سرشماری کشاورزی با هدف ارائه خدمات بهتر
1393/07/09
ارائه خدمات بهتر و بیشتر به جامعه ؛ نیازمند داشتن آمار دقیق و آگاهی از مسائل و مشکلات موجود کشور است و تهیه و جمع آوری این آمارها نیز تنها با همکاری عموم مردم امکان پذیر است.

کشاورزی از جمله شغل های مهم و فراگیر جامعه روستایی و عشایری ایران اسلامی است و افزایش تولیدات این بخش نیز با همت و تلاش قشر زحمت کش و کم ادعای کشاورز مقدور است که خوشبختانه گامهای استوار کشاورزان و روستاییان و عشایر می رود تا میهن عزیزمان را در این بخش به خودکفایی برساند.

توجه دولتمردان به بخش کشاورزی و تامین نیازمندیهای قشر تلاشگر روستایی و عشایری و اجرای طرحهای زیربنایی در این مناطق نوید دهنده آینده درخشانی برای کشور است.

اجرای طرح سرشماری کشاورزی مهمترین راه توسعه این بخش است که تنها با همکاری و همراهی عمومی به سرمنزل مقصود خواهد رسید.

فرماندار خاش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:جمع آوری آمار و اطلاعات صحیح پیش نیاز برنامه ریزی و توسعه هر جامعه محسوب می شود.

محمداکبر چاکرزهی تاکید کرد: بدون برنامه ریزی مبتنی بر آمار و اطلاعات صحیح آباد سازی کشور و بهبود زندگی مردم برای دولت ممکن نیست، بنابر این افراد پاسخگو می توانند تاثیر زیادی بر کیفیت اطلاعات داشته باشند.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی و تصمیم گیری درست دولتمردان مستلزم همکاری و مساعدت کشاورزان و سایر قشرهای مردمی است.

فرماندار خاش بیان کرد: شمارش همه واحدهای کشاورزی و ثبت اطلاعات هریک به طور جداگانه مورد توجه مسوول اجرای طرح سرشماری عمومی کشاورزی است.

مسوول کمیته اطلاع رسانی اجرای طرح سرشماری کشاورزی در شهرستان خاش نیز مزیت چهارمین طرح عمومی سرشماری کشاورزی را نسبت به طرح های قبلی الکترونیکی بودن عملیات آمارگیری ذکر کرد.

بهنام ریگی ماریشان به خبرنگار ایرنا گفت: تمام آمارگیران این طرح از تبلت عملیاتی بهره می برند و نتایج آماری نیز به روز در اختیار مرکز قرار می گیرد.

وی بیان کرد: این طرح از پنجم مهر ماه جاری آغاز شده و تا 18 آبان ادامه دارد.

وی داشته های آماری را زمینه توسعه و برنامه ریزی در حوزه کشاورزی دانست و از کشاورزان خواست در این طرح عمومی سرشماری شرکت کرده و با آمارگیران همکاری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش نیز بر ضرورت و اهمیت مشارکت مردم در طرح سرشماری عمومی کشاورزی سال 93 تاکید کرد.

امان الله طوقی افزود: سرشماری عمومی کشاورزی، نقش محوری و پایه ای در نظام ملی آمارهای کشاورزی هر کشوری ایفا می کند.

وی اظهار داشت: سرشماری عمومی کشاورزی منبعی بسیار مهم در زمینه تهیه داده های ساختاری و پایه ای بخش کشاورزی محسوب می شود.

وی بیان کرد: روش اصلی جمع آوری آمار کشاورزی، مصاحبه ماموران آموزش دیده با بهره برداران کشاورزی بوده و به این منظور خانوارها، بهره برداران کشاورزی و دامپروری، شرکت های رسمی و موسسه های عمومی دارای فعالیت کشاورزی با فهرست برداری از اماکن و اظهارات معتمدان و مطلعان محلی، مورد شناسایی قرار می گیرند، سپس برای هر بهره بردار یک یا چند پرسشنامه از طریق پرسش و پاسخ، تکمیل می شود.

وی یادآور شد: این طرح، داده های آماری استاندارد برای تبادل اطلاعات با سازمان های آماری بین المللی را فراهم می کند.

مدیر جهادکشاورزی خاش بیان کرد: در راستای اجرای این طرح اطلاعات مربوط به حوزه های زراعت، باغداری، تولید محصولات گلخانه ای، دام و طیور، پرورش ماهی، زنبور عسل و کرم ابریشم و غیره جمع آوری می شود.

وی گفت: این آمار گیری هیچ تاثیری در یارانه ها و یا اخذ مالیاتها و غیره ندارد لذا به تمام کشاورزان و بهره برداران عزیز این اطمینان را می دهیم که در راستای اجرای این طرح نه تنها هیچ گونه ضرری متوجه آنان نیست بلکه تاثیر بسیار خوبی در زمینه ارائه خدمات به جامعه روستایی و عشایری و سایر اقشار را خواهد داشت و انتظار است برای اجرای موفقیت آمیز طرح با ماموران مراجعه کننده همکاری لازم را داشته باشند.

به گزارش ایرنا، در اجرای طرح سرشماری بخش کشاورزی، کار آمارگیری از حوزه فعالیتهای این بخش در سطح 11 دهستان و 1316 روستا و پارچه آبادی شهرستان خاش در حال اجرا است.

حدود 40 نفر شامل عوامل اجرایی، معاونان و ناظران فنی، کارشناسان و نیروهای آمارگیر در اجرای این طرح در شهرستان خاش فعالیت دارند.

شهرستان خاش افزون بر 37 هزار هکتار اراضی کشاورزی زراعی و باغی با ظرفیت تولید سالانه 270 هزارتن انواع محصول با کیفیت و متنوع دارد و بیش از 65 درصد جمعیت 180 هزار نفری آن در این حوزه فعالیت دارند.

خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر شاهراه محور توسعه شرق کشور واقع شده و از آن بعنوان قطب مهم کشاورزی استان یاد می شود.

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal