طرح الحاق وظايف بخش كشاورزي وزارت صنعت به وزارت جهادكشاورزي
1391/04/12

  نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به يك فوريت طرحي راي مثبت دادند كه درصورت تصويب نهايي، وظايف و اختيارات بخش كشاورزي وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهادكشاورزي واگذار مي شود.

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، نمايندگان در ادامه جلسه علني روز يكشنبه مجلس، يك فوريت طرح انتزاع وظايف و اختيارات بخش كشاورزي از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد كشاورزي را در دستور كار خود قرار دادند و يك فوريت آن را تصويب كردند. يك فوريت اين طرح 175 راي موافق، 42 راي مخالف و 10 راي ممتنع از مجموع 248 نماينده حاضر را كسب كرد.

مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود به عنوان يكي از طراحان اين طرح يك فوريتي در سخناني گفت: بدليل اين كه در ادغام وزارتخانه هاي صنايع و معادن و بازرگاني مباحث بازرگاني و تجاري در اين وزارتخانه بيشتر به سمت و سوي امور صنعتي سوق پيدا مي كند، بخش كشاورزي مغفول واقع مي شود بنابراين تصويب اين طرح ضروري است. وي افزود: با تصويب اين طرح تمامي امور مربوط به چرخه توليد و بازرساني محصولات كشاورزي در اختيار يك وزارتخانه قرار مي گيرد و از طرف ديگر پاسخگويي را از يك مرجع مطالبه مي كند. نماينده مردم لنگرود در مجلس اظهار داشت: تجربه سال هاي اخير نشان داده كه مداخله ديگر وزارتخانه ها و اشخاص تنظيم بازار را با اغتشاش جدي مواجه كرده و توليدكنندگان عموما متضرر شده اند.

مهدي سنايي نماينده نهاوند در مجلس نيز به عنوان مخالف يك فوريت اين طرح گفت: ترديدي براي نظارت بخش كشاورزي وجود ندارد چرا كه مشكلات زيادي در زمينه كمبود كودشيميايي و كافي نبودن قيمت تضميني محصولات كشاورزي وجود دارد.

وي ادامه داد: اگر چه برخي ناكارآمدي در مسووليت ها را نمي توان با ادغام وزارتخانه ها حل و فصل كرد، اما به نظر مي رسد براي تسريع رويكردها بايد به تقويت مديريت ها بپردازيم.

اين نماينده مجلس يادآور شد: در مجلس هشتم اين طرح به دليل دغدغه هاي نمايندگان براي 6 ماه مسكوت گذاشته شد.

سنايي افزود: بايد توجه كرد كه موضوع راه حل مشكلات بخش كشاورزي نيست و بايد در جاي ديگر جستجو كرد.

عليرضا سليمي نماينده محلات در مجلس نيز به عنوان موافق يك فوريت اين طرح گفت: وقتي مسووليتي را به وزارت صنعت و معدن و تجارت واگذار مي شود چگونه است كه وزير جهاد كشاورزي بايد پاسخگو باشد.

وي افزود: اين ناهماهنگي باعث شده وزيران در برخي موضوع ها توپ را به زمين يكديگر بيندازند بنابراين نيازمند مديريت واحد هستيم.

نماينده محلات در مجلس اظهار داشت: امروز در بخش تعرفه ها، سهميه واردات، توليد محصولات كشاورزي و توسعه عمران روستايي معلوم نيست به چه كسي واگذار شده است كه بايد حل شود و به نظر مي رسد مديريت منسجم در اين بخش مي تواند مشكلات را حل كند. 
منبع : خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران ( ايرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal