مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی برای مکانیزاسیون نخلستان‌های کشور تسهیلاتی به‌صورت بلاعوض و اقساط به نخلداران ارائه می‌دهد.
1393/05/14

 رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی در نشست "شناسایی ظرفیت‌های قابل بهره‌برداری مرتبط با خرمای کشور توسط بخش خصوصی" که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، با اعلام این خبر گفت: بر خلاف انتقاداتی که فعالان بخش خصوصی درباره نبود امکانات لازم برای توسعه مکانیزاسیون در بخش خرما مطرح می‌کنند، وزارت جهادکشاورزی این آمادگی را دارد که دستگاه‌های بالابر که برای برداشت مکانیزه خرما مورد استفاده قرار می‌گیرد را با تسهیلات ویژه در اختیار کشاورزان قرار دهد.

کامبیز عباسی افزود: در میان کشورهای تولیدکننده ماشین‌آلات برداشت مکانیزه رژیم اشغالگر فلسطین پیشرفته‌ترین دستگاه برداشت خرما را تولید می‌کند، اما بخش کشاورزی دولت یازدهم، طرح 12 ساله‌ای تدوین کرده که بر اساس نمونه‌های تولیدی سایر کشورها این ماشین‌آلات را به‌صورت بومی در کشور تولید کند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه مکانیزاسیون تولید و برداشت خرما سالانه 60 تا 70 میلیارد تومان نیاز به سرمایه‌گذاری وجود دارد که بر اساس طرح مکانیزه‌سازی تولید و برداشت خرما 20 درصد از این سرمایه از طریق آورده کشاورزان (نخلداران) و مابقی آن از طریق تسهیلاتی که دولت در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد، تأمین می‌شود.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی ادامه داد: قیمت هر دستگاه مکانیزه برداشت خرما 450 میلیون تومان است که بر اساس تسهیلات ارائه‌شده دولت، 150 میلیون تومان از قیمت این دستگاه به‌صورت بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

عباسی تصریح کرد: در این باره سرمایه لازم فراهم شده است و محدودیتی در حوزه مکانیزاسیون به‌ویژه در بخش خرما وجود ندارد.

وی یادآور شد: در مرحله نخست، به 10 نفر از نخلدارانی که از شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را دارند، بر اساس گزینش‌های لازم تسهیلات بلاعوض برای مکانیزه‌سازی برداشت خرما ارائه می‌شود.

عباسی با اشاره به اینکه برای کلیه نخلداران نمی‌توان نسخه یکسانی پیچید و شکل ارائه تسهیلات به نخلداران متفاوت است، تأکید کرد: تسهیلات نخلداران بر اساس وضعیت تولید و مساحت‌های باغ‌ها ارائه می‌شود و به نخلداران بزرگ تکنولوژی‌های صنعتی و برای باغ‌داران سنتی تکنولوژی متفاوتی ارائه می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: این تسهیلات از طریق مراکز استان‌ها قابل پیگیری است./

منبع : خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)،

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal