سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کشاورزی ضروری است
1393/01/19

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، استفاده از نهاده‌های داخلی و تخصیص بهینه عوامل تولید، بخش کشاورزی را در تحقق اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.

امیرحسین چیذری - عضو هیات علمی دانشگاه تهران  اظهار کرد: سرمایه‌گذاری خصوصی در بخش‌های تولید، بازاررسانی و صادرات در افزایش بازدهی بخش کشاورزی موثر است.

وی با اشاره به محدودیت‌های بخش کشاورزی همچون آب، خاک حاصلخیز و نیروی انسانی گفت: باید حداکثر استفاده را از این منابع به کار ببریم. تخصیص بهینه عوامل تولید ضروری است.

چیذری استفاده از نهاده‌های داخلی را در تولید بیشتر موثر دانست و گفت: استفاده بیشتر از نهاده‌های داخلی همچون کود و سم منجر به افزایش توانمندی‌های داخلی در تولید این بخش‌ها می‌شود.

این کارشناس کشاورزی با بیان این‌که راهکار دیگر اقتصاد مقاومتی، کاهش ضایعات بخش کشاورزی در مراحل برداشت و پس از برداشت است، افزود: باید حتی‌الامکان از دورریز و هدررفت محصولات جلوگیری کنیم.

وی اظهار کرد: کاهش هزینه‌های تولید نیز منجر به رقابت‌پذیر شدن محصولات کشاورزی در مقایسه با محصولات مشابه خارجی می‌شود.

به گفته این کارشناس کشاورزی، با توجه به تاکید قانون اساسی بر محوریت بخش کشاورزی، باید پتانسیل‌های کشور را در اقتصاد کشاورزی به عنوان یک اصل به کار بگیریم.

چیذری تصریح کرد: اگر کشور قصد دارد در بخش کشاورزی در منطقه سرآمد باشد باید به راهکارهای ایجاد اقتصاد مقاومتی در این بخش توجه کند. این تئوری در بسیاری دیگر از کشورها که کشاورزی را محور توسعه خود قرار داده‌اند کاربرد دارد.

تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
سفره قرآني.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal