آفت واردات، ريشه كشاورزي را مي‌خشكاند
1390/11/30

كشاورز در برابر خشكسالي، كم‌آبي و آفت و كمبود نهاده‌ها و ساير مشكلات موجود توانسته تا كنون ايستادگي كند و همچنان با قامتي بلند بخش كشاورزي را سرفراز نگه دارد ولي در برابر آفت واردات حتما به زانو در مي‌آيد...

حمايت از توليد يكي از مسائلي روز است كه در حال حاضر تنها به‌عنوان يك شعار باقي مانده، چراكه تحت هر شرايطي كه مسئولان نظام واردات و حمايت از توليد را در احاطه كنترل خود قرار مي‌دهند باز هم ورود چندين هزار تني انواع ميوه و مركبات قصه روشني است كه نتيجه آن بركسي پوشيده نيست.

وزارت جهاد كشاورزي حامي توليد است، نه وارد‌كننده و واردات ميوه به‌رغم تأكيد مكرر اين وزارتخانه به ممنوعيت واردات ميوه انجام شده است، با اين روند پيگيري وزارت جهاد كشاورزي ولي باز عده‌اي اميد داشتند كه براي تنظيم بازار ميوه شب عيد تعرفه واردات ميوه به ويژه سيب و پرتقال از 15 بهمن‌ماه چهار درصد شود.

اقدام وزارت جهاد كشاورزي براي جلوگيري از واردات بي‌رويه محصولات كشاورزي حتي قبل از ابلاغ قانون بهره‌وري كشاورزي انجام شده است. اما اقدام جدي اين وزارتخانه بعد از ابلاغ اين قانون شدت بيشتري گرفت. با توجه به اينكه اين وزارتخانه متولي توليد و توليد‌كننده است تمام سياست‌ها به سمتي پيش مي‌رود كه توسعه كمي و كيفي توليد را به همراه داشته باشد و براي تحقق آن نمي‌توان انتظار داشت حامي وارد‌كننده باشد. وزارت جهاد كشاورزي موظف است مفاد قانون را درست اجرا كند اما تكليف نظارتي به عهده اين وزارتخانه نيست و در حالي كه هر زماني دستگاه‌هاي نظارتي گزارش خواستند اين وزارتخانه به‌طور كامل ارائه كرده است ولي متأسفانه عدم همرايي برخي از دستگاه‌هاي اجرايي مانع از محقق شدن برنامه‌هاي حمايتي از توليد شده است.

قرار بر اين شد واردات ميوه تا پايان سال با سياست ممنوعيت ادامه يابد و اگر قرار به ذخيره‌سازي هم باشد از محصولات داخلي ذخيره‌سازي و براي ايام پاياني سال توزيع آن آغاز شود. هر ميزان واردات ميوه، هر چند كم و محدود باشد باز غيرقابل قبول نيست. همين نگاه به توليد داخل برآن شد كه 15 شهريور سال 89 اولين مكاتبه وزير جهاد كشاورزي با وزارت بازرگاني وقت صورت گرفت، در اين نامه اعلام شد از تاريخ نامه ثبت سفارش براي محصولاتي مانند توت‌فرنگي، برگه آلو، سيب‌زميني، پياز و انواع ميوه‌ها شامل سير فرانسوي، گلابي‌چيني، پرتقال مصري و شيرخشك و فرآورده‌هاي لبني تا اطلاع‌رساني انجام نشود.

19 مهر‌ماه سال 89 مكاتبه دوم با وزير بازرگاني انجام شد كه ضمن تأكيد به مفاد نامه قبلي جدول تعرفه برخي محصولات كشاورزي عنوان شد تا در صورتي كه بعدا نياز به واردات باشد براساس اين تعرفه‌ها عمل شود. در نامه‌ دوم براي واردات پرتقال و نارنگي تعرفه 90 درصد عنوان شد و اين به اين دليل بود كه به هر صورتي اگر بعدا نياز به واردات باشد بعد از اينكه وزارت جهاد كشاورزي مجوز داد با اين تعرفه وارد شود. در اين نامه تعرفه 190 رديف كالا عنوان شده بود كه پرتقال و نارنگي هم جزو آنها بود. 11 خرداد سال 90 نيز مجددا وزير جهاد كشاورزي طي مكاتبه با وزارت بازرگاني تأكيد كرد كه ثبت سفارش و واردات كليه محصولات مانند توت‌فرنگي، سيب، برگه آلو، بادام و انواع ميوه‌ها از قبيل سيب، گلابي، پرتقال، انگور، آناناس، ميوه‌هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري به جز موز تا اطلاع ثانوي انجام نشود.

با اين اوصاف و نامه‌نگاري‌ها باز در اواخر هفته گذشته شاهد ورود نارنگي و پرتقال به ميدان اصلي ميوه و تره‌بار تهران بوديم. بازرس ويژه ميدان اصلي ميوه و تره‌بار تهران با اعلام اين مطلب كه در هفته گذشته هشت تريلي مركبات از تركيه وارد اين ميدان شده است ابراز داشت كه اين واردات تنها با اين ميزان كفايت نكرده است چراكه در آخرين روز هفته نيز به گفته وي هشت هزار تن پرتقال نيز از دوبي وارد اين ميدان شده است. اين‌گونه واردات ميوه به كشور در حالي انجام مي‌شود كه امسال توليد مركبات وضعيت بسيار خوبي دارد و پيش‌بيني مي‌شود توليد نارنگي، پرتقال و سيب بيش از نياز كشور باشد. اما باز هم تناقض‌گويي معني‌دار به چشم مي‌خورد.

واردات ميوه از مرداد امسال ممنوع بوده و نارنگي و پرتقال هم مشمول همين ممنوعيت مي‌شد. پس انبوه ميوه‌هاي خارجي موجود در بازار نشان از واردات قاچاق است. واردات ميوه به كشور كلاف سردرگمي شده كه سر و ته آن معلوم نيست، اما آنچه روشن است كه عده اي با دور زدن قانون يا پيدا كردن راه‌هاي فرار اقدام به واردات ميوه مي‌كنند.

آخر اين بازي ضرر كشاورزان و باغداران ايراني، خروج ارز از كشور به سوي كشورهاي همسايه و ايجاد اشتغال در آنها و خالي شدن جيب مصرف‌كننده از همه جا بي خبر ايراني است كه گول آب و رنگ ميوه‌هاي وارداتي را مي‌خورد.

به‌راستي پس اين ميوه‌هاي تازه‌اي كه روزانه وارد كشور مي‌شود از كجا مجوز ثبت سفارش مي‌گيرند؟ چه كسي آنها را قرنطينه مي‌كند؟ اين ميوه‌ها چون فاسدشدني‌اند بايد بلافاصله وارد كشور شده، توزيع و مصرف شوند و پنهان كردن آن امكان‌پذير نيست. پس بايد راهي آسان و راحت براي واردات داشته باشند.

كسي نمي‌داند با وجود ممنوعيت رسمي و قانوني اين ميوه‌ها كه كالايي فاسدشدني و زمان‌دار هستند و امكان جاسازي و نگهداري آن وجود ندارد و بايد با كانتينرهاي يخچال‌دار و به فوريت وارد كشور شده و مصرف شود، چگونه، توسط چه كساني و با چه مجوز يا نفوذي وارد كشور مي‌شود.

اينها سؤال‌هاي بي‌پاسخي است كه با توجه به تأكيد دستگاه‌هاي متولي مبني بر نظارت دقيق براي ورود و رصد بازار چطور امكان دارد در چنين فضايي طبق شواهد به‌راحتي اين بارها در ميدان ميوه اصلي پايتخت خالي شود و از آنجا روانه سطح بازار شود؟ براستي چه كساني قصد ريشه به تيشه توليد و بخش كشاورزي دارند؟ با اين حال كشاورز در برابر خشكسالي، كم‌آبي و آفت و كمبود نهاده‌ها و خيلي مشكلات موجود توانسته تاكنون ايستادگي كند، ولي در برابر آفت واردات حتما به زانو درمي‌آيد.../

 منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal