واگذاري امور به بخش خصوصي شرط انتزاع وظايف بازرگاني كشاورزي
1391/08/23

يك كارشناس كشاورزي تاكيد كرد: طرح انتزاع وظايف بازرگاني بخش كشاورزي از وزارت تجارت مشروط به واگذاري امور به بخش خصوصي قابل اجراست.

محمد قرباني - عضو هيات علمي دانشگاه فردوسي مشهد با تاكيد بر لزوم بررسي ناكارآمدي وزارت تجارت در بازار محصولات كشاورزي قبل از اجراي طرح انتزاع اظهار كرد: بهتر است به جاي اين‌كه وظايف انتقال يابد سازمان‌ها خودشان را با يكديگر هماهنگ كنند. چون در اقتصاد كشور مجموعه بخش‌هاي مختلف در يك سيستم فعاليت مي‌كنند و در اين قالب به هم نقش مي‌بخشند لذا مهم اين است كه همه طرح قالب را بپذيرند.

اين استاد دانشگاه با گلايه از محول ناسازگاري وظايف شركت پشتيباني امور دام با وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هر وزارتخانه‌اي در مسير برنامه پنجم تك‌تازي، كندروي يا تندروي داشته باشد اختلال ايجاد مي‌شود لذا هماهنگي نهادها با يكديگر ضروريست.

وي با تاكيد بر لزوم ترسيم افق برنامه از سوي وزارت جهاد كشاورزي گفت: اين وزارتخانه بايد يك بازشناسي دروني انجام دهد. تهديدها، فرصت‌ها، ضعف‌ها و قوت‌هاي خود را ارزيابي كند تا بتواند در اجراي طرح انتزاع هم موفق باشد در غير اين صورت و با تفكر جزيره‌اي حاكم بر اين وزارتخانه هيچ اتفاق خاصي نخواهد افتاد.

قرباني گفت: وزارت جهاد كشاورزي بايد برنامه‌هاي استراتژيك و نيروهاي خود را در انتزاع تعريف كند. تاثير بخش‌هايي را كه در خود وزارتخانه صاحب وظايف جديد مي‌شوند، تحليل كند، سيستم مديريتي جديد را تعريف و در قالب يك الگوي مفهومي نشان دهد كه اگر انتزاع صورت بگيرد، برآيندش چگونه خواهد بود.

اين كارشناس بخش كشاورزي با بيان اين‌كه نبايد به دنبال بزرگ كردن سيستم برويم، افزود: سياست‌گذاري‌هاي كلان مي‌تواند در وزارت جهاد كشاوزي انجام شود اما اين وزارتخانه هرقدر چاق‌تر باشد چالاكي خود را از دست مي‌دهد.

وي با تاكيد بر استفاده از نيروهاي انساني در در جايگاه‌هاي تخصصي خودشان، اظهار كرد: براي سيستمي كه گوشت، شير، گندم، تخم مرغ و مرغ مازاد توليد بر مصرف دارد كه اين امر نشانگر نداشتن سياست‌هاي تنظيمي بين بخشي است لذا به نظر مي‌رسد نظام‌هاي مديريتي حاكم در وزارتخانه‌ها به جاي انتزاع و ادغام‌ بايد با يكديگر در چارچوب برنامه‌هاي كلان هماهنگ شوند. 

منبع : خبرگزاري ايسنا

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal