مزاياي رونق بورس كشاورزي براي افزايش درآمد كشاورزان
1392/07/07

كارشناس تاكيد كرد: رونق بورس كشاورزي به ارتقاي كيفيت محصولات زراعي و افزايش درآمد كشاورزان كمك مي‌كند.

اسماعيل شهبازي  اظهار كرد: ورود به بازار بورس مستلزم داشتن استانداردهايي است كه هر كالا بايد از آن برخوردار باشد و بورس كشاورزي مي‌تواند به ارتقاي كيفيت و كميت محصولات كمك بسياري كند.

وي افزود: براي داشتن يك بورس كشاورزي خوب بايد ترويج و آموزش بسيار وسيعي صورت گيرد تا كشاورزان با نحوه ورود به اين بازار آشنا شوند.

به گفته اين كارشناس كشاورزي براي داشتن بورس بايد تشكل‌هايي براي جمع‌آوري و فروش محصولات ايجاد كرد زيرا اگر بورس به دست بنكداران، بنگاه داران، ميدان داران و واسطه‌ها بيفتد مطلوب نخواهد بود. همچنين توليد بالا در بورس ضروري است كه براي قاطبه روستاييان اين امكان وجود ندارد و مي‌توان وظيفه آن را به عهده تشكل‌هاي تعاوني گذاشت.

شهبازي تاكيد كرد: تشكل‌هاي بازاريابي و بازارساني بايد توسعه يابند تا محصولات كشاورزان خرده مالك را جمع آوري، انبارداري و به موقع در بورس كشاورزي ارائه كنند؛ بدين ترتيب انحصار از بين مي‌رود و قدرت رقابت ايجاد مي‌شود.

وي گفت: بورس كشاورزي مي‌تواند با ارائه خدمات به خرده مالكاني كه نياز به كمك مالي دارند تسهيلات قرض الحسنه ارائه كند؛ سنتي كه در گذشته وجود داشت.

اين كارشناس كشاورزي افزود: محصولات زراعي در كشورهاي توسعه يافته اغلب توسط واحدهاي بزرگ كشاورزي توليد مي‌شود و بالطبع حجم اين محصولات به قدري بالاست كه با ورودشان به بازار تعيين‌كننده مي‌شوند اما در ايران با توجه به كشاورزي خرده مالكي، چنين وضعيتي وجود ندارد.

شهبازي تصريح كرد: حدود 90 درصد از اراضي كشاورزي ايران در اختيار روستاييان است كه به كشاورزي خرده مالكي يا به اصطلاح دهقاني مي‌پردازند و محصولاتشان از اقصي نقاط كشور به تدريج جمع‌آوري و به بازار عرضه مي‌شود.

وي با اشاره به شركت‌هاي تعاوني روستايي كه وظيفه خريد محصولات كشاورزان را بر عهده دارند پيشنهاد كرد تا اين تعاوني‌ها با همكاري تعاوني‌هاي سنتي محلي، خدمات مطلوب‌تري ارائه دهند.

اين كارشناس كشاورزي با بيان اينكه نقش روستاييان در هرگونه تشكل كشاورزي همواره بسيار كمرنگ بوده است، گفت: اين تشكل‌ها بيشتر در اختيار مالكان بزرگ است كه ضرورت دارد در آنها از كشاورزاني كه زحمات زيادي متحمل مي‌شوند بيشتر استفاده شود. 


منبع : خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا )

تعداد مشاهده خبر2 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal