85 هزار هکتار از اراضی شمال کشور زیر کشت چوب قرار دارد
1394/09/28
مدیرکل دفتر جنگل کاری و پارک ها و ذخیره گاههای جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: هم اکنون 85 هزار هکتار از اراضی استان های گیلان ، مازندران و گلستان زیر کشت چوب قرار دارد که مهم ترین فایده آن کاهش فشار بر جنگل است.
  عباسعلی نوبخت افزود : استان گیلان با 62 هزار هکتار زراعت چوب صنوبر ، فعال ترین استان کشور در این بخش است.
وی سطح زیر کشت چوب در مازندران را 15 هزار هکتار و از گونه های صنوبر و اوکالیپتوس اعلام کرد و گفت : در استان گلستان نیز هشت هزار هکتار صنوبرکاری انجام می شود.
نوبخت افزود : نهال هایی که در کشت چوب استفاده می شوند از گونه های تند رشد هستند که حداکثر پس از 15 تا 20 سال به سن بهره برداری می رسند در حالی که سن بهره برداری در گونه های جنگلی ، چند برابر این مدت است.
مدیرکل دفتر جنگل کاری و پارک های جنگلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد : چوبی که از نهال های کشت شده به دست می آید دارای الیاف بلند است و بیشتر برای کاغذ سازی و همچنین ساخت کارتن و نوشت افزار کاربرد دارد .
وی ادامه داد : چوب این گونه ها همچنین در درودگری و ساختمان سازی در روستاها به صورت خرپا و پوشش سقف ساختمان بویژه در استان گیلان کاربرد فراوان دارد.
نوبخت با اظهار این که در مجموع حدود 58 درصد از چوب مورد نیاز کشور از طریق کشت چوب تامین می شود ، گفت : زراعت چوب موجب کاهش بهره برداری از جنگل ، افزایش بهره وری منابع تولید و کاهش واردات چوب و فراورده های چوبی می شود.
وی افزایش تعداد واحدهای صنایع چوب ، صیانت از پوشش گیاهی ، آب ، خاک ، تامین بخشی از چوب مورد نیاز کشور و ایجاد فرصت های شغلی را از مهم ترین فواید زراعت چوب برشمرد .
بر اساس گزارش های رسمی حدود 95 درصد از سطح زیر کشت چوب در استان های شمالی از گونه صنوبر و بقیه از دیگر گونه ها بویژه اوکالیپتوس هستند .


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal