اعتبارات وزارت جهاد کشاورزی در بودجه امسال 54 درصد بیشتر شد
1396/01/27

مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی بخش کشاورزی و منابع طبیعی در قانون بودجه و ردیف های متفرقه بودجه 96، 62 هزار و 150 میلیارد ریال تصویب شد که نسبت به اعتبار 40 هزار و 260 میلیارد ریالی بودجه1395، 54درصد رشد کرد.

به گزارش شنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، حسن قاسمی افزود: در بودجه امسال با توجه ویژه مجلس شورای اسلامی 9 هزار و 900 میلیارد ریال به اعتبارات اولیه در لایحه بودجه پیشنهادی دولت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در زمینه توسعه سیستم های نوین آبیاری اضافه شد.
قاسمی اضافه کرد: اعتبارات توسعه روش های نوین آبیاری از 24 هزار و 260 میلیارد ریال به 34 هزار و 160 میلیارد ریال در قانون بودجه 96 افزایش یافته است.
وی به اصلاح و تغییر عنوان طرح سیستم آبیاری تحت فشار به طرح توسعه روش های آبیاری تحت فشار، کم فشار و سامانه های نوین آبیاری در قانون بودجه 96 اشاره کرد و افزود: با این اقدام طیف بیشتری از روش های آبیاری در زمین های کشاورزی استفاده می شود و سیستم آبیاری به دورترین نقاط کشور و به استان های فقیر از نظر منابع آبی و نیازمند به سیستم آبیاری کم فشار گسترش می یابد.
مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی درباره اعتبار طرح کمک های فنی و اعتباری بازسازی و نوسازی قنوات در قانون بودجه امسال گفت: اعتبار این طرح با 700 میلیارد ریال تصویب شد که نسبت به اعتبار 200 میلیارد ریالی پارسال 255.3 درصد افزایش نشان می دهد.
وی درباره اعتبارات برنامه بیابان زدایی و تثبیت شن های روان در قانون بودجه 96 نیز گفت: برای این برنامه، اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی به میزان یک هزار و 900 میلیارد ریال درج شده که نسبت به اعتبارات 685 میلیارد ریالی سال 1395 از رشد 177.1 درصدی برخوردار است.

** تصویب بودجه بیش از سه هزار میلیارد ریالی برای مقابله با ریزگردها
مدیر کل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی سه هزار و 300 میلیارد ریال برای مبارزه با ریزگردها از محل صندوق توسعه ملی (ردیف 175-530000) اختصاص می یابد.
وی ادامه داد: در بودجه مصوب امسال برای هزینه های توقف بهره برداری از جنگل های شمال کشور نیز 800 میلیارد ریال تعیین و ردیف جدید 100 میلیارد ریالی نیز برای ارتقای پوشش کامل و موثر حفاظت از جنگل ها ایجاد شد.
قاسمی به اختصاص منبع جدید برای بیمه اجباری همه دام ها در قانون بودجه مصوب امسال اشاره و تصریح کرد: ردیف جدید متفرقه با عنوان پوشش بیمه اجباری همه دام ها در مقابل بیماری مشترک و واگیر به مبلغ 50 میلیارد ریال در قانون بودجه 1396 ایجاد شده است.
وی همچنین از افزایش سهم دولت در صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی عشایری به میزان 25 میلیارد ریال در بودجه امسال خبر داد.
قاسمی یادآوری کرد مجلس شورای اسلامی ردیف جدیدی برای سه مجموعه تحقیقات کشاورزی در بودجه 1396 اختصاص داده که 40 میلیارد ریال برای موسسه بین المللی تاسماهیان خزر، 10 میلیارد ریال بابت مرکز بین المللی برنج آسیای مرکزی و غربی و پنج میلیارد ریال برای موسسه تحقیقات برنج کشور است.

** رشد 82.2 درصدی اعتبارات خرید تضمینی گندم
این مسوول یادآوری کرد اعتبارات خرید تضمینی گندم در قانون بودجه امسال رشد 82.2 درصدی را تجربه کرد؛ به این شکل که از 45 هزار میلیارد ریال در سال 1395 به 82 هزار میلیار ریال در قانون بودجه 1396 افزایش یافت.
قاسمی افزود: مبلغ سه هزار میلیارد ریال در جدول شماره 16 پیوست قانون بودجه سال 96 با عنوان تعرفه های درآمدی به ترتیب درآمد اخذ مابه التفاوت از واردات روغن خام هر کیلوگرم دو هزار ریال (200 تومان)، واردات دانه های روغنی هر کیلوگرم 500 ریال (50 تومان) و واردات شکر هر کیلوگرم 500 ریال (50 تومان) پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: در قانون بودجه امسال برای توسعه کشت دانه های روغنی و چغندرقند در قالب 2 ردیف متفرقه (درآمد- هزینه) مبلغ 2هزار و 100 میلیارد ریال پیش بینی شده است که به هر کدام اختصاص می یابد. همچنین یک هزار میلیارد ریال نیز برای توسعه کشت دانه های روغنی در قالب هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای در قانون بودجه 1396 پیش بینی شده است.
به گزارش ایرنا، آذرماه پارسال دولت در لایحه بودجه پیشنهادی سال 1396 برای اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ملی وزارت جهاد کشاورزی 49 هزار و 260 میلیارد ریال را پیش بینی کرده بود که نسبت به بودجه پیشین 25.2 درصد رشد را نشان می داد.
همچنین اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای ردیف های متفرقه ملی وزارت جهادکشاورزی در لایحه بودجه پیشنهادی دولت در سال 1396 برابر با 4682.2 میلیارد ریال برآورد شده بود که در نهایت این ارقام پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی با افزایش قابل توجهی تصویب شد.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal