وزیر جهاد کشاورزی : توسعه کشت زعفران در دستور کار دولت است
1393/06/16
محمود حجتی افزود : زعفران محصولی که مصرف آب برای آن فوق العاده پایین و با اشتغالزایی بالایی است و زعفران عملا دو بحرانی که امروز داریم یعنی مشکل بیکاری و محدودیت آب برای کشاورزی را برای این محصول حل می کند.

وی گفت : اگر بتوانیم سیستم نوین آبیاری را در بحث کشت زعفران به کار بگیریم همین مصرف اندک دو هزار و 50 متر در هکتار در سال به یکهزار و 200 متر مکعب کاهش یافته و نصف می شود که خود دستاورد بزرگی است.

حجتی ادامه داد : این محصول سهم الشتغالزایی بالایی هم دارد چنانکه یک هکتار زعفران در سال 200 نفر روز اشتغال ایجاد می کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت : زعفران محصولی است که عمدتا متکی به صادرات است و روز به روز بیش از گذشته به دنیا و جهانیان شناسانده شده و می شود.

حجتی افزود: امروز از جمله مباحثی که در زمینه توسعه زعفران داریم یعنی مشکل محدودیت آب و اشتغالزایی به توسعه آن کمک می کند اما مشکل تقاضا و معرفی آن در بازار جهانی را باید همپای توسعه پیگیری کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: محصولات باغی از جمله زعفران در طول تاریخ زبانزد خاص و عام بوده و عمده محصولات کشاورزی که از گذشته عرضه می کردیم قابل عرضه به بازارهای جهانی است.

وی افزود: به نظر می رسد در طرح جامع زعفران پیش بینی یک هزار تن تولید شده و با توجه به حضور سایر مناطق به نظر می رسد این محصول را خیلی جدی تر از گذشته بپردازیم و امیدواریم با سازوکارهای جدید در وزارتخانه به این امر پرداخته شود.

حجتی عنوان کرد : پیگیری طرح جامع زعفران از چند ماه قبل شروع شده و با جدیت بدان خواهیم پرداخت.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal