سه دهم درصد گلخانه های جهان در ایران قرار دارد
1395/06/03

مدیرکل دفتر گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی گفت: تنها سه دهم درصد گلخانه های دنیا از آن ایران است و کشورمان حدود یک درصد تولید کشت گل و گیاه جهان را دارد.

 سیدمحمد کیایی در نخستین کنگره بین المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران در مشهد افزود: این در حالی است که کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار دارد.
وی ادامه داد: با توجه به کاهش نزولات آسمانی و برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی باید به افزایش فراوان تولید نهال و بوته در واحد سطح و کشت در واحدهای گلخانه ای روی آورد.
مدیرکل دفتر گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی گفت: به همین حرکت به سمت کشتهای متراکم و گلخانه ای از طرحهای مهم این وزارتخانه در چارچوب اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: عمده ترین هدف این طرح مصرف بهینه و صرفه جویی آب در افق 1404 است. مطالعات نشان داده با انتقال خیار و گوجه فرنگی از فضای باز به فضای گلخانه سه میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی می شود و این اقدام عرصه ای بیش از 200 هزار هکتار از زمینهای کشاورزی را آزاد می کند.
کیایی ادامه داد: همچنین قرار است طی برنامه 10 ساله کشت گلخانه ای در کشور 48 هزار و 355 هکتار توسعه یابد.
وی گفت: پنج هزار و 300 هکتار از فضای گلخانه های موجود نیز در قالب برنامه 10 ساله بازسازی و نوسازی می شود و همچنین اجرای 40 هزار هکتار کارهای زیربنایی و زیرساخت مجموعه گلخانه مدنظر است.
مدیرکل دفتر گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد کشاورزی در ادامه مساحت گلخانه ها را در جهان 3.1 میلیون هکتار اعلام و بیان کرد: بر اساس آمار پارسال سطح زیر کشت گلخانه های ایران حدود 10 هزار هکتار بوده است.
وی افزود: همچنین سطح کاشت گل و گیاهان زینتی در گلخانه های ایران دو هزار و 265 هکتار و سطح زیر کشت گل و گیاهان زینتی فضای باز چهار هزار و 65 هکتار است.
کیایی ادامه داد: پارسال 2.4 میلیارد شاخه بریده، 105 میلیون گلدان، 257 اصله درخت و درختچه و 613 میلیون بوته در فصل نشایی تولید شده است.
وی در ادامه همچنین گفت: معضل بزرگ کنونی در این بخش ورود غیرقانونی و قاچاق گلها و گیاهان زینتی است که خسارات زیادی به تولیدکنندگان داخلی وارد کرده که باید با آن برخورد شود.
نخستین کنگره بین المللی و دومین کنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران با همکاری انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران، دانشگاه فردوسی، پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی، سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری و جهاد دانشگاهی مشهد تا چهارم شهریور جاری در این شهر ادامه دارد.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر41 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal