صادرات هر نوع خاك بويژه خاك كشاورزي ممنوع است
1391/09/07

رييس موسسه تحقيقات خاك و آب گفت: در صورت تصويب لايحه جامع خاك در مجلس شوراي اسلامي، صادرات هر نوع خاك بويژه خاك كشاورزي به خارج از كشور ممنوع خواهد شد.

دكتر حسين بشارتي  در پاسخ به اين سئوال كه آيا با تصويب لايحه جامع خاك جلوي صادرات آن گرفته مي شود، با بيان اين مطلب اظهار داشت: در يكي از مواد قانون برنامه پنجم، صادرات خاك هاي غير زراعي و كشاورزي آزاد اعلام شده است.
وي افزود: در واقع تشخيص خاك زراعي از غير زراعي كار بسيار دشواري است و اين تصميم كاملا غير كارشناسي و غير تخصصي بوده است.
رييس موسسه تحقيقات خاك و آب ادامه داد: خاك فصل مشترك 5 فرآيند اقليم، پوشش گياهي، سنگ بستر و زمان است كه با كنش روي يكديگر آن را بوجود مي آورند.
وي گفت: اگر خاك بيابان را در داخل گلخانه قرار داده و شرايط رطوبت و دماي مناسبي براي آن فراهم كنيم، ممكن است بتوانيم محصول خوبي از آن برداشت كنيم.
بشارتي افزود: با انتقال خاك يك دشت حاصلخيز به مناطق بياباني، هيچ محصولي نمي توان از اين خاك برداشت كرد.
وي بيان داشت: خوشبختانه موسسه تحقيقات خاك و آب اقدامات تاثيرگذاري در زمان بررسي لايحه جامع خاك در مجلس انجام داد. با توجيه اعضاي حاضر در كميسيون تخصصي، بند ممنوعيت صادرات خاك كشاورزي در لايحه جديد آمد.
رييس موسسه تحقيقات خاك و آب درباره مراحل تصويب اين لايحه در مجلس شوراي اسلامي، خاطر نشان ساخت: در گام اول اين لايحه با لايحه تقديمي سازمان حفاظت محيط زيست ادغام شد.
وي افزود: با اين ادغام، لايحه از حالتي كه در ابتدا داشت، خارج شد و بيشتر مباحث حفاظتي، آلودگي خاك و جرايم مرتبط با فعاليت هاي مخرب در آن پررنگ شد.
بشارتي گفت: با اين همه، لايحه اصلاح شده يك جامع نگري به مسئله خاك داشت و مي توانست زمينه حفاظت از اين منابع را فراهم كند.
وي با اشاره به اينكه پس از تصويب لايحه در كميسيون تخصصي و تصويب 6-5 ماده از آن در صحن علني مجلس، اذعان داشت: اين لايحه توسط دولت پس گرفته شد و با لايحه جامع آبخيزداري و منابع طبيعي ادغام شد.
رييس موسسه تحقيقات خاك و آب تصريح كرد: با اين ادغام، لايحه اوليه در قالب فصلي از لايحه جامع منابع طبيعي درآمد و بيش از 70 بند اوليه به 34-33 ماده تقليل يافت.
وي اظهار داشت: در صورت تصويب قانون حفاظت خاك و آبخيزداري، اگرچه لايحه فعلي با نگاه اوليه اندكي فاصله دارد، اما به دليل نبود قانون درباره خاك، تاثر مثبتي بر حفاظت از آن خواهد داشت.
بشارتي گفت: خاك سفره اي است كه هزاران سال قبل براي انسان ها گسترده شده و تا كنون مردم از اين سفره ارتزاق مي كنند. 

منبع : خبرگزاري موج

تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal