تولید شیرخشک پایه گام موثری برای کاهش واردات/صنایع شیرخام را به قیمت خریداری کنند
1394/02/19
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: تولید شیرخام مازاد و تبدیل آن به شیرخشک پایه گام موثری برای کاهش واردات این محصول به کشور است.

حسن رکنی با بیان آنکه دولت یازدهم برنامه حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی را در دستور کار دارد، افزود: برای حمایت از دامداران سال گذشته سازمان مرکزی تعاون روستایی اقدام به خرید شیر خام مازاد برنیاز صنایع لبنی کرد تا حدودی جلوی ضرر و زیان دامداران نیز گرفته شود.

وی اظهار داشت: براساس آمار موجود از ابتدای طرح خرید شیر خام از دامداران تا انتهای سال گذشته حدود 80 هزار تن شیر مازاد خریداری و توسط تعدادی از کارخانجات تولیدکننده به شیرخشک تبدیل شد.

وی، جمع آوری شیر مازاد و تبدیل آن به شیر خشک با بالاترین کیفیت را از اهداف این برنامه ذکر و تصریح کرد: شیرخشک تولیدی توسط شرکت ها و کارخانجاتی که صادرات دارند، انجام می شود.

وی با اشاره به آنکه در کشور تعدادی واحد تولید شیر خشک کودک در سطح کشور فعال است، افزود: این کارخانجات شیر پایه استاندارد مورد نیاز خود را بر اساس شاخص های بین المللی تامین و وارد می کنند بنابراین ممکن است بخشی از شیرخشک پایه تولیدی در داخل کشور با استانداردهای بین المللی مورد نیاز تولیدکنندگان شیرخشک کودک مطابقت داشته باشد و از داخل تامین شود.

وی گفت: دولت یازدهم برای کاهش واردات شیرخشک پایه مورد نیاز تهیه شیرخشک کودک گام موثری برداشته به طوری که اخیرا بخشی از شیرخشک تولیدی کشور توسط شرکت های واردکننده در مزایده قرار گرفته و خرید آن انجام شده است.

رکنی گفت: احتمالا امسال افزایش قیمتی در شیر خام نخواهیم داشت، اما تولیدکنندگان مصر هستند تا صنایع شیر خام را با قیمت مصوب دولتی 1440 تومان از آنان خریداری کنند.

به گزارش ایرنا، طبق مصوبه سال 93 دولت قرار بود هر کیلوگرم شیرخام با قیمت 1440 تومان از دامداران کشورخریداری شود که صنایع لبنی از این موضوع تمکین نکردند و تاکنون شیرخام را با قیمتی بین 1150 تا 1250 تومان از دامداران خریداری کردند.

درهمین راستا، اواخر سال گذشته دولت برای حمایت و جلوگیری از ضرر و زیان دامداران اقدام به خرید شیرخام مازاد برنیاز صنایع لبنی با قیمت 1440 تومان کرد که مقرر شد این شیر مازاد جمع آوری و به شیرخشک تبدیل شود.


منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal