بیست‌وسومین دوره تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه کشور
1393/03/01
 بیست‌وسومین دوره تجلیل از اعضای هیئت علمی نمونه کشور در حالی دیروز با حضور رئیس جمهوری برگزار و ۱۴ نفر به‌عنوان عضو هیئت علمی نمونه تجلیل شدند که از این تعداد جمعی متعلق به مشاهیر علمی حوزه کشاورزی، صنایع غذایی و علوم جانوری هستند.

 در این آیین ملی؛ دکتر فخری شهیدی، استاد پایه 30 رشته صنایع غذایی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمد خانجانی استاد پایه 34 رشته حشره‌شناسی کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا همدان، دکتر مهدی قمشی استاد پایه 38 رشته مهندسی آب دانشگاه شهیدچمران اهواز که از مخالفان بحث انتقال آب رودخانه کارون به خارج از استان خوزستان است، دکتر محمدعلی حسین پورفیضی استاد پایه 36 گروه علوم جانوری دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز به‌عنوان استادان نمونه کشور برگزیده و تجلیل شدند.

فرجی‌دانا در این آیین با اشاره به نامگذاری سال 93 به نام سال اقتصاد و فرهنگ گفت: همه ما به نقش فرهنگی اساتید در تربیت نیروی انسانی جامعه واقفیم و می‌دانیم که اساتید، منابع فرهنگی و انتقال‌دهندگان فرهنگ و اخلاق به نسل جوان هستند.

وی با بیان اینکه در زمینه اقتصاد نیز از ابتدای سال جاری هرگاه به نقش وزارت علوم در تحقق شعار سال اشاره شد، نقش وزارت علوم در اقتصاد دانش بنیان که یکی از بنیان‌های اقتصاد است را اساسی دانست و افزود: در کیفیت‌بخشی به منابع انسانی که سرمایه‌ای بزرگ برای اقتصاد دانش‌بنیان است استادان ما نقش اساسی دارند. بنابراین دانشگاه‌ها نباید سرزنش شوند که چرا این منابع را در اختیار می‌گذارند؛ البته کار تربیت نیروی انسانی باید هدفمند باشد، اما غنی کردن سبد اشتغال حتی در دوره رکود اقتصادی یکی از سیاست‌هایی است که در دنیا انجام می‌شود.

وزیر علوم با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید پاسخگوی نیاز جامعه باشند، استادان را یکی از محورهای اصلی این پاسخگویی دانست و خاطرنشان کرد: ما باید برنامه‌های زنده داشته باشیم وگرنه در دنیایی که با سرعت در حال حرکت است حتی اگر با سرعت آنها حرکت کنیم فقط فاصله خود را حفظ می‌کنیم. در حالی که ما باید جلوتر از آنها حرکت کنیم.

فرجی‌دانا با بیان اینکه مهارت‌آموزی به دانشجویان به‌ویژه کارآفرینی یکی از مواردی است که ما در دانشگاه‌های نسل سوم دنبال می‌کنیم، ادامه داد: مسئول کارآفرینی استادان هستند که ایده‌های نو به دانشجویان می‌دهند.

 هدیه یک استاد نمونه به رئیس جمهوری

 محمدعلی حسین‌‌پورفیضی، استاد پایه 36 گروه علوم جانوری دانشکده علوم طبیعی دانشگاه تبریز که امروز به‌عنوان یکی از استادان نمونه کشوری یک لوح تقدیر و 10 سکه از رئیس جمهوری دریافت کرد، پیش از دریافت هدایای خود، پشت تریبون رفت و با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها، اتاق فکر و گنجینه ای برای کشور به‌شمار می‌آیند از رئیس جمهوری درخواست که اجازه ندهند نخبگان کشور را تضعیف کنند، نخبگان هیچگاه تهدید نیستند و همیشه یک فرصت به‌شمار می‌آیند.

وی همچنین از رئیس جمهوری خواست تا دانشجویان و جوانان وارد اتاق‌های فکر شوند و تأکید کرد که به جز نخبگان متعهد افراد دیگری اجازه ورود به دانشگاه‌ها را نیابند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز، اظهار داشت: دانشگاه‌‌ها یقیناً به بلوغ کافی رسیده‌‌اند و خودشان می‌توانند مدیران گروه و روسای دانشکده‌ها را منصوب کنند.

وی در میان سخنان خود خطاب به رئیس جمهوری، تصریح کرد: پیش از آنکه شما به اهل قلم هدیه دهید، من چهار قلم با خود به همراه آورده‌ام و اجازه می‌خواهم این قلم‌ها را به شما هدیه دهم.

وی سپس این قلم‌ها را به رئیس جمهوری، وزرای علوم و بهداشت همچنین معاون علمی فناوری رئیس جمهوری تقدیم کرد.

استادان نمونه کشوری علاوه بر دریافت لوح تقدیر، 10 عدد سکه نیز به‌عنوان هدیه از رئیس جمهوری دریافت کردند

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal