اجراي الگوي كشت در ۷ استان كشور
1391/10/18

معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي اجراي الگوي كشت در راستاي قانون افزايش بهره‌وري، به صورت آزمايشي در هفت استان كشور خبر داد.

 ناصر توكلي با اعلام اين خبر اظهار داشت: در برنامه الگوي كشت به تناسب اراضي با نوع محصولات، محدوديت آب، بازار مصرف، سلايق و امكانات كشاورزي منطقه، هزينه توليد و درآمد محصول و چند عامل ديگر توجه شده است.

معاون امور توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي در پاسخ به اين پرسش كه اين طرح محصول محور يا برنامه محور است؟ گفت: در طرح الگوي كشت تلاش شده است كه با در نظر گرفتن مجموعه‌اي از فاكتورها ضمن اينكه كشت محصولات به سمت نيازهاي جامعه سوق يابد، در كنار آن افزايش كلي توليد محصول و درآمد كشاورز نيز محقق شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: البته  بايد علاوه بر اجراي برنامه‌هاي الگوي كشت بررسي دقيق از ميزان نياز بازار داخل، بازار خارج و تامين و توزيع آن انجام شود كه پايبندي كشاورز را به اجراي اين الگوهاي كشت بيشتر خواهد كرد، برنامه اجرايي مناسب هم وجود داشته باشد.

به گزارش فارس، اجراي طرح الگوي كشت كه در قانون بهره‌وري كشاورزي هم تاكيد شده است، كشاورزي كشور را به سمت محصولات ضروري و استراتژيك البته با در نظر گرفتن شرايط آب، خاك، آب و هوايي و ساير مولفه‌هاي محدود‌كننده يا مزيت دار سوق مي‌دهد.

در اين طرح به افزايش كلي محصولات مزيت دار و در كنار آن درآمد كشاورزان و كشاورزي پايدار هم توجه مي‌شود.

منبع : خبرگزاري فارس

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal