تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي از شمول تحريم‌ها خارج شوند
1391/09/27

تجميع كشاورزان در قالب تعاوني، راندمان توليد را بالا و ميزان درآمد كشاورزي را افزايش مي‌دهد.

 نماينده سازمان خوار و بار كشاورزي ملل متحد در تهران در  با اعلام اين مطلب گفت: با توجه به آمار، يك‌چهارم كشاورزان ايران صاحب زمين نيستند و يك‌سوم از سه‌چهارم باقيمانده را خرده‌مالكان تشكيل مي‌دهند و به‌نظر مي‌رسد سازماندهي كشاورزان در قالب تعاوني‌هاي كشاورزي علاوه بر آنكه مساحت زمين زير كشت را افزايش مي‌دهد، مكانيزاسيون كشاورزي را تسهيل مي كند.

نورالدين مونا افزود: فائو به‌عنوان يك نهاد بين‌المللي وظيفه حمايت فني و تأمين امنيت غذايي جهان را بر عهده دارد. در اين راستا ترويج و توسعه تعاوني‌ها يكي از اولويت‌هاي سازمان خوار و بار و كشاورزي ملل متحد است.

وي خاطرنشان كرد: در ايران كشاورزي سهم قابل توجهي در اقتصاد كشاورزي دارد و 30 درصد نيروي كار در اين بخش مشغول فعاليت هستند.

مونا ادامه داد: تحريم‌هاي غرب عليه ايران مشكلاتي را براي كشاورزان و صنعت كشاورزي ايجاد كرده است.

وي در پاسخ به پيشنهاد مديرعامل اتحاديه مركز نظارت و هماهنگي تعاوني‌هاي روستايي مبني بر خارج شدن تعاوني‌ها از شمول تحريم‌ها تصريح كرد: يكي از ويژگي‌هاي جوامع توسعه يافته حضور پررنگ تشكل‌ها و سازمان‌هاي غيردولتي در تصميم‌سازي‌هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي است، ويژگي كه بر اساس آن مي‌توان به لغو تحريم‌ها در حوزه كشاورزي از سوي كشورهاي غربي اميدوار بود.

نماينده سازمان خوار و بار ملل متحد در ايران يادآور شد: تعاوني‌ها يكي از ابزارهاي جامعه مدني و توسعه اجتماعي در كشورها است و به‌نظر مي‌رسد ساير كشورهاي توسعه يافته از تعامل با تعاوني‌هاي كشاورزي ايران استقبال كنند.

مونا تأكيد كرد: سازمان خوار و بار جهاني (فائو) از لغو تحريم‌هايي كه كشاورزي ايران را متأثر ساخته است حمايت مي‌كند و پيشنهاد مي‌كند در گام اول اين اقدام، تعاوني‌هاي كشاورزي از شمول تحريم‌ها خارج شوند.

وي اظهار داشت: اميد مي‌رود با شناسايي تعاوني‌هاي كشاورزي ايران توسط نهادهاي بين‌المللي به‌عنوان تشكل‌هايي مردمي و مستقل، تعاوني‌ها بتوانند به دور از محدوديت‌هاي سياسي و اقتصادي در بحث بازاريابي، واردات و صادرات فعال شوند و در اين راستا فائو آمادگي دارد به‌عنوان ناظر فعاليت‌هاي اين تعاوني‌ها بر استفاده صحيح ازتكنولوژي‌هاي كشاورزي و واردات نهاده‌ها نظارت داشته باشد.

مونا همچنين گفت: با توجه به وجود تجربيات بسيار موفق در دنيا ازجمله در كشورهاي افريقايي در جذب اعتبارات از طريق تشكل‌هاي غيردولتي و تعاوني‌هاي كشاورزي در قالب برنامه مقابله با سوءتغذيه (PAM)، ايران نيز مي‌تواند از طريق حمايت از تشكل‌هاي غيردولتي و تعاوني‌هاي كشاورزي از حمايت‌هاي مالي و فني سازمان خوار و بار و كشاورزي ملل متحد بهرمند شود.

وي در پايان افزود: يكي از محورهاي فعاليت‌ دفتر فائو در ايران برنامه‌اي تحت عنوان همكاري‌هاي جنوب – جنوب مطرح است و ايران به‌عنوان يكي از كشورهاي عضو اين برنامه قادر است نقش ارزنده‌اي در تبادل تجربه و همكاري‌هاي فني ايفا كند.

گفتني است، چندي پيش مديرعامل اتحاديه مركزي نظارت و هماهنگي تعاوني‌هاي روستايي در اظهارنظري خواستار خروج تعاوني‌هاي كشاورزي و روستايي از شمول تحريم‌ها شده بود./

منبع : خبرگزاري كشاورزي ايران ( ايانا ) 

تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal