خليليان، نقش ارزنده ايران در مبحث كشاورزي اكو را تشريح كرد
1391/08/27

ˈصادق خليليانˈ وزير جهاد كشاورزي، در پنجمين نشست وزراي كشاورزي كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) در تركيه نقش ارزنده و تلاشهاي گسترده جمهوري اسلامي ايران در توسعه همكاري هاي كشاورزي اكو را تشريح كرد.

به گزارش ايرنا، پنجمين نشست وزراي كشاورزي كشورهاي عضو سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) در منطقه توريستي بلك آنتالياي تركيه به ميزباني ˈمهدي اكرˈ وزير كشاورزي، دامداري و غذاي تركيه برگزار شد.

در اين نشست علاوه بر اكر و خليليان، وزرا و مقامات بلندپايه كشاورزي از كشورهاي عضو اكو ، نمايندگاني از سازمان جهاني غله (فائو)، بانك جهاني، بانك توسعه اسلامي و نهادهاي مدني بين المللي شركت كردند.

مهمترين دستور كار نشست وزيران اكو را امنيت غذايي تشكيل مي داد كه خليليان نيز بخش مهمي از سخنراني خود را به اين موضوع اختصاص داد.

وي با اشاره به نوسانات شديد قيمت هاي جهاني كه در اواخر دهه 2000 به معضلي جهاني تبديل شد، گفت: در بسياري از كشورها تامين غذاي مردم به چالشي جدي تبديل شده است و حتي در شماري از كشورها زنگ خطر بحران غذايي را به صدا درآورده است.

خليليان گفت: اما از طرف ديگر به جهانيان نشان داد كه غفلت از بخش كشاورزي مي تواند چه پيامدهاي وخيم و جبران ناپذيري را به همراه داشته باشد. جهان بار ديگر آموخت كه كشاورزي همواره بايد به عنوان ركن و محور اساسي اقتصاد و توسعه باقي بماند.

وزير جهاد كشاورزي با تبيين اينكه كشورهاي اكو نسبت به ديگر كشورها آسيب كمتري از اين بحران ديدند، گفت: كشاورزي هم اكنون حدود 20 درصد از اشتغال و حدود يك پنجم از تجارت دورن منطقه اي اكو را بخود اختصاص داده است كه بايد براي به فعل درآوردن كليه توانايي هاي موجود در منطقه و تضمين امنيت غذايي پايدار، كشورهاي اكو همكاري هاي خودرا در حوزه كشاورزي توسعه دهند.

او با ابراز خرسندي از فرايند اخير همكاري در اكو در زمينه كشاورزي گفت: اجراي برنامه منطقه اي امنيت غذايي و تاسيس انجمن بذر اكو، مركز بهره برداري موثر از آب، كميسيون دامپزشكي اكو، شبكه بيوتكنولوژي كشاورزي اكو و مركز مديريت ريسك بالاي بلاياي طبيعي اكو اهم اين فعاليت ها هستند.

خليليان با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران مديريت سه نهاد آخر را بر عهده گرفته است، گفت: متعاقب تصويب اساسنامه كميسيون دامپزشكي اكو ( ECO - VECO ) توسط نوزدهمين اجلاس شوراي وزراي اكو، دولت جمهوري اسلامي ايران، مكان مناسبي را براي دبيرخانه اين كميسيون اختصاص داده است كه در مهر ماه گذشته در تهران افتتاح شد.

اين كميسيون در سال آينده دوره هاي آموزشي در زمينه هاي كنترل بيماري تب برفكي در تهران و تشخيص آزمايشگاهي بيماري هاي دامي در كرمان به ميزباني وزارت جهاد كشاورزي برگزار خواهد كرد.

او با تاكيد بر اهميت اين كميسيون، خواستار تسريع كشورهاي عضو اكو در اتمام روند امضاي اساسنامه و عضويت در كميسيون دامپزشكي اكو شد.

وزير جهاد كشاورزي، با اشاره به رابطه تنگاتنگ امنيت غذايي با افزايش بهره وري و ارتقاي كاربرد فناوري هاي نوين خاطر نشان كرد، به پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران شبكه بيوتكنولوژي اكو تاسيس و وب سايت اينترنتي آن نيز راه اندازي شده است.

وي با اشاره به اينكه دومين اجلاس كشورهاي عضو به منظور عملياتي كردن برنامه هاي متنوع تصويب شده اين شبكه ظرف چند ماه آينده به ميزباني ايران در تهران برگزار خواهد شد، از كشورهاي عضو خواست مشاركت فعالي در اين نشست داشته باشند.

خليليان افزود: با توجه به موقعيت خاص جغرافيايي و اقليمي اكو، وقوع مكرر بلاياي طبيعي در منطقه همواره به عنوان يكي از تهديدهاي مهم امنيت غذايي مطرح بوده است. لذا با توجه به اين مهم، به منظور حصول حداكثري همكاري بين كشورهاي اكو، مركز اكو براي مديريت ريسك بلاياي طبيعي در شهر مقدس مشهد تاسيس شده و اولين اجلاس مديريتي و دوره آموزشي اين مركز نيز در زمينه مدلسازي اقليمي و بلاياي طبيعي با شركت كشورهاي عضو در خرداد ماه گذشته در مشهد برگزار شد.

لذا با توجه به فعاليت هاي مهمي كه اين مركز در دست انجام يا برنامه ريزي دارد، از كشورهاي اكو مي خواهيم ضمن تكميل فرايند عضويت در اين مركز در فعاليت هاي آن مشاركت فعالي داشته باشند.

همزمان با نشست وزيران كشاورزي اكو دومين كنفرانس اهداء كنندگان كمك هاي بلاعوض نيز در آنتاليا برگزار شد.

ايران با هياتي به رياست ˈمحمدرضا اصغريˈ مديركل روابط بين الملل وزارت كشاورزي ايران در نشست كارشناسان و كنفرانس اهداء كنندگان شركت كرد.

در نشست هاي اكو كه از روز سه شنبه تا ديشب ادامه داشت، طرح توسعه بخش بذر اكو (كه با بودجه 400 هزار دلار با همكاري سازمان جهاني غذا ˈفائوˈ تدوين شده) و همچنين امنيت غذايي و آخرين تحولات در فرايند توسعه همكاري هاي كشاورزي بين كشورهاي عضو مورد بررسي قرار گرفت.

در جريان برگزاري نشست هاي مذكور نمايشگاه بين المللي سبزيجات، تداركات و فن آوري هاي وابسته توسط وزراي شركت كننده عضو سازمان همكاري هاي اكو نيز داير شد.

ايران، تركيه و پاكستان در سال 1962 ˈسازمان همكاري هاي منطقه اي براي توسعهˈ

(RCD) را تاسيس كردند كه اين سازمان فعاليت خود را تا سال 1979 ادامه داد.

در سال 1979 و با وقوع انقلاب اسلامي ايران، فعاليت هاي اين سازمان متوقف شد و در سال 1985 با همكاري ايران، پاكستان و تركيه سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) پايه گذاري شد و در سال 1992 با پيوستن كشورهاي ازبكستان، جمهوري آذربايجان، قزاقستان، قرقيزستان، تركمنستان، تاجيكستان و افغانستان ،تعداد كشورهاي عضو به 10 كشور افزايش يافت

منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران
.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal