما از آنجا که فعالیت در دریا همراه با مخاطرات است، لازم است صندوق بیمه در این زمینه با جدیت وارد شود و در کنار این صنعت جدید قرار بگیرد.

بخشنده خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی جایگاه ویژه‌ای برای صندوق بیمه محصولات کشاورزی دارد و باید به‌صورت فعال، زنده، پرنشاط و دانش‌بنیان در کنار بخش کشاورزی و مجموعه فعالان آن قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون چهارم برنامه توسعه میزان کمک‌های دولت به بیمه کشاورزی باید 35 درصد از ارزش افزوده محصولات کشاورزی را شامل می‌شد که طی مدت اجرای این قانون طی سال های 85 تا 90 این کمک کمتر 15 درصد از ارزش افزوده محصولات کشاورزی بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: نگاه وزارت جهاد کشاورزی به صنعت بیمه در حوزه کشاورزی تجاری نیست، بلکه با دیدگاه حمایتی در صدد است و خسارات واردشده به تولیدکنندگان و بهره‌برداران عرصه‌های مختلف کشاورزی را که ناشی از حوادث طبیعی است، به طرق ممکن جبران کند.

بخشنده با اشاره به اینکه میزان طلب سالانه صندوق بیمه کشاورزی برای جبران خسارات وارده به کشاورزان حدود یک‌هزار و 200 میلیارد تومان است، تأکید کرد: در سال 93 بیش از 150 میلیارد تومان و در سال آینده نیز مبلغ 150 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت‌های واردشده به کشاورزان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: میزان طلب بانک کشاورزی از صندوق بیمه محصولات کشاورزی طی سال‌های اخیر به بیش از پنج‌هزار میلیارد تومان افزایش یافته که این رقم به بدهی دولت به بانک کشاورزی تبدیل شده است.

بخشنده در پایان گفت: در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا و کانادا که دارای اقتصاد آزاد است نیز بیمه در بخش کشاورزی تجاری نیست و از حمایت‌های جدی دولتی برخوردار است.

گفتنی است، در این مراسم که با حضور اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی و جمعی از اعضای هیئت‌مدیره و کارکنان صندوق بیمه محصولات کشاورزی برگزار شد، محمدابراهیم نحسن‌نژاد به‌عنوان قائم‌مقام جدید صندوق بیمه محصولات کشاورزی معرفی و از خدمات محمدحسین صفرپورطاهر، قائم‌مقام سابق این صندوق قدردانی شد./

منبع :به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal