هواشناسي كشاورزي راندمان توليد را افزايش داد
1390/12/08

·         طبق بررسي‌ها و اطلاعات داده شده از جهاد كشاورزي استان‌ها خبر از افزايش 10 الي 15 درصدي محصولات كشاورزي در نتيجه توجه به داده‌هاي هواشناسي دارد.                                                                                                                       

رئيس اداره هواشناسي كشاورزي در گفتگو با خبرنگار ايانا با اعلام اين مطلب درباره ضرورت توجه بيشتر به هواشناسي كشاورزي در صنعت كشاورزي كشور گفت: توجه به توصيه‌هاي هواشناسي كشاورزي و بهره‌برداري از اقليم آب و هوايي راندمان زراعت محصولات كشاورزي را بالا خواهد برد.

مسعود حقيقت افزود: هواشناسي كشاورزي رابط بين هواشناسي و كشاورز بوده و اطلاعات هواشناسي را براي كشاورزان ترجمه مي‌كند.

وي خاطرنشان كرد: در اين راستا با اطلاع از بارش پرفشار اعلام مي‌كند كه كشاورز اقدام به كودپاشي كند يا خير و در چه وضعيتي از هواي بادي مي‌توان اقدام به سم‌پاشي كرد.

حقيقت ادامه داد: امروزه افزايش سطح زير كشت، كودپاشي و... به‌تنهايي منجر به افزايش محصول نمي‌شود. زيرا عناصر آب و خاك محدود بوده و براي بهره‌برداري بهتر، ناچار به استفاده از توصيه‌هاي هواشناسي كشاورزي و بكارگيري شرايط اقليمي در كشاورزي هستيم.

وي درباره استفاده از داده‌هاي اين اداره براي تعيين زمان كشت محصول تصريح كرد: كشاورزان به جاي نگاه كردن به آسمان براي آگاهي از شرايط اقليمي مي‌توانند سه يا چهار روز قبل اين اطلاعات را كسب كرده و با خيال راحت كشت را انجام دهند.

افزايش 10 تا 15 درصدي محصولات كشاورزي، با توجه به داده‌هاي هواشناسي

اين مقام مسئول درباره ميزان تأثيرگذاري توجه به داده‌هاي كشاورزي در افزايش بهره‌برداري از محصولات كشاورزي يادآور شد: طبق بررسي‌ها و اطلاعات داده شده از جهاد كشاورزي استان‌ها خبر از افزايش 10 الي 15 درصدي محصولات كشاورزي با توجه به داده‌هاي هواشناسي دارد.

حقيقت كاربرد داده‌هاي هواشناسي در بخش كشاورزي را ايده‌آل ندانست و تأكيد كرد: 50 الي 60 درصد كشاورزان كشور از توصيه‌هاي هواشناسي بهره‌مند هستند كه در برنامه پنج ساله اين اداره اين رقم به 90 درصد خواهد رسيد.

وي اظهار داشت: هم‌اينك صدا و سيما، رسانه‌هاي عمومي، سامانه پيام كوتاه و تلفن گوياي 134 پراستفاده‌ترين رسانه‌هاي ارتباطي كشاورزان با سازمان هواشناسي است.

رئيس اداره هواشناسي كشاورزي سه هدف مهم اين سازمان را در برنامه پنج ساله اصلاح شيوه‌هاي اطلاع‌رساني به‌صورتي كاربردي‌تر به كشاورزان، ارتقاء خدمات‌رساني به كاربران و افزايش كيفيت تحقيقات و پژوهش‌هاي كاربردي برشمرد.

 حقيقت در پايان گفت: هواشناسي كشاورزي به‌تنهايي قادر به ارتقاء كليه خدمات نبوده و لازم است وزارت جهاد كشاورزي و بخش‌هاي پژوهشي كشور به‌صورت يك مثلث فعاليت كرده تا به وضعيت كشاورزي كشور كمك كند./

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران( ايانا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
مراسم غبار روبي.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal