اعتراض وزیر کشاورزی به درخواست افزایش قیمت کود شیمیایی
1394/03/05

با توجه به این‌که بیش از دو ماه است که پتروشیمی‌ها به بهانه افزایش قیمت، کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان را نمی‌دهند، کشت بهاره محصولات کشاورزی به خطر افتاده و وزیر جهاد کشاورزی به دولت اعتراض کرده است.

 کود شیمیایی تولید شده در واحد‌های پتروشیمی کشور یکی از محصولات اساسی است که کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی خود به ویژه در فصل بهار به آن نیازمندند.

اما شرکت‌های پتروشیمی علی‌رغم افزایش نیافتن قیمت سوخت مورد نیاز آنها نسبت به سال گذشته، خواستار افزایش 30 درصدی قیمت کودهای شیمیایی شدند که مورد اعتراض کشاورزان، وزیر جهاد کشاورزی و تشکل‌های کشاورزی قرار گرفته است.

به همین دلیل شرکت‌های پتروشیمی بیش از دو ماه از تحویل کود شیمیایی به شرکت خدمات حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و دیگر تشکل‌های تامین‌کننده کود شیمیایی کشاورزان سرباز می‌زنند و براساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ایسنا، تاکنون دولت این محصول اساسی را برای کشاورزان از محل ذخائر سال گذشته خود تامین کرده است.

اما کشت بهاره که کم‌کم در حال تشنه‌ شدن به کودهای شیمیایی تولید شرکت‌های پتروشیمی است، به خطر افتاده و اگر فکری به حال کشاورزان نشود ممکن است تبعات جبران‌ناپذیری برای کشاورزی کشور داشته باشد.

جالب‌تر این‌که درخواست افزایش 30 درصدی قیمت کودهای شیمیایی شرکت‌های پتروشیمی که مورد اعتراض وزیر جهاد کشاورزی به دولت قرار گرفته، در حالی مطرح شده است که قیمت هر مترمکعب گازی که دولت برای این شرکت‌های نسبتا خصوصی تامین می‌کند به مراتب ارزان‌تر از قیمت جهانی است. اما این شرکت‌ها می‌خواهند محصولات خود را گران‌تر از قیمت‌های جهانی به کشاورزان ایرانی بفروشند، چراکه هر مترمکعب گاز تامین شده برای شرکت‌های پتروشیمی از سوی دولت 11 سنت است در حالی که قیمت جهانی آن بیش از 19 سنت می‌شود.

با توجه به پافشاری و اصرار شرکت‌های پتروشیمی مبنی بر افزایش قیمت کودهای شیمیایی مشخص نیست صدای اعتراض کشاورزان و حجتی مبنی بر غیرمنطقی بودن این درخواست به جایی می‌رسد یا این‌که کشاورزان باید مانند سال‌های گذشته در انتظار افزایش قیمت بی‌رویه این کالای اساسی مورد نیاز برای تولید خود باشند.


منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal