بهره برداری از سردخانه 6 هزار تنی در ارومیه با حضور وزیر جهاد کشاورزی
1393/08/25
 اسمعیل کریم زاده اظهار کرد: هم اکنون 316 واحد سردخانه نگهداری محصولات کشاورزی در استان با ظرفیت اسمی 719 هزار تن فعالیت می کنند که تجهیز و نوسازی سردخانه های استان به سردخانه های بالای صفر و اتمسفریک ضروری است.
کریم زاده افزود: آذربایجان غربی یکی از استان های مهم در تولیدات انواع محصولات کشاورزی با یک میلیون و 400 هزار هکتار اراضی قابل کشت است که سالانه فقط 50 درصد از این اراضی زیر کشت قرار می گیرد.
وی ادامه داد: امسال با توجه به سرمازدگی اول بهار و اوایل پائیز میزان یک میلیارد و 300 هزار تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد شد که باعث شد در تولید بسیاری از محصولات با کاهش تولید مواجه شویم.
رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: میزان تولید سیب استان امسال 920 هزار تن می باشد که 70 درصد این تولیدات به سردخانه ها منتقل می شود و تنها 30 درصد آن به مصرف تازه خوری می رسد.
کریم زاده تأکید کرد: با توجه به ریسک بالای بخش کشاورزی و سنتی بودن بخش کشاورزی استان، میزان تولید سرانه در کشور در قیاس با جمعیت کشور 4.1 تن می باشد که در استان آذربایجان غربی این رقم 2.1 تن است.
وی خاطر نشان کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری نوین، استفاده از گونه ها، ارقام زودرس و پایه های پربازده و مقاوم در مقابل بیماری ها، بالا بردن ضریب مکانیزاسیون که موجب افزایش بهره وری تولید می شود و نیز توسعه گلخانه ها، از جمله اقداماتی است که نقش مهمی در صرفه جویی آب و افزایش راندمان تولید ایفا می کند که جهاد کشاورزی استان نیز در این راستا همگام با سیاست های وزارت جهاد کشاورزی اقدامات زیادی را انجام داده و در دست اجرا دارد.
وی تأکید کرد: برای تغییر رویه الگوی کشت و کاهش ضایعات بخش کشاورزی نیازمند تلاش همگانی دستگاه های اجرایی ذیربط و مشارکت مردمی هستیم.
گفتنی است، این سردخانه شش هزار تنی با اعتبار 65 میلیارد ریال در طی مدت چهار سال عملیات احداث آن آغاز شده بود که مبلغ 12 میلیارد ریال از این اعتبار نیز از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی هزینه شده است که امروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی مورد افتتاح قرار گرفت. اشتغال‌زایی مستقیم این سردخانه هشت نفر و اشتغالزایی غیر مستقیم آن نیز 30 نفر بوده است.منبع : خبرگزاری موج
تعداد مشاهده خبر1 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal