بازار جهانی در انتظار محصولات سالم ایرانی
1391/07/23

توليد محصول سالم به اين معنا است كه از كليه امكانات و فناوريها در توليد محصول بهينه استفاده شود تا اثرات سوء كاربرد نادرست سموم باعث باقيماندن آنها در محصولات و زيان به مصرف كننده نشود.بايد زمان سمپاشي، چگونگي استفاده از سموم و ميزان استفاده از سم به كشاورزان آموزش داده شود تا از توليد محصول ناسالم جلوگيري شود.محصول سالم ، محصولي است كه  ضوابط هاي  الزامي در توليد محصولات غذايي  را رعايت كرده است.

به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران طبق برنامه وزارت جهاد كشاورزي بايد تا پايان برنامه پنجم توسعه 25 درصد محصولات بخش كشاورزي از طريق اجراي طرح تلفيق توليد و به بازار عرضه شود.در سال جاري  اين طرح در چهار هزار منطقه براي حدود 35 تا 40 محصول به ويژه محصولات گلخانه اي، سبزي و صيفي اجرايي خواهد شد.سال گذشته نيز اجراي طرح تلفيق در 335 منطقه و 35 نوع محصول به كار گرفته شد.

با آغاز  برنامه پنجم توسعه، طرح توليد محصول سالم  به اجرا در آمد.اجراي اين طرح مهم و كلان در بخش كشاورزي، علاوه بر اينكه به سود آوري بيشتر توليد از نظر اقتصادي و اجتماعي منجر مي شود، ممانعت از آلودگي هاي آب و خاك را به همراه خود داشته و در حفاظت از محيط زيست وجلوگيري از به خطر افتادن گونه هاي گياهي وحيواني نقش مهمي را ايفاء نموده و در دست يابي به هدف ارتقاء بهداشت عمومي جامعه، عملكرد بسيار مهمي را از خود به جاي مي گذارد. بهينه سازي و مصرف صحيح كودشيمايي و سم در بين كشاورزان و بهره برداران در اولويت برنامه هاي اين طرح قرار دارد.

كشاورزي و توليد محصولات سالم ، براستفاده درست و مديريت يافته از نهاده هاي درون مزرعه اي و طبيعي مانند كود سبز، كوددامي، بقاياي گياهي، تناوب زراعي وكشت مخلوط تاكيد داشته و محصول سالم با كيفيت مطلوب در اختيار مصرف كنندگان قرار مي گيرد. كشورهاي در حال توسعه در حال افزايش آگاهي جامعه و آشنايي بيشتر مردم با مسائل و مشكلات زيست محيطي و بهداشتي مي‌باشند. توجه به اين موضوع علاوه بر كاهش مشكلات مي‌تواند يك مجموعه كشاورزي را از نظر اقتصادي دگرگون سازد هر چند براي مقايسه پيشرفت‌هاي صنعت كشاورزي نمي‌توان به كشورهاي پيشرفته و مدرن توجه كرد ولي در اين ميان هستند كشورهاي در حال توسعه كه با جديت مراحل تحقيقات را پشت سر گذاشته و با توجه به ضرورت امر اقدام به تغييرات اساسي در رشد و توسعه پايدار در صنعت كشاورزي نموده‌اند.

**معرفي محصولات سالم به جهانيان

اشتياق به مصرف محصولات كشاورزي سالم و ارگانيك، به دليل نگراني هاي روز افزون از آلودگي هاي محصولات رايج و محيط زيست، رو به افزايش بوده واين نوع محصولات توليدي از بازار صادراتي خوبي نيز برخوردار گرديده است .در كشورما باتوجه به اعتقادات ديني عميق ودر كنار آن شرايط زيست محيطي و نيروي كار مناسب، توسعه توليد محصول سالم  با افزايش آگاهي هاي بهره برداران از رشد بسيار مطلوبي برخوردار گرديده و در كنار توسعه توليد اين نوع محصول، با توجه اساسي به ارتقاء سطح دانش واطلاعات بهره برداران بخشهاي مختلف كشاورزي، تلاش براي توليد محصولات كيفي مطلوب و سالمتر را به صورت جدي دنبال مي شود.

براي نخستين بار در كشور، با اجراي طرح تلفيق براي توليد محصول سالم، 10 محصول كشاورزي نظام گواهي سلامت جهاني دريافت كرد.به گفته محمد شريفي مقدم  مجري طرح تلفيق آفات ، كشاورزان توانستند با توليد محصولات سالم و ارگانيك محصولاتي همچون انار، زعفران، پسته، خرما، سيب زميني و پياز نشان هاي معتبر جهاني را به خود اختصاص دادند.

با اشاره به اين موضوع كه افزايش ميزان تقاضا براي محصولات كشاورزي زيستي از سوي مصرف كنندگان، منجر به ايجاد بازارهاي جديد براي فروش محصولات توليد شده  مي شود . در حال حاضر در بسياري از كشورهاي جهان  توليد محصولات كشاورزي   سالم  در مرحله اجرا بوده و مناطق تحت مديريت وبازار صادراتي اين نوع محصولات درحال افزايش است ودر ايران نيز، در سايه برنامه هاي حمايتي دولت از بخش كشاورزي وبا توجه به شرايط مناسب ايجاد شده ونيروي كارمتخصص دراين بخش،حركت ارزنده اي در توليد محصول سالم در بخش كشاورزي برداشته شده و در حال گسترش است .

 

**اجراي كشاورزي پايدار تضميني بر توسعه

اجراي كشاورزي پايدار علاوه بر آن‌كه منجر به سود بخشي اقتصادي، اجتماعي مي‌شود، مانع از پيدايي آلودگي‌هاي آب و خاك شده و با حفاظت از محيط زيست از به خطر افتادن حيات گياهان، حيوانات و انسان‌ها جلوگيري خواهد كرد. اين در حالي است كه الگوهاي كشاورزي متداول خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري به منابع زيستي كشور وارد آورده و درصورت غفلت سياست‌گذاران از اصلاح سياست‌هاي جاري توسعه‌ي بخش كشاورزي، پيش‌بيني مي‌شود اين روند مخرب به نحو روزافزوني ادامه يابد.

بررسي وضعيت موجود اركان توسعه كشاورزي، براي تعيين اثر بخشي آنها در توسعه  محصولات سالم  ضرور ي است. به اين منظور كه در حركت به سمت كشاورزي سالم و  پايداري كشاورزي به جاي تحليل شاخص‌هاي بيروني، بايستي زير ساخت‌هاي موجود كشاورزي بررسي و بر اساس واقعيتهاي موجود برنامه ريزي را انجام داد.به  اين ترتيب  همواره با حركت توسعه اي بخش كشاورزي بهترين راهكار براي شتاب بخشيدن به اين موضوع كه ثبات در بازار هاي بين المللي را تضمين مي كند ، توليد هرچه بيشتر محصولات كشاورزي ولي با ارزش غذايي بالاست . محصولات سالم و ارگانيك امروزه تقاضاي زيادي دارد و اين با توجه به شرايط زيست محيطي و آب و هوايي  ايران بهترين فرصت براي ظهور و حضور بيشتر محصولاتمان در بازار هاي جهاني و داخلي محسوب مي شود.

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران ( ايانا)

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal