معاون وزیر کشاورزی : آب، خط قرمز کشاورزی شود
1394/09/24
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت رویکرد بخش کشاورزی را کاهش تقاضای آب عنوان کرد و گفت: در زمینه حمایت از محصولات کشاورزی باید برای بهره وری آب خط قرمز تعریف شود.
  عباس کشاورز دوشنبه در همایش پائیزه محققان و مرجان کشاورزی خوزستان که دانشگاه کشاورزی رامین برگزار شد، با بیان اینکه حال و روز کشاورزی خوب نیست، افزود: کشاورزی کشور مورد قبول و تفاهم و از حداقل انتظارات برخوردار نیست.
کشاورز اضافه کرد: تامین امنیت غذایی، پایداری منابع و افزایش درآمد کشاورزان انتظاراتی است که از بخش کشاورزی وجود دارد، این در حالیست که کشاورزی ما به دلیل برهم خوردن تناوب کشت و تکیه بر برخی محصولات ناپایدار شده است.
وی تاکید کرد: بدون در نظر گرفتن این شاخص ها نسخه ای برای کشاورزی ارائه نشود.
کشاورز با اشاره به محدودیت منابع آب اظهار کرد: طبیعت ما به دلیل استفاده بیش از ظرفیت از منابع آبی کشور، خشن شده، به طور مثال بارندگی در حوضه کرخه 20 تا 30 درصد کاهش یافته اما پارسال این رودخانه خشک شده بود و برای تامین آب کشت زمستانه دچار مشکل بودیم.
وی با بیان اینکه برای حل مشکل کشاورزی نسخه ای برای دولت تهیه و در شورای اقتصاد مطرح کرده ایم، گفت: امکان توسعه آبی در کشور به جز در رودهای مرزی وجود ندارد به همین دلیل رویکرد بخش کشاورزی کاهش تقاضای آب است.
معاون وزیر کشاورزی افزود: خواسته یا ناخواسته کمبود آب خود را بر بخش کشاورزی تحمیل کرده است.
وی با تاکید بر افزایش بهره وری آب افزود:تمام اقدامات باید حول مصرف بهینه آب و حداکثر رویش باشد و مناطقی که دارای بهره وری نیستند مانند برنج نباید حمایت شوند.
کشاورز، با بیان اینکه باید از گیاهان کم مصرف و محصولاتی که تحمل خشکی بیشتر دارند حمایت شود، اظهار امیدواری کرد: ظرف دوسال آینده تولیدکنندگان سبزی و صیفی، نشا بکارند.
وی تاکید کرد: صادرات را بر اساس مزیت آنها باید حمایت کنیم و تمرکز برنامه ششم توسعه و برنامه های آتی کشور بر مبنای مدیریت تقاضای آب و افزایش بهره وری و حمایت از ممحصولات در راستای این دو شاخص تعریف شود.
کشاورز، با تاکید بر تولید محصولات به اندازه تقاضای بازار، گفت: به دلیل کشت بیش از اندازه هندوانه، فشار سیاسی به اندازه ای بوده که دولت را مجبور به خرید هندوانه کند این در حالیست که این مساله در هیچ کجای دنیا اتفاق نمی افتد.
وی افزود: این مشکل به دلیل نبود نهادسازی و نبود آموزش به کشاورزان بوجود می آید

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal