کشاورزی کشور دچار ناپایداری شده است
1394/01/23

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی معتقد است: کشاورزی کشور دچار ناپایداری شده است.

عباس کشاورز که به منظور بازدید از مزارع کلزا و کشتزارهای دیم به کرمانشاه سفر کرده در دیدار با استاندار کرمانشاه به تشریح برنامه‌های این وزارتخانه پرداخت و گفت: برنامه‌هایی که دولت در راستای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده دارای چند اصل اساسی است که امیدواریم با تلاش صورت گرفته عملی شوند.

وی با اشاره به این موضوع که کشاورزی کشور دچار ناپایداری شده است، عنوان کرد: در این وضعیت مجبور شدیم الگوی کشت عملیاتی را انجام دهیم که در این الگو کشت محصولاتی همچون کلزا از نظر پایداری دارای اهمیت بسیاری است.

کشاورز دومین سیاست این وزارتخانه را فراهم کردن عرصه برای ورود تکنولوژی روز دنیا به کشور عنوان کرد و گفت: طی سالهای گذشته زمینه ورود تکنولوژی مدرن محدود شده بود که ضرورت برداشته شدن این موانع کاملا حس می‌شد.

وی موضوع آب را سومین اصل مورد توجه وزارتخانه جهاد کشاورزی قلمداد کرد و گفت: با توجه به بحران جدی که در زمینه منابع آبی کشور بوجود آمده، تمهیدات متعددی برای مدیریت این وضعیت اندیشده شده و پروژه‌هایی نیز تعریف شده که بزودی به اجرا درمی آیند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در ادامه به تشریح مزایای کشت کلزا در کشور پرداخت و افزود: کلزا یک محصول کاملاً اقتصادی است که در صورت معرفی صحیح می‌تواند جایگاه خوبی در میان کشاورزان به دست آورد.

کشاورز ادامه داد: کلزا بالای 40 درصد روغن دارد و روغن آن از تمامی روغن ها به استثنای کنجد و کتان بهتر است. همچنین حاصلخیز کنننده و پایدارکننده خاک است و هر محصولی که پس از آن کشت شود تا 22 درصد افزایش تولید خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به این مزیت ها از مهندسین فرانسوی دعوت کرده ایم تا برای ترویج کشت کلزا به ایران بیایند و از پاییز سال گذشته نیز مزارع متعددی در سطح کشور و از جمله کرمانشاه، با نظارت مهندسین فرانسوی زیر کشت این محصول رفته است.

این مدیر عرصه زراعت در ادامه آموزش کشاورزان را یکی از سیاست های مهم این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: تعدادی از کشاورزان برای آموزش به فرانسه فرستاده می شوند تا با تکنولوژی روز دنیا آشنا شوند، زیرا آموزش کشاورزان باعث می‌شود ما مزارع قابل قبولی داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه کرمانشاه یک استان پیشتاز در عرصه کشاورزی است، گفت: این استان طی این مدت برنامه‌ها و سیاست‌های مدنظر این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف را به خوبی انجام داده است.

استاندار کرمانشاه نیز تلاش‌های صورت گرفته توسط وزارت جهاد کشاورزی را ارزشمند دانست و گفت: برنامه های این وزارتخانه به منظور استفاده از تجربیات موفق کشورهای اروپایی همچون فرانسه زمینه ای را فراهم کرده تا علم روز دنیا به کشاورزان ما آموزش داده شود.

ابراهیم رضایی بابادی با اشاره به حمایت جدی مدیریت ارشد استان از برنامه های جدید وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد: استان این آمادگی را دارد که امکانات لازم را در اختیار برنامه های این وزارتخانه قرار دهد و معتقدیم فواید این برنامه ها به هیچ عنوان قابل مقایسه با هزینه‌های انجام شده نیست.

وی اظهار امیدواری کرد با بهره گیری از روش‌های نوین کشاورزی راندمان این بخش را بالا ببریم.

منبع :خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal