بهره‌برداری از فازهای جدید طرح احیای دشت‌های ایلام و خوزستان
1392/10/21

مديرعامل موسسه جهاد نصر گفت: طرح احياي 550 هزار هكتار از دشت‌هاي خوزستان و ايلام كه طرح مقام معظم رهبري نام گرفته است به زودي حدود 10 هزار هكتار ديگر آن نيز به بهره‌برداري مي‌رسد.

يدالله شمايلي اظهار كرد: عملياتي اجرايي طرح احياي 550 هزار هكتار از دشت‌هاي استان خوزستان و ايلام كه 500 هزار هكتار آن در خوزستان و 50 هزار هكتار آن در ايلام است، در يك برنامه پنج ساله در اراضي پاياب سدهاي موجود در پنج حوزه آبريز رودخانه‌هاي دز، كارون، كرخه، مارون، زهره و خيرآباد در زير شبكه‌هاي اصلي احداث شده يا در حال اجرا تعريف شده است.

وي افزود: در اين طرح عمليات اجرايي در قالب احداث شبكه‌هاي فرعي آبياري و زهكشي در سطح 550 هزار هكتار و عمليات تجهيز و نوسازي اراضي در سطح 516 هزار هكتار پيش‌بيني شده است.

مدير عامل موسسه جهاد نصر درباره نتايج و دستاوردهاي اجراي اين طرح گفت: پس از اجراي طرح مقام معظم رهبري در استان‌هاي ايلام و خوزستان توليدات كشاورزي به ميزان حدود 9.5 ميليون تن در هر سال افزايش يافته و مي‌توانيم با توجه به مازاد بر مصرف داخلي بخشي از محصولات كشاورزي توليد شده را به كشورهاي همسايه و حوزه خليج فارس صادر كنيم.

شمايلي ادامه داد: افزايش درآمد حاصل از توليدات كشاورزي به ميزان 16 هزار و 500 ميليارد ريال در هر سال (بر اساس قيمت‌هاي برآورد شده در سال 90) و كاهش ميانگين نرخ بيكاري در اين استان‌ها با ايجاد حدود 300 هزار شغل مرتبط (147 هزار اشتغال مستقيم و 153 هزار اشتغال غير مستقيم) از ديگر نتايج و دستاوردهاي اجراي طرح احياي 550 هزار هكتار دشت‌هاي خوزستان و ايلام است.

وي گفت:‌ براي اجراي اين طرح مشكلي از نظر تامين آب وجود ندارد چرا كه از ابتدا اين طرح در محدوده‌اي اجرا شد كه وزارت نيرو به عنوان مسئول تامين آب در آنجا شبكه‌هاي اصلي ايجاد كرده و موسسه جهاد نصر تنها موظف به ايجاد شبكه‌هاي فرعي، زهكشي و تجهيز ونوسازي اين اراضي است. در واقع در اين طرح برآورد حدود 25 درصد از حجم آبهاي قابل استحصال كشور و وجود دشت‌هاي وسيع و حاصلخيز در پاياب سدهاي خوزستان و ايلام انجام شده است.

اعتبار 5000 ميليارد توماني براي تكميل طرح

مديرعامل موسسه جهاد نصر اظهار كرد: با توجه به اين كه حدود 500 هزار هكتار ديگر از اين طرح نيز در دست بهره‌برداري است براي تكميل اين پروژه حدود 5000 ميليارد تومان اعتبار، البته با احتساب هزينه‌هاي سال جاري نياز داريم و براي تكميل‌تر شدن اين پروژه از جمله اجراي عمليات‌هاي شهرسازي، راهسازي و فراهم كردن بسترهاي مناسب براي زندگي اعتبار بيشتري مورد نياز است.

بدهكاري 200 ميليارد توماني موسسه به پيمانكاران

شمايلي با بيان اين كه طي سالهاي اخير روند اختصاص بودجه به اين طرح همچنان رو به كاهش بود، گفت: با توجه به كمبود بودجه‌اي كه اين موسسه براي اجراي طرح مقام معظم رهبري نياز داشت نتوانستيم اين طرح را آن طور كه بايد پيش ببريم و از سوي ديگر اين موسسه حدود 200 ميليارد تومان به پيمانكاران خود بدهكار است.

وي اظهار كرد: در اجراي طرح احياي 550 هزار هكتار دشت‌هاي خوزستان و ايلام موسسه جهاد نصر تنها وظيفه آماده كردن بستر براي كشت و توليد محصولات كشاورزي را دارد و مسوول تدوين استراتژي و الگوي كشت وزارت جهاد كشاورزي و سازمان‌هاي آن در اين دو استان است كه البته در مطالعات ميداني اين طرح مقرر شده است تا توليد انواع محصولات كشاورزي در اين دشت‌ها از جمله محصولات زراعي، باغي و طرح‌هاي دامپروري، آبزي‌پروري و غيره در دستور كار قرار گيرد. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal