دستیابی به سهم 3 درصدی تحقیق و پژوهش هدف وزارت جهاد کشاورزی است
1393/05/28
اسکندر زند روز دوشنبه  در خصوص اعتبارات بخش تحقیقات با بیان اینکه، هنوز سهم اعتبارات بخش تحقیقات سال 93 مشخص نشده است افزود: امیدواریم توجه به تحقیق و پژوهش به ویژه در بخش کشاورزی افزایش پیدا کند، چرا که هم اکنون 42 صدم درصد سهم اعتبارات ما از تولید ناخالص دخلی است، یعنی هنوز به نیم درصد هم نرسیده است.

وی اظهار داشت: در بخش تحقیق و پژوهش همیشه آرمان بخش کشاورزی دستیابی به سهم سه درصدی بوده است، اما متاسفانه هرگز حتی به سهم یک درصد هم نرسیده ایم.

به گفته معاون وزیر جهادکشاورزی، سهم بخش تحقیقات در کشورهای هلند 3.6 درصد، کره جنوبی 3.3 درصد، آمریکا 2.8 درصد، چین 1.7 درصد و ترکیه 86 صدم درصد است که آمارها نشان می دهد سهم تحقیقات در ایران به چه میزان با سهم و اعتبارات دیگر کشورها فاصله دارد.

زند تصریح کرد: بخش تحقیقات کشاورزی تا جایی برای دیگر کشورها از اهمیت برخوردار است که حتی ترکیه در نظر دارد در سال 2023 این سهم را به 3 درصد برساند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری بخش تحقیقات کشاورزی کشور ما بسیار اندک است گفت: هم اکنون اعتبارات بخش تحقیقات کشاورزی برای بودجه جاری این بخش است یعنی بخش عمده این اعتبارات صرف پرداخت دستمزد و حقوق می شود.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد تحولی در بخش تحقیقات و پژوهش کشاورزی کشور صورت گیرد باید سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی افزایش پیدا کند و این یک امر اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه تحقیقات کشاورزی برای حل مشکل آینده است افزود: در واقع محققان ما آینده نگر هستند تا بتوانند با تحقیقات موثر خود مشکلات را برطرف کنند، چرا که بخشی از مشکلات امروز ما ناشی از عدم آینده نگری در گذشته بوده است.

زند می گوید، برخی معتقدند تحقیقات کشاورزی باید کاربردی باشد، نه لوکس، اما باید به این عده بگویم که یکسری تحقیقات بخش کشاورزی درست است که الان کاربردی نیست، اما برای 5 تا 10 سال آینده قابل استفاده است تا بخشی از مشکلات آن زمان حل شود، به طوری که اگر 10 سال پیش کسی از گرد و غبار و کمبود منابع آبی صحبت می کرد دیگران متوجه بروز این مشکل در آینده نمی شدند.

وی اظهار داشت: بنابراین در راستای کاهش مصرف از منابع آبی محققان ما توانستند پس از گذشت 18 سال کار تحقیقی، رقم ذرت 703 را که یک دوره آبی کمتر نیاز دارد را به جای رقم ذرت 704 معرفی کنند، به طور مثال برای 100 هزار هکتار اراضی زیر کشت ذرت کاهش مصرف یک دوره آب کمتر می تواند صرفه جویی قابل توجه منابع آبی باشد که این امر حاکی از دید بلند و نگاه آینده نگر محققان و پژوهشگران ما طی سالهای گذشته است.


منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ( ایرنا )
تعداد مشاهده خبر0 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal