واگذاري 110 هزار هكتار زمين به طرح توسعه كشاورزي تا اوايل سال آينده
1391/10/20

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور از واگذاري 110 هزار هكتار زمين به طرح توسعه كشاورزي تا اوايل سال آينده خبر داد و گفت: اعتبار 230 ميليارد توماني پيشنهادي اين سازمان در هيأت دولت در حال بررسي است.

عليرضا اورنگي - معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: از اواخر سال گذشته تاكنون 40 هزار هكتار از اراضي منابع ملي و دولتي در قالب طرح توسعه كشاورزي به بخش‌هاي مختلفي اعم از زراعت، باغباني، صنايع تبديلي وابسته به بخش كشاورزي، دام و طيور، مجتمع‌هاي توليد كشاورزي و آبزي‌پروري واگذار شده است.

وي افزود: درحال حاضر نيز حدود 110 هزار هكتار از اراضي براي واگذاري در حال مطالعه بوده كه در اختيار ستادهاي اجرايي طرح توسعه قرار گرفته است و پس از بررسي و تصويب در كميسيون‌هاي شهرستاني و استاني تا اوايل سال آينده واگذار مي‌شود.

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور درباره چگونگي شرايط واگذاري اراضي به طرح توسعه كشاورزي گفت: در اين طرح اراضي منابع ملي و دولتي مستعد كه از نظر تأمين آب مشكل نداشته باشند به بخش كشاورزي واگذار مي‌شود كه اين واگذاري با اولويت فعاليت‌هاي زراعت، باغباني، صنايع تبديلي وابسته بخش كشاورزي، شيلات، واحدهاي دامداري، دام و طيور و مجتمع‌هاي توليدي كشاورزي صورت مي‌گيرد.

افزايش 10 درصدي بودجه سال آينده

اورنگي درباره اعتبارات سال آينده سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري عنوان كرد: اعتبارات پيشنهادي سال آينده 10 درصد بيش‌تر از امسال پيش‌بيني شده كه در هيات دولت در حال بررسي است.

به گفته معاون وزير جهاد كشاورزي حدود 230 ميليارد تومان از سوي سازمان جنگل‌ها به عنوان بودجه سال آينده در قالب 30 طرح ملي در حوزه‌هاي آبخيزداري، جنگل‌ها، مراتع، مديريت پايدار مراتع، مقابله با بيابان‌زايي و ... پيش‌بيني شده است.

وي گفت: قانون برآورد خسارات منابع طبيعي از سوي مجلس تصويب شده و‌ آيين‌نامه اجرايي آن در اوايل سال جاري به صورت مشترك با وزارت راه و شهرسازي و سازمان حفاظت محيط زيست نوشته شده است.

اورنگي با بيان اينكه پس از تصويب اين قانون خسارات طرح‌هاي عمراني توسط كارشناسان مربوطه محاسبه شده است افزود: براساس آيين‌نامه اجرايي اين قانون، قبل از اجراي هر طرح عمومي عمراني در كشور بايد گزارش خسارات احتمالي آن به سازمان جنگل‌ها ارائه شود تا براي احياء و بازسازي آن در بودجه سال آينده پيش‌بيني شود.

خشكيدگي درختان بلوط در 300 هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري با اشاره به اينكه وسعت جنگل‌هاي زاگرس كاهش نيافته است گفت: جنگل‌هاي زاگرس شش ميليون هكتار وسعت دارد كه در 30 ميليون هكتار از اراضي 11 استان كشور پراكنده شده است.

وي افزود: بر اساس گزارش‌هاي رسيده 300 هزار هكتار از جنگل‌هاي زاگرس دچار خشكيدگي بلوط شده بود كه در حال حاضر از پيشروي آن جلوگيري شده و با عمليات‌هاي كوتاه مدت همچون هرس كردن، قطع درختان، آبخيزداري و كاشت مجدد نهال درصدد حل اين مشكل هستيم. 

منبع : خبرگزاري  دانشجويان ايران (ايسنا )

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal