کشاورزان در زمان هدفمندی یارانه‌ها، جهادی عمل کردند
1391/03/22

·         وزير جهاد كشاورزي در مراسم تقدير از نمونه‌ها؛

          افزايش توليد محصولات كشاورزي در سال گذشته همزمان با اجرايي شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها و تأمين نيازهاي داخلي كشور، جهادي عمل كردن كشاورزان بود.

وزير جهاد كشاورزي در مراسمي كه به مناسبت هفته جهاد كشاورزي در ساختمان شماره دو وزارت جهاد كشاورزي براي تقدير از نمونه‌ها برگزار شد، گفت: كشاورزان در طول سال گذشته با وجود افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و تورم‌هاي ناشي از آن توانستند حجم توليد محصولات كشاورزي را تا 110 ميليون تن افزايش دهند و نياز داخلي كشور را تأمين كنند. لذا بايد به شكل قاطع گفت؛ كشاورزان در سال گذشته در حوزه توليد جهادي عمل كرده‌اند.

دكتر صادق خليليان با اشاره به اهميت نامگذاري هفته جهاد كشاورزي افزود: براي نخستين‌بار امام خميني(ره) در كنار دفاع مقدس، هفته جهاد كشاورزي را نامگذاري كردند كه نشان‌دهنده اهميت بخش توليد در تأمين امنيت غذايي بوده است.

وي خاطرنشان كرد: اگر نگاهي به روند تغيير سياست‌ها و جابجايي قدرت انداخته شود، مي‌توان گفت در مرحله حساس قرار داريم و ايران توانسته است بعد از 33 سال مبدل به يك قدرت تأثيرگذار بين‌المللي شود. لذا به شكل طبيعي، قدرت‌هاي جهاني در مقابل برافراشتگي ايران مقاومت خواهند كرد.

خليليان در ادامه مراسمي كه به‌منظور معرفي برترين‌هاي بخش كشاورزي در طول سال زراعي گذشته انجام شده بود، تصريح كرد: با تلاش‌هاي صورت‌گرفته، ايران در سير توسعه قرار گرفته و مسير پيشرفت خود را طي 33 سال پيش پشت سر گذاشته است.

وي سير صعودي بخش كشاورزي را مورد تصريح قرار داد و يادآور شد: نگاهي به ميزان توليد نشان مي‌دهد كه ايران توانسته است در توليد بسياري از محصولات كشاورزي موفقيت‌هاي بي‌نظيري به‌دست آورد.

 

توافق‌نامه ايران و فائو

عضو كابينه دولت دهم در ادامه اين مراسم تأكيد كرد: در اجلاس فائو كه طي ماه اخير انجام شد، طي موافقت‌نامه‌اي مقرر شد ايران دانش كارشناسي خود را در حوزه‌هاي مختلف در اختيار سازمان خواروبار جهاني (فائو) قرار دهد.

خليليان ادامه داد: دبير فائو در سخنراني‌هاي خود از اين موافقت‌نامه به‌عنوان يك افتخار سخن گفت.

 

كشاورزان، جهادي عمل كردند

استاد دانشگاه شهيد مدرس اظهار داشت: در بخش كشاورزي افزايش توليد محصولات كشاورزي به 110 ميليون تن رسيده است. اين در حالي است كه هدفمندي يارانه‌ها و افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به مرحله اجرا درآمده است.

وي همچنين گفت: بخش كشاورزي به‌رغم سختي‌هاي ناشي از هدفمندي يارانه‌ها در سال 90 با افزايش توليد روبه‌رو شد و توانست نيازهاي اساسي داخلي كشور را پاسخ دهد.

خليليان فعاليت‌هاي صورت‌گرفته در بخش كشاورزي را جهادي توصيف كرد.

وي همچنين فعاليت‌هاي وزارتخانه متبوع خود را در سه بخش توصيف كرد و افزود: توسعه توليدات كشاورزي، توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي و افزايش بهره‌وري و همچنين ارتقاء كيفيت محصولات كشاورزي و همگام‌سازي آنها با استانداردهاي بين‌المللي در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است.

خليليان خاطرنشان كرد: هرچند وزارت جهاد كشاورزي براي حل مشكل كود شيميايي كشاورزان مذاكرات گسترده‌اي با شركت‌هاي پتروشيمي و وزارت نفت انجام داده است، اما هدف درازمدت اين وزارتخانه كنترل بيولوژيك آفات بوده و تلاش مي‌كند مصرف كود شيميايي در اراضي كشاورزي را مطابق با اهداف برنامه پنجم توسعه كاهش دهد.

 

25 درصد مرغداري‌ها تجهيز و نوسازي شده‌اند

وزير جهاد كشاورزي افزايش بهره‌وري در بخش كشاورزي را منوط به جايگزيني واحدهاي قديمي و فرسوده در توليد دانست و ادامه داد: 25 درصد اصلاح ساختار در بخش كشاورزي، مرتبط با تكنولوژي‌هايي است كه بيش از 40 سال از قدمت آنها مي‌گذرد.

وي تصريح كرد: براي افزايش بهره‌وري و كاهش هدررفت انرژي، تجهيز و نوسازي واحدهاي توليدي در دستور كار قرار گرفته كه بر همين اساس، 25 درصد واحدهاي مرغداري تجهيز و نوسازي شدند.

 

بودجه دو ميليارد و 300 ميليوني زيرساخت‌هاي خاك

عضو كابينه دولت دهم از تشكيل كارگروه توسعه كشاورزي در هيئت دولت خبر داد و يادآور شد: كارگروه توسعه بخش كشاورزي در هيئت دولت تشكيل شده و جلسات آن به‌صورت هفتگي برگزار مي‌شود.

خليليان تأكيد كرد: همچنين كارگروه‌هاي استاني نيز در سطح استانداران و رؤساي سازمان‌هاي جهاد كشاورزي به بررسي مشكلات كشاورزي در استان‌ها و شهرستان‌ها مي‌پردازند.

وي از اختصاص دو ميليارد و 300 ميليون تومان بودجه خبر داد و اظهار داشت: در بخش توسعه زيرساخت‌هاي خاك دو ميليارد و 300 ميليون تومان بودجه تصويب شده است كه در اختيار كارگروه‌هاي استاني قرار مي‌گيرد.

خليليان مشكل بخش كشاورزي را تسهيلات ريالي عنوان كرد و گفت: بر اساس همكاري‌هاي صورت‌گرفته ميان دولت و مجلس، مصوبه‌اي تصويب شد كه بر اساس آن مقرر شد از منابع بانك كشاورزي تسهيلات ارزان‌قيمت براي بخش كشاورزي فراهم شود.

استاد دانشگاه شهيد مدرس همچنين افزود: تسهيلات ارزان‌قيمت با كارمزد پايين و سود صفر درصد در اختيار دامداران قرار مي‌گيرد كه بر همين اساس، 100 ميليارد تومان نيز به صندوق حمايت از دامداران اختصاص يافت.

خليليان خاطرنشان كرد: همچنين با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاكراتي انجام شد كه بر اساس آن با تكيه بر دلار يك‌هزار و 50 تومان، نهاده‌هاي ارزان‌قيمت وارد كشور شده و در اختيار توليدكنندگان قرار گيرد تا به تبع آن قيمت كالاهاي كشاورزي به مصرف‌كننده نيز كاهش يابد.

وي از كاهش واردات ميوه خبر داد و تصريح كرد: واردات ميوه در طول سال گذشته كاهش چشم‌گيري داشته است و اكنون 70 درصد ميوه‌هاي وارداتي را موز تشكيل مي‌دهد.

خليليان تأكيد كرد: به جاي واردات، بايد افتخار كشور و افزايش توليد محصولات داخلي باشد و واردات كالاهاي كشاورزي بايد به‌صورت كالاهاي خامي تعريف شود كه در مجراي توليد و فرآوري به محصول ثانويه مبدل شود./

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
A3.pdf
A.pdf
A7.pdf
A2.pdf
A8.pdf
1 2 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal