تولید ثروت و افزایش درآمد عامل تثبیت جمعیت مناطق روستایی و عشایری است
1395/08/02

وزیر جهاد کشاورزی تولید ثروت و افزایش درآمد روستائیان را مهمترین عامل تثبیت جمعیت در مناطق روستایی و عشایری دانست و گفت: توسعه روستاها باید پیامد تولید ثروت در روستاها را به دنبال داشته باشد و موجب افزایش درآمد روستائیان شود.

 محمود حجتی در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر در محل اجلاس سران در تهران افزود: توسعه روستایی در گرو ترجیح زندگی در مناطق آباء و اجدادی به زندگی شهری است و لازمه ایجاد چنین باوری در روستاییان، تولید ثروت و ایجاد اشتغال و درآمد است.
وی ضمن تاکید بر لزوم پرهیز از خام فروشی محصولات کشاورزی، افزود: بیشتر محصولات تولیدی روستاییان باید در مناطق روستایی تولید و فرآوری شود تا ارزش افزوده آن پیامد ایجاد ثروت و سرمایه گذاری در همان منطقه را به دنبال داشته باشد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت : ایجاد نواحی صنعتی در مراکز دهستان ها می تواند زمینه انجام خدمات را در این مناطق فراهم و از خام فروشی و انتقال محصولات به مناطق شهری برای فرآوری جلوگیری کند.
به گفته وی نواحی صنعتی می توانند به عنوان محلی برای دریافت خدمات پیش از تولید و همچنین فرآوری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرند.
حجتی، استفاده افزون تر از منابع پایه آب و خاک کشور در توسعه روستاها و بهبود اقتصاد ملی را از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و اظهارداشت: مجموعه ای از حمایت ها، پشتیبانی ها و اقدامات در دولت یازدهم نظیر توسعه روش های نوین آبیاری، توسعه کشت نشایی، تولید و بهره گیری از بذور زودرس و پربازده در حال انجام است که این اقدامات موجب کاهش هزینه تولید،افزایش درآمد روستاییان و پایداری تولید شده و مهمترین عامل تثبیت جمعیت در مناطق روستایی و عشایری است.
وزیر جهاد کشاورزی،ایجاد ظرفیت های جدید از جمله کشت های گلخانه ای و پرورش ماهی در قفس را از جمله برنامه های این وزارتخانه برای افزایش تولید و کمک به درآمد روستاییان و عشایر دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی با این رویکرد که همه مناطق کشور دارای قابلیت ها و امکانات توسعه ای دارند نسبت به شناسایی این قابلیت ها و امکانات اقدام کرده که این نتایج باید در عرصه عمل به فعلیت برسد.
وی اضافه کرد: گیاهان دارویی و توسعه زراعت آن به عنوان یکی از ظرفیت های مغفول شناسایی شده که در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی دولت یازدهم قرار دارد.
حجتی، اسکان عشایر در یکی از مناطق ییلاقی یا قشلاقی مستعد و کددار کردن منطقه به منظور برخورداری از حداقل سطح خدمات روستایی از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزی ذکر کرد و گفت: توسعه تشکل ها و تعاونی های تولیدی می تواند به انسجام بخشی سرمایه های اجتماعی و مادی فردی روستاییان بیانجامد و زمینه سرمایه گذاری آنان را در خدمات پیش و پس از تولید فراهم کند.
به گزارش ایرنا، سال گذشته بیش از 110 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی زراعی، باغی، دام و طیور، شیلاتی در کشور تولید شده است که بخش عمده این تولیدات مربوط به مناطق روستایی و عشایری است.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal