افزایش 3.5 برابری خرید تضمینی گندم توسط دولت
1393/06/03
 مهندس حسین صفایی در نشست خبری هفته دولت سازمان تعاونی روستایی با اشاره به وسعت 80 درصدی زمین های خرد در کشور گفت: ساختار کشاورزی ایران از دهه 40 شمسی به سوی خرده مالکی حرکت کرده است و در شرایط امروز، این خرده مالکان هستند که بر مالکین عمده غلبه می کنند.
وی ادامه داد: سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور مسوولیت های مهم بسیاری را بر گردن خود دارد که شاید یکی از مهمترین آن ها خرید محصولات کشاورزی با قیمت تضمینی است.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در مورد فعالیت های برنامه ریزی شده سازمان خود در سال جدید گفت: از جمله اقداماتی که برای اجرای آن برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است می توان به سازماندهی تولید بذر اصلاح شده اشاره کرد که برای بخش کشاورزی مهم و حیاتی است.
وی افزود: بذر یکی از مهمترین نهاده های کشاورزی است که در صورت حل مشکلات مربوط به آن و رساندن تولید بذرها به مرز خودکفایی، می توان به خودکفایی در بخش کشاورزی نیز امیدوار بود.
این مقام مسوول با اشاره به این مطلب که در 8 سال گذشته، تولید بذرهای گواهی شده و اصلاحی آسیب بسیاری دیده است، تأکید کرد: در حال حاضر برآورد ما این است که بیش از 25 درصد کشاورزان ما از بذرهای گواهی شده استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: این که کمتر از نیمی از کشاورزان کشور از بذرهای اصلاح شده و گواهی دار استفاده می کنند برای بخش کشاورزی خوب نیست؛ زیرا ما برای تولید محصول کشاورزی با مشکلاتی مانند بی آبی و کم آبی رو به رو هستیم که صنعت تولید محصول کشاورزی را به مخاطره می اندازد.

انتخاب 4 محصول برای اصلاح بذر
صفایی با اعلام این خبر که یکی از برنامه های سال جاری سازمان تولید بذر گواهی شده برای 4 محصول مهم کشاورزی است، گفت: گندم، جو، سیب زمینی و یونجه به عنوان 4 محصول پر مصرف که بیشترین آسیب پذیری را دارند، برای اصلاح انتخاب شده اند.
وی ادامه داد: در حال حاضر استفاده از بذر گواهی شده در یونجه و گندم به ترتیب 5 و 30 درصد بوده و اما در محصول سیب زمینی استفاده از بذر گواهی شده توسعه خوبی یافته و هم اینک عمده بذر مصرفی برای سیب زمینی، گواهی شده است.
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: در حال حاضر برای تولید بذرها گواهی شده از کارشناسان صاحب نام خارجی استفاده کرده و با تعامل کارشناسان داخلی، تولید بذر گواهی شده در کشت و صنعت ها را آغاز کرده ایم.

تغذیه خاک نیاز به توجه خاص دارد
حسین صفایی با اشاره به اینکه کار دومی که سازمان در سال جدید به دنبال تحقق آن است به بخش خاک کشاورزی بر می گردد، افزود: خاک یکی از نهاده های تأثیرگذار در روند تولید محصولات کشاورزی است و نیاز به توجه خاص دارد.
وی از تشکیل ستاد راهبردی در زمینه تغذیه خاک خبر داد و گفت: این فعالیت با حضور کارشناسان به نام داخلی و خارجی آغاز شده و امیدواریم هرچه سریعتر به نتایج مطلوبی مبدل شود.

افزایش 31 درصدی سطح زیر کشت گندم در سال 93
مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به قانون خرید تضمینی محصولات که مصوب سال 68 بوده و بر طبق آن 30 محصول کشاورزی توسط دولت با قیمتی تضمینی خریداری می شود، گفت: گندم یکی از مهمترین محصولاتی است که مشمول قانون خرید تضمینی می شود که متأسفانه در 4 سال گذشته با بروز مشکلاتی در ساختار تولید و خرید رو به رو شد.
وی ادامه داد: کل گندم خریداری شده در سال های 91 و 91 به ترتیب 2 . 4.8 میلیون تن بوده است که کشور را با حجم بالای واردات از کشورهای دیگر رو به رو کرد.
صفایی با اشاره به تصمیم دولت یازدهم در تغییر قیمت خرید تضمینی گندم از 800 به 1050 تومان از تأثیر مثبت این قیمت گذاری در تولید خبر داد و افزود: در اولین قدم وقتی در شهریور 92 قیمت سال 93 را اعلام کردیم، سطح زیر کشت گندم 31 درصد افزایش پیدا کرد که این نشانه خوبی بود.
این مقام مسوول اظهار داشت: خوشبختانه تا به امروز بیش از 6 میلیون و 650 هزار تن گندم توسط بخش دولتی خریداری شده است که با توجه به ادامه برداشت گندم تا اوایل پاییز، احتمالا این رقم خرید تا 7 میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد.
وی در مورد کل هزینه خرید گندم تا به امروز گفت: حدود 7 هزار میلیارد تومان کل هزینه ما برای خرید گندم بوده است که تا کنون 6 هزار میلیارد و 600 میلیون تومان آن به کشاورزان پرداخت و مابقی با تأخیری 15 روزه تسویه خواهد شد.


منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal