رونق كشاورزي با اشتراك منافع توليد
1392/08/05

يك كارشناس كشاورزي گفت: ايجاد ساختار نظام‌مند توليد تا مصرف محصولات كشاورزي به اشتراك منافع و رونق كشاورزي منجر مي‌شود.

دكتر محمدرضا سنجابي - رييس پژوهشكده كشاورزي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران -  اظهار كرد: يكي از مشكلات بخش كشاورزي ايران، نبود ساختاري نظام‌مند از توليد تا مصرف محصولات كشاورزي است كه بايد تشكل‌ها در بخش‌هاي مختلف زراعي، باغي، دام، طيور و ... فعال شوند تا سيستم توليد تا مصرف به يك نظم مطلوب برسد.

وي تاكيد كرد: ايجاد ساختار نظام‌مند باعث اشتراك منافع بخش‌هاي توليد با يكديگر مي‌شود كه اين اشتراك و درگيري منافع به نفع تمام بخش‌هاي توليد خواهد بود. تشكيل شركت‌هاي سهامي در فرآوري محصولات كشاورزي يكي از راه‌هاي اين اشتراك است. به هر حال محصول خام سود چنداني ندارد بلكه سود اصلي در فرآوري است كه توليدكنندگان بخش‌هاي مختلف با خريد سهام شركت‌هاي فرآوري در اين فرآيند وارد شوند.

سنجابي با اشاره به كشور هلند كه در آن تعاوني‌هاي تشكيلاتي به صورت overlap (هم‌پوشاني منافع) به يكديگر متصل هستند، گفت: اين مشاركت، طبيعتا باعث مي‌شود تا بخش‌هاي توليد به نوعي هواي يكديگر را داشته باشند زيرا منافع هر قسمت از اين زنجيره به هم متصل است.

اين كارشناس كشاورزي خاطرنشان كرد: متاسفانه ساختار تعاوني‌هاي ما بر نياز واقعي و افزايش بهره‌وري استوار نبوده بلكه بر اساس مسائل فرعي همچون توزيع نهاده‌ها و نيازهاي مقطعي توليدكنندگان شكل گرفته است؛ در حالي كه بايد تشكل‌ها بر اساس استعداد و پتانسيل هر منطقه، اهداف توليد و بازار مصرف برنامه‌ريزي درازمدت صورت دهند.

وي با بيان اين‌كه اگر تشكل‌ها با قدرت وارد صادرات شوند، به عنوان بازوي دولت عمل خواهند كرد، افزود: تشكل‌ها مي‌توانند بازارهاي همسايه را به دست آورند، توليد را رونق ببخشند و علاوه بر تامين نياز داخل، به صادرات محصولات با كيفيت بپردازند. هر تشكلي مي‌تواند يك واحد صادرات داشته باشد؛ زيرا هر توليدكننده موفق، الزاما يك صادركننده‌ي موفق نيست بلكه بحث صادرات مبحثي پيچيده است كه برنامه‌ريزي و تخصص بالايي را مي‌طلبد.

سنجابي گفت: عوامل متغيري در ميزان و كيفيت محصولات دخيل هستند كه كنترل بخشي از آن مثل خشكسالي، ممكن نيست. اما بخش ديگر كه مربوط به تامين نهاده‌ها، انبارداري، نگهداري، بسته‌بندي و بازاررساني است مي‌تواند با برنامه‌ريزي و مديريت صحيح ساماندهي شود.

اين كارشناس كشاورزي با بيان اين‌كه زنجيره توليد تا مصرف محصولات كشاورزي به هم پيوسته است، گفت: حذف واسطه‌ها نياز به سازماندهي مناسبي دارد كه شايد تعاوني‌ها و تشكل‌ها و انجمن‌هاي صنفي بتوانند از عهده اين مسووليت بربيايند. توليد، فرآوري، انبارداري، توزيع و فروش يك زنجيره است كه بايد در دست تشكل‌ها باشد كه عدم سازماندهي مناسب تشكل‌ها باعث مي‌شود تا واسطه‌ها در اين بين نقش ايفا كنند.

وي تصريح كرد: سيستم بانكي مي‌تواند با در اختيار گذاردن تسهيلات به اتحاديه‌هاي روستايي، به آنها در فرآيند توزيع و بازاررساني محصولات كمك كند. به هر حال ايجاد صنايع تبديلي شايد براي كشاورزان به تنهايي مقدور نباشد اما وقتي كشاورزان در قالب تشكل‌ها قرار گيرند مي‌توانند با در اختيار گرفتن تسهيلات به صورت جمعي به جمع‌آوري، نگهداري، بسته‌بندي و فروش محصولات خود بپردازند. البته سيستم بسته‌بندي و توزيع غالبا بايد بر اساس نياز بازار انجام شود.

رييس پژوهشكده ك0شاورزي سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران در پايان با بيان اين‌كه در حال حاضر كشاورزان براي تامين منابع مالي خود به سلف‌خرها رو مي‌آورند و بابت تسهيلاتي كه از آنها مي‌گيرند سود زيادي مي‌پردازند، گفت: اين نقش را بايد بانك‌ها ايفا كنند و با در اختيار گذاردن تسهيلات، ضمن كمك به توليدكنندگان، به امنيت غذايي و كشاورزي كشور كمك كنند. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal