مرکز تحقیقات مولد قزل آلای عاری از بیماری در کشور راه اندازی می شود
1394/02/15
اسفندیار زند در بوشهر افزود: تولید قزل آلای عاری از بیماری (SPF) با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری بزودی در استان چهارمحال وبختیاری یا یکی از استانهای شمالی کشور راه اندازی می شود.

وی اضافه کرد: یکی از کارهای موسسه علوم شیلاتی کشور بیوتکنیک پرورش و تکثیر ماهیان است و هم اکنون بیشتر ماهیان پرورشی کشور بیوتکنیک آنها از این موسسه است.

زند ادامه داد: برآورد ذخایر آبزیان از دیگر کارهای مهم این موسسه است که با چهار فروند شناور تحقیقاتی در کشور ذخایر آبزیان قابل صید برآورد و دستور صید آنها صادر می شود.

زند اظهارکرد: موسسه علوم شیلاتی در مورد بیماریهای آبزیان و فرآوری محصولات، فعالیت های زیادی انجام داده و دراین ارتباط پژوهشکده ای در رشت فعال است که تاکنون چندین نوع محصول فرآوری شده شیلاتی عرضه کرده است.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشوربا تاکید بر افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور گفت: هم اکنون مصرف سرانه میگو در کشور 200 گرم است درحالی که این میانگین در جهان یک کیلوگرم ارزیابی شده است.

وی بیان کرد: موسسه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور هم اکنون شش هزار و 300 طرح تحقیقاتی در کشور در دست اجرا دارد.

زند با اشاره به این که 24 موسسه تحقیقاتی در کشور فعال است گفت: سالانه در این مراکز تحقیقاتی بین 6 تا 7 هزار طرح تحقیقاتی کاربردی برای پاسخگویی به نیاز کشور اجرا می شود.

وی افزود: در حوزه آموزش نیز طرح های متعددی اجرا می شود که کشاورزان، کارشناسان و روستاییان در 70 مرکز آموزشی در حوزه های گوناگون کشاورزی آموزش می بینند.

زند اضافه کرد: همچنین 12 تا 13 هزار دانش آموز رشته های کار و دانش و فنی و حرفه ای آموزش های کشاورزی را فرا می گیرند.

زند در مورد اعتبارات طرح های تحقیقاتی کشور اظهارکرد: اعتبارات این طرحها از محل درآمد ناشی از آنها تامین می شود و درسالهای اخیر اعتبار خاصی جز حقوق از دولت دریافت نکرده ایم.

وی یادآور شد: طرح های تحقیقاتی موسسه براساس اعتباراتی که از محل فروش دستاوردها به دست می آید، انجام می شوند

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
1111.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal