گوجه‌فرنگي دو هفته ديگر ارزان مي‌شود/تشديد برخورد با دلالان ميوه
1392/01/24

در پي افزايش قيمت گوجه فرنگي معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان از عرضه گوجه‌فرنگي مناطق گرم‌سيري طي دوهفته آينده و تشديد برخورد با دلالان خبر داد.

مجتبي فراهاني، معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان  درباره افزايش قيمت ميوه و صيفي‌جات به خصوص گوجه فرنگي در فروردين ماه سال جاري اظهار كرد:‌ قيمت‌گذاري ميوه بر عهده سازمان حمايت نيست و قيمت اين محصول براساس مصوبات ميادين ميوه و تره‌بار تعيين مي‌شود.

وي ادامه داد:‌ البته در بحث نظارت بر قيمت و جلوگيري از گرانفروشي ميوه سازمان حمايت وارد عمل شده و سود عمده‌فروشي و خرده فروشي آن را تعيين و به بازرسان خود اعلام كرده‌ است.

فراهاني با بيان اين‌كه در حال حاضر گوجه فرنگي در بازار با كمبود مواجه است و نمي‌توان قيمت ثابتي را براي آن تعيين كرد، گفت: با اين وجود بازرسان مستقر ما در ميادين مركزي براساس چارچوبي كه تعيين شده با متخلفان برخورد مي كنند.

معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت درباره نحوه عملكرد بازرسان خاطرنشان كرد: بازرسان مستقر در ميادين اصلي تك تك بارفروشان و فاكتورهاي فروش و خريد آن‌ها و همچنين سود دريافتي را كنترل كرده و در صورت تخلف با آن‌ها برخورد مي‌كنند.

وي خبر داد: به طور مثال در حالي كه 1200 غرفه در ميدان مركزي ميوه و تره‌بار ميدان مادر تهران وجود دارد از ابتداي سال جاري 300 پرونده تخلفاتي در اين ميدان تشكيل شده است.

به گفته فراهاني، بازرسان حداقل يك بار به صورت كامل در اول صبح محصولات كشاورزي كه توسط بارفروشان به ميدان وارد شده است را مورد بازرسي قرار داده تا بر سود عمده فروشي آن ها نظارت كنند.

معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت با بيان اين‌كه عمده مشكلات بازرسان ما در غرفه‌هاي استيجاري است خاطرنشان كرد: برخي از غرفه‌هاي ميدان‌هاي مركزي استيجاري بوده و همين موضوع باعث ورود دلالان به اين ميادين شده است. يكي از كارهايي كه براي ما در اولويت قرار گرفته نيز برخورد با همين دلالان است.

وي با تاكيد بر اين‌كه واحدهاي استيجاري از سوي بازرسان مورد رصد و پايش بيشتر و دقيق‌تري قرار مي‌گيرد، گفت:‌ اين درحالي است كه در غرفه‌هاي شخصي كه استيجاري نيست درصد تخلف كمتري را در آن‌ها شاهد هستيم.

فراهاني بيان كرد: قيمت‌ برخي محصولات مثل كيوي، خيار و گوجه فرنگي روند رو به كاهش دارد زيرا عرضه آن در هفته‌هاي آينده افزايش مي‌يابد.

به گفته معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت، به طور قطع قيمت صيفي‌جاتي كه در روزهاي اخير روند افزايشي داشته حدود 60 تا 70 درصد كاهش قيمت خواهند داشت و پيش بيني مي كنيم با آمدن گوجه فرنگي از مناطق گرمسيري قيمت آن ظرف يك يا دو هفته آينده كاهش يابد.

وي درباره روند بازرسي‌ها از بازار ميوه و صيفي‌جات در اسفند پارسال و فروردين ماه سال جاري، تصريح كرد: از پانزدهم اسفند تا آخر همين ماه 42 هزار مورد بازرسي از سردخانه‌ها، انبارهاي سنتي‌، بارفروشان و خرده‌فروش‌ها انجام شده كه بيش از 2400 پرونده طي اين بازرسي‌ها تشكيل شده است.

فراهاني ادامه داد: از اول فروردين ماه با توجه به اينكه ميوه‌هاي زمستاني تمام شده و ميوه‌هاي گرمسيري نيز وارد بازار نشده هر ساله در اين مقطع زماني شاهد نوسان در قيمت‌ها مي‌شويم.

او با تاكيد بر اين‌كه به همين دليل نظارت بر بازار ميوه و صيفي‌جات را در اولويت اصلي خود قرار داده‌ايم، خاطرنشان كرد: پيش از عيد بازار آجيل و خشكبار و پوشاك اولويت اصلي را تشكيل مي‌داد زيرا عرضه ميوه تنظيم بازاري مانع از افزايش قيمت‌ها مي‌شد ولي از آغاز فروردين ماه آجيل و خشكبار و پوشاك در اولويت دوم و سوم ما قرار گرفت.

وي افزود: بر همين اساس از اول تا 18 فروردين ماه بيش از 54 بازرسي از بازار ميوه وصيفي جات انجام شده و 3900 پرونده تشكيل شده است.

فراهاني با تاكيد بر اين‌كه در اين پروسه زماني بازرسي‌ها در بازار ميوه تشديد شد بيان كرد:‌ لذا رسيدگي و جلوگيري از تخلفات اين بازار در اولويت كاري بازرسان ما قرار گرفت.

معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت در پاسخ به اين سوال كه با توجه به بازرسي‌ها دليل نوسان قيمت پرتقال در تعطيلات عيد چه بوده است خاطرنشان كرد: مسوولان اعلام كرده‌اند كه پرتقال به ميزان نياز و حتي مازاد بر آن وجود دارد لذا ما در حال ارسال پرتقال‌ها به شهرستان‌ها هستيم.

وي در پايان با تاكيد بر اين‌كه در قيمت ميوه حباب تشكيل شده است، تصريح كرد: عده‌اي فرصت طلب با ايجاد جو رواني در بازار ميوه حباب ايجاد كرده و به طور قطع در هفته‌هاي آينده هيچ مشكلي از بابت قيمت گوجه فرنگي و ميزان عرضه آن نخواهيم داشت. 

منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal