اتخاذ سیاست‌های حمایتی برای گسترش کشت دانه‌های روغنی
1395/02/25

به گفته مجری طرح دانه‌های روغنی کشور، طرح کشت دانه‌های روغنی، مجدد در دستور کار دولت قرار گرفته است و هر روز که می‌گذرد این بحث جدی‌تر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا در گلستان، علیرضا مهاجر در جلسه برنامه‌ریزی کشت کلزا در محل سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان اظهار کرد: افزایش سطح زیرکشت دانه‌های روغنی در دنیا نشان می‌دهد که با افزایش جمعیت و درآمد مردم، نیاز به پروتئین بیشتر می‌شود و نقش دانه‌های روغنی نیز پررنگ‌تر از قبل خواهد شد.

وی با بیان اینکه سطح زیر کشت کلزا در سال گذشته رقم پایینی بود، تصریح کرد: سطح زیر کشت کلزا در سال 1394، 74 هزار هکتار بود که انتظار برداشت 110 هزار تنی وجود دارد در سطح کشور تاکنون 14 هزار تن کلزا برداشت و 90 درصد پرداختی‌ها انجام شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح دانه‌های روغنی کشور ادامه داد: برنامه کشت کلزا در سال زراعی جدید در سطح کشور 215 هزار هکتار است که معتقد هستیم این سطح کشت باید افزایش یابد در استان گلستان نیز تا 80 هزار هکتار افزایش کشت کلزا خواهیم داشت.

مجری طرح دانه‌های روغنی کشور اظهار کرد: با وجود تمام مسائل و مشکلات مالی، امسال دولت برای دانه‌ها روغنی 300 میلیارد تومان بودجه قرار داده است این در حالی است که برای دیگر محصولات زراعی 35 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده و این نشان از اهمیت توسعه کشت دانه‌های روغنی در کشور است.

مهاجر افزود: در راستای توسعه کشت دانه‌های روغنی، دولت نیز سیاست‌های حمایتی از جمله حل و فصل مشکلات بازرگانی، تحویل آسان و پرداخت به موقع بهای محصول، به کارگیری کارشناسان خارجی و مشاوران با تجربه داخلی را در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: اگر کشاورزان به ادوات اختصاصی نیاز داشته باشند از محل اعتبارات دانه‌های روغنی 50 درصد یارانه و بقیه مبلغ نیز با بهره 12 درصد وام داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تنها محصولی که امسال قیمت خرید تضمینی آن 16 درصد افزایش داشت کلزا بود در حالی که گندم 10 درصد افزایش قیمت داشت، بنابراین کارشناسان باید در خصوص لزوم کشت کلزا بیشتر اطلاع‌رسانی کنند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
مقاله].pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal