معاون وزير كشاورزي تاكيد كرد: عواقب خشك شدن درياچه اروميه فراتر از ريزگردهاي عربي
1391/09/20

معاون وزير جهاد كشاورزي خطرات، عواقب و اثرات خشك شدن درياچه اروميه را فراتر از ريزگردهاي عربي عنوان كرد و خواستار شد: از افزايش باغ‌ها و كشت محصولات بيشتر زراعي در شوره‌زارهاي حاشيه درياچه اروميه جلوگيري شود چراكه توسعه هر نوع كشاورزي و استفاده بي‌رويه از آبهاي موجود در منطقه به ضرر باغداران و زارعان خواهد بود.

 سيد رحيم سجادي گفت: اين تغيير الگو در 40 هكتار از مزارع اين منطقه اتفاق افتاده و براساس گزارش‌هاي دريافتي اين تغيير الگو جوابگو بوده كه قابل تعميم به ساير سطوح كشاورزي در حوزه درياچه اروميه خواهد بود.

وي با بيان اينكه ريزگردهاي عربي به گرد پاي شوري درياچه اروميه نمي‌رسند افزود: ريزگردهاي ناشي از خشك شدن درياچه اروميه همراه با نمك هستند كه خطرات، عواقب و اثرات آن با يك شستشو يا بارش قابل جبران نخواهد بود.

سجادي بيان كرد: اين پديده نه تنها 750 كيلومتر حاشيه درياچه بلكه مزارع و زمين‌هاي كشاورزي آن را به نابودي مي‌كشد و تا استان‌هاي ديگر پيش مي‌آيد.

معاون امور آب، خاك و صنايع وزارت جهاد كشاورزي افزود: لايروبي قنوات، آبياري تحت فشار، تغيير الگوي كشت و حتي تعطيلي كل كشاورزي ديگر چاره كار درياچه اروميه نيست بلكه بايد از اين نسخه‌هاي درماني با كاري عملي گذر كنيم.

وي به يك ميليارد و 100 ميليون متر مكعب براي نجات اين زيستگاه و سه ميليارد متر مكعب آب مورد نياز براي حفظ پايه‌اي محيط زيست در آن اشاره و اظهار كرد: در مقابل اين اعداد نيز حق آبه ايران از ارس بيش از 2.5 ميليارد متر مكعب است و نزديك به 2 ميليارد متر مكعب از آب ارس به درياي خزر مي‌ريزد.

سجادي گفت: كشت پسته در مناطق كم آب و شوره زار سازگاري بيشتري داشته و جايگزين مناسبي براي ساير محصولات مي‌تواند باشد.

معاون وزير جهاد كشاورزي ايجاد روش‌هاي آبياري زيرسطحي براي درختان پسته را راهكاري مناسب در اين زمينه عنوان و اضافه كرد: اين روش، راهكار مناسبي براي استفاده بهينه از آبهاي موجود و پيشگيري از تبخير آب در مزارع حاشيه درياچه اين است.

وي جلوگيري از افزايش باغ‌ها و كاهش كشت محصولات بيشتر زراعي در شوره‌زارهاي حاشيه درياچه اروميه خواستار شد و گفت: توسعه هر نوع كشاورزي و استفاده بي رويه از آبهاي موجود در منطقه به ضرر باغداران و زارعان خواهد بود.

معاون امور آب، خاك و صنايع وزير جهاد كشاورزي گفت: انتقال آب از سد شهيد مدني به شهرستان آذرشهر در حوزه وظايف جهاد كشاورزي نيست در اين خصوص بايد آب منطقه‌اي پاسخگو باشد.

سجادي با بيان اينكه اعضاي هيات دولت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و تمام مسوولان مصمم به حل مشكل اين درياچه هستند ابراز اميدواري كرد: با كمك هم بتوانيم بر مشكلات منطقه فائق آييم. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal