12درصدروغن موردنیاز کشور ازداخل تامین می شود/ تولید 450 هزارتن دانه روغنی درسالجاری
1395/08/02

مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهادکشاورزی از برنامه ریزی تولید 12 درصد روغن خوراکی در داخل کشور خبر داد و پیش بینی کرد: سطح زیر کشت دانه های روغنی در سال زراعی جاری (96 - 95) به 300 هزار هکتار و میزان تولید مورد انتظار به 450 هزار تن برسد.

 علیرضا مهاجر افزود: در سال زراعی جاری برای 200 هزار هکتار کشت کلزا و 100 هزار هکتار سایر دانه های روغنی مانند سویا، آفتابگردان ، کنجد و گلرنگ برنامه ریزی کرده ایم.
وی میزان تولید مورد انتظار دانه های روغنی از سطح 300 هزار هکتار را 450 هزار تن عنوان کرد.
مهاجر، نیاز روغن کشور را یک میلیون و 400 هزار تن برآورد و ابراز امیدواری کرد در سال زراعی جاری 12 درصد روغن کشور با برنامه ریزی های صورت گرفته در داخل تامین شود.
مجری طرح دانه های روغنی همچنین پیش بینی کرد؛ از کشت 200 هزار هکتار کلزا 300 هزار تن دانه کلزا برداشت و 100 هزار تن روغن خام استحصال شود.
مهاجر با بیان این که اختصاص بسته های حمایتی و پرداخت به موقع پول کلزا کاران موجب شده است امسال کشاورزان از کشت این محصول استقبال کنند، گفت: یارانه بذر، بیمه، تامین ادوات کشاورزی، آموزش رایگان، تدارک کود، بذر و سم و خرید آسان و پرداخت به موقع پول کشاورزان جزو بسته های حمایتی کشت کلزا هستند.
مجری طرح دانه های روغنی در مورد قیمت تضمینی کلزا درسال زراعی 96-1395 اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی افزایش 9 درصدی قیمت خرید تضمینی کلزا را در سال زراعی جاری پیشنهاد داده است.
وی ادامه داد: کشت کلزا در کشور آغاز شده و ما برای امسال 1500 تن بذر کلزای با کیفیت تدارک دیده ایم که 80 درصد آن داخلی است.
مهاجر افزود: قیمت بذور داخلی را نسبت به پارسال 20 درصد کاهش داده ایم.
مشاور وزیر جهادکشاورزی گفت: امسال یک هزار دستگاه کارنده بذر کلزا را به سازندگان داخلی سفارش داده ایم و برای نخستین بار این دستگاه ها در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
مهاجر با بیان این که به این کارنده های بذر کلزا 50 درصد یارانه تعلق می گیرد، گفت: برای هر دستگاه کارنده حدود 75 میلیون ریال(7.5 میلیون تومان) یارانه به کشاورزان پرداخت می شود.
وی افزود: استفاده از دستگاه های کارنده بذر کلزا علاوه بر صرفه جویی 150 میلیارد ریالی( 15 میلیارد تومان) در مصرف بذر به افزایش عملکرد تولید کمک خواهد کرد.
مشاور وزیر جهادکشاورزی کمک به پایداری تولید گندم، استحصال روغن با کیفیت، افزایش ضریب امنیت غذایی در سلامت کشور و تهیه کنجاله برای مصرف دام و طیور را از مزیت های کشت کلزا عنوان کرد.
مهاجر درباره تولید سایر دانه های روغنی در سال زراعی جاری افزود: از این میزان 90 هزار تن سویا، 40 هزار تن آفتابگردان، 40 هزار تن کنجد و دو هزار تن گلرنگ برداشت شود.
وی درباره برنامه های آموزشی اضافه کرد: آموزش کارشناسان و کشاورزان با بهره گیری از محققان داخلی و خارجی از جمله کشورهای آلمان، فرانسه، استرالیا و صربستان و همچنین استادان دانشگاه های داخلی و مراکز تحقیقاتی صورت می گیرد.
به گزارش ایرنا، روغن خام مورد نیاز کشور سالیانه یک میلیون و 400 هزار تن است که حدود 10 درصد آن از تولید داخل و بیش از 90 درصد از انواع آفتابگردان، سویا و پالم به ترتیب از اوکراین، امریکای جنوبی و مالزی وارد می شود.
سرانه مصرف روغن ایران بین 18 تا 19 کیلوگرم و در دنیا نزدیک به 12 کیلوگرم است.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal